Copilasi de oct-noi-dec 2003 (59)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Davidutza spune:

BUNA,

Mai apuc din cand in cand sa va mai scriu si eu cate ceva.
David are 8 dintisori(4 sus si 4 jos) si 4 maselute.

In fiecare duminica de vreo luna mergem in parc,la animale,daca cumva noi uitam David ne spune asa ca pe o poezie:"pac"(parc),Cita(maimutica),usu(ursul),upu(lupul),stutz(strutz).
Este un mare nazdravan,are o pasiune din a arunca din balcon de la soacra-mea care sta la et.4 jucariile in gradina.
Are deja o prietena Daria,si cand vrea sa iese afara zice"mamaie,Daia",pichii(copii).

Mariana si David

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns paula2003 spune:

Inseaman ca noi stam foarte bine cu dintii, chiar daca au aparut foarte tarziu, dupa 1 an si o luna. Are 5 dinti si 4 masele, mai sunt pe drum 3 dinti. Are 12 kg de la 1 an nu a mai luat nici un gram in plus dar a crescut in lungime....s-a facut o adevarata domnisoara la aproape 1an si 6 luni.
Ileana-Imi pare rau de bb tau ca e bolnav dar ma bucur ca spui ca se simte mai bine.
Cu suptul degetului ii pui manusi fara degete, o husa pur si simplu sau ii dai degetul cu putin piper, intreba si la farmacie , stiu ca este o solutie dar nu stiu cum se chiama si e ok.
Plec peste 2 zile la mare si imi e lene sa-mi fac bagajele....



Paula 8+
Alexandra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns paula2003 spune:

Am uitat sa va spun ca ne spalam pe dinti dar fara pasta si ii place sa ma muste cand ajung in fata la dintisori.


Paula 8+
Alexandra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns uki spune:


Buna la mamici!

Lena, felicitari pentru frumoasa Freya! am vazut ca e la Galeria eroilor, bravo la fetita!!!

Noi am papat deja capsuni, la fel ca si anul trecut, n-avem nimic, sunt bune, dar... combinate cu banana!

Dintisori noi avem 4 sus, 4 jos si 2 maselute
Kile avem 12 si 79 cm, la 1 an si 5 lunite fix, azi!

Ne-a trecut febra!!!

Am fost in Herastrau, pentru cine vine maine, sunt multe chestii faine pt copii, mai mult pt aia mai maricei
Ne-am bronzalit asa ca ... tractoristii

Va pupacim tare

Daca e vreme buna, veniti prin parc maine?

Gabriela si Mariuca


POZE CU MARIUCA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ciuf spune:

Salutare, dragele
Paula, felicitari pentru spalatul de dinti al Alexandrei. Si Luca a fost interesat un timp, ca il tineam langa mine cand imi spalam dintii, apoi i-am luat si lui periuta, era fun rau de tot. Dupa care cand am inceput sa-i pun si pasta, era gata imediat ce o lingea si apoi nu mai vroia sa se spele.
La capitolul dintisori avem:8 dinti, 3 canini si 4 premolari.
Lui Luca i-am dat sa manance capsuni si zmeura. Dar cate un pic din fiecare, ca inca avem acea dermatita atopica.
Ileana, ma bucur ca e mai bine puiul tau. Vai de voi ce va mai chinuiti. Sanatate maxima!
Si eu trebuie sa ma duc cu Luca la controlul de 18 luni ca am facut ce am facut si tot nu am ajuns. Si atunci o sa mi-l cantareasca masoare.
Vremea la noi a fost mizerabila in we asta.
Pupicei
Ciuf si Luca
http://community.webshots.com/user/ciufa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lena spune:

Uki thx

pe Freya am spalat-o o vreme cu periutza de pus pe deget cu pasta pentru kinderi de la Oral-B e special facuta sa fie inghitita, ei nestiind sa scuipe si acum se spala ea cu periutza stagiul 2 tot de la Oral-B...Evident nu scuipa pasta ci o inghite, i-am luat si ridicator-scaunel de pus in fatza chiuvetei, deci e distractie mare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Zeeva spune:

Buna mamicute,

Da' stiu ca ati fost harnice nu gluma!
Ca sa fiu in tema zilei, raportam si noi: Maia are 8 dinti 4 premolari, 1 canin si un altul pe drum; Vad ca faceti "clubul" manechinilor sa ne treceti si pe noi la egalitate cu Markus, 85cm si 12 kg. Este in parametrii asa ca nu ma agit.
Z.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns julia23 spune:

Sympa,felicitari pt bb2!Sa ai o sarcina usoara si un bb(2) sanatos(i)!

Ileana,ma bucur ca Luca e un picut mai bine,si eu vruiam sa-ti zic sa-i dai ceva pt imunitate,daca il duci la mare sigur o sa-i faca bine,dar ar fi bine sa mergeti si la munte o sapt.Noi papam capsuni de anul trecut si nu avem nimik.

Ven,pupicei pt Markus,e un scump si frumos!

Uki,noi maine vrem sa venim in Herastrau daca este frumos,cu toate ca astia au anuntat ca ploua,venim dupa ora 15,oricum te sun daca venim.

Lena,felicitari pt frumoasa papusica!

Julia are doar 10,800 dar eu nu-mi fac probleme,mai bine slabuta asa decat prea grasa,am o vecina cu un baietel de 11 luni care are aproape 16kg si nu poate face nimik,dar si mamica lui il indoapa toata ziua.
Noi avem aproape toti dintii,mai putin 4 masele.

Azi am stat cu Julia in parc 4 ore si dupa aceea am mers la o prietena care are fetita cu o luna mai mare ca Julia,dar tre sa recunosc mai nazdravana ca Julieta,nu va imaginati cum arata casa lor dupa o ora de joaca a maimutelor,ma bucur ca se impaca bine si nu se bat,se joaca asa frumos de-ti vine sa le maninci.
Azi a cazut prin curte si are ambii genunchi juliti,ca doar ce i-au trecut toate semnele si trebuiau altele noi.
Ieri si azi i-am facut baie in curte,am lasat-o cam o ora sa se balaceasca acolo.


Adriana si bb Julia(06.11.2003)
http://community.webshots.com/user/julia062003

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vikinga spune:

Sympa felicitari!!!!!! Sarcina usoara! Ce ma bucur pt tine!Yael sunteti o familie superba! V-am admirat pozele noi cu feciorasul!Lena felicitari pt zina ta fotomodel! Mai ce imi place numele vostru de familie, suna foarte bine, sa potriveste la prenumele de Freya foarte bine.Adameasco te-am visat aseara mai, eram in autobuz mai si iti turuia gura in germana de-mi venea sa ma arunc din autobuz de frustrata ce ma simteam mey Da autobuzul il conducea Yael deci cine stie, o fi cu intelesuri ascunse pt burticoase actuale si viitoareNoi tot o tinem in plimbari cit e ziua de lunga, azi ce am stat potoliti ca a fost o vreme imposibila, in rest mai tot timpul pe plaja la aer curat, am luat parcurile la rind, am avut si o aniversare foarte frumoasa a unui amic de a lui Aldo, o sa pun poze si apoi si o iesire cu nemtoaicele mele. Ca de mi-au simtit lipsa;) Mai ce frumoasa primire din partea lor, ce mai..jos palaria! Am auzit de atitea ori cit de mult le-a fost dor de mine, ca locul lasat liber de mine cit am fost in vacanta nu poate fi umplut nicium la loc..de stiti cum mi s-a umplut inima de bucurie!Aldo are cam aproape toti dintisorii, are vreo 14 kg si uite chiar trebuie sa-l mai masor ca nu mai stiu cit mai are, e oricum inaltut.Mai e un dulce de ne topim dupa el! Si stiti care e faza haiosa? Ca eu ii zic in romaneste, alberto in spaniola si el pina acum zice cele mai multe cuvinte in..germana E o treaba si asta! Zice nein nein si mai da si din degetel asa, zice de fiecare data bitte cind da ceva, ok zice mai mult ditte dar asa lung ditteeee, adica pastreaza intonatia asta nemteasca. Apoi zice auto brrrm brrrm auto, nu masina. Zice si ok si acum exerseaza un fel de danke da nu ii iese deocamadata. Ce zice romaneste e apa si baba. Pe spaniola nimic! Si bineinteles toti cateii sunt kiky adica riky cum e boschtarul nostru. Aaaaa mai , l-am tuns pe Riky..e absolut haios ca o gluma buna:)))Vikinga& micul viking Aldo(15noi2003)"Love like you've never been hurt and dance like you do when nobody's watching."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ana68 spune:

'Neata mamicute,
Citesc de maselute si dintisori....Pai sa ne laudam si noi:Luana are 4 maselute,4 canini si 4 dintisori.Canini zici ca sunt niste stileti,asa sunt de ascutiti si intepaciosi.Fereasca-Sfantul sa ma nimeresc cu degetul in gurita ei.Acum,la 1 an si 7 luni,are 13 kg si 83cm inaltime.Arata destul de mare pentru varsta ei-am pus poze facute ieri in parc,la joaca.Rontaie mai mereu cate ceva:ba sticksuri,ba pufuleti,mar,biscuiti...tot ce se nimereste bun de rontait.Am avut si noi probleme cu bagatul degetelor in gurita.Mai are tentative de genul asta ,dar intervenim de urgenta si se rezolva...Cred ca am reusit s-o dezvatam dandu-i de rontait cate ceva dulce,cum am scris mai sus.Era nasol cand incepea sa-si suga degetele dupa ce lua vreo tranta sau se juca in nisip...Si daca o certam,facea mai abitir:isi baga tot pumnul in gura....
Adriana,povestesti de Julia cu genunchii juliti..Of,of,of!Si noi suntem la capitolul asta.Basca si Alex,care e mare acum,mai vine si el cu julituri adevarate de mi se face parul maciuca si pielea de gaina...Luana,in urma cu o saptamana,a cazut cu fata pe ciment si si-a facut o julitura la gura de zici ca e murdara in permanenta....De picioruse nu mai spun...vanataie langa vanataie si o julitura langa alta....Asta e!Le trece lor!
Mamicute si burticute,va doresc numai bine si sa aveti colpilasii sanatosi!

Ana-Maria,mami deAlex&Luana
Poze-de-familie
La joaca.31.05.2005

Mergi la inceput