Despre gradinarit (11)

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns iulia grosman spune:

Kristin sint f. frumosi bujorii tai...
Mik sa nu te suparezi pe mine cu gluma sinistra....mai fac si eu haz de necaz........
conchi ti-ai terminat cu remodelajul????/Eu sint pe sfirsite.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns petra spune:

quote:
Originally posted by butterfly

As vrea sa va intreb ceva si sper sa ma lamuriti. Parintii mei au o bucata de pamint pe care cultiva legume "fara chimicale". Nu prea se pricep, intreaba in stinga si in dreapta... in primavara asta au pus ingrasamint balegar "produs" asta toamna. Ei zic ca e mai vechi dar oricum are mai putin de 1 an. Eu stiam ca e nevoie de 3-4 ani pentru a se descompune si nu e OK ce au facut nici pentru pamint nici pentru legumele care vor creste (daca vor creste). In plus mi-e teama ca nu-i voi putea da sa manince nimic din gradina nici lui bebe care are un an...
Puteti sa-mi spuneti voi daca stiti mai multe despre asta, mi-ati fi de mare ajutor.
Multumesc.

http://community.webshots.com/user/fluturas1976
Florina si bb Teodor cel scump (7.06.2004)



Florina,
BAlegarului nu ii trebuie 3-4 ani sa se decompuna complect decat daca este vorba de cel pus deja pe pamant.
BAlegarului este necesar sa stea un an, sa-i scada aciditatea si mai ales o iarna, dupa care se poate pune peste pamant. Operatiunea de imprrastiere a balagrului se faca toamna inainte de aratura de toamna. ca apoi dupa ce se ara pamantul, sau se sapa, sa se omogenizeze cu brazada de pamant, iar dupa o iarna pamantul este pregatit!
Stiu ca asa procedau ai mei, cu gradina de langa casa, pe care o sapau toamna.
Succes


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flamingo spune:

salutare, vreau sa va intreb: a inmultit cinva begonii din frunze? Eu am incercat, dar am ramas numai cu incercatul.
Sa va infloresca toate florile si pe curand.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adrianam spune:

Begonii am inmultit acum vre-o doi ani din frunze puse cu petiolul in pamant. Cel mai bine este daca il si acoperi cu o sticla de plastic sau cu o punga pe care o legi in jurul vasului. Pamantul trebuie mentinut umed.
Poti folosi si pudra Radistim pentru inradacinat.
Si eu am pus la inradacinat doua frunze pe care le-am rupt din greseala zilele trecute (de la o begonie cu bulb).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flamingo spune:

Am vazut ca leusteanul este o problema...
eu am adus o tufita de leusteam din tara, am sa va povestesc cum am facut: cea care mi l-a dat l-a lasat cu un pic de pamant, nu prea mult, caci cele mai multe dintre radacini erau golase fara pamant pe el. Tufa nu a fost mare, cam 3 inimi a avut. Leusteanul in sine a fost de 10-15 cm. inalt. Cand mi l-a adus am fost chiar putin infuriata caci ma asteptam sa-mi aduca o tufa mare, nu asa o saracie, si mica si putin. Aici l-am pus intr-un ghiveci destul de generos, cu pamant cumparat in saci, pt. flori. Nu m-am putut abtine si l-am pus in prima saptamana aproape tot la ciorba. A ramas saracul chel. Dar l-am udat bine. A mai si prins cateva ploi zdrvene(ca doar e la Londra). Tipa care mi l-a dat, gradinareasa ce vinde zarzavat in piata mi-a recomandat sa-l desfac, sa nu-l palantez asa gramada. Cred ca secretul reusuitei este sa luati o tufa mai tanara si nu cu frunze mari si multe. Penrtu ca l-am tuns ma gndesc ca i-a venit mai usor radacinei sa-l hraneasca si acum este aproape dublu fata de cand l-am adus din tara. Stiti si voi mai repede se prinde un pui de floare decat o ditamai planta. Sta afara, are soare, dar nu prea mult ca aici ducem toti lipsa de asa ceva.
VA doresc succes.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flamingo spune:

Cred ca am reusit sa pun ceva poze... http://community.webshots.com/scripts/editPhotos.fcgi?action=viewall&albumID=370951957

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maggda spune:

Flamingo eu am o begonie inmultita prin frunza,aici am invatat.Inca nu a inflorit, acum da o gramada de frunze, i0am dat-o mamei.

Magda si Bianca

http://community.webshots.com/user/danut1965

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ardit spune:

buna fetele
nu pot sa pun poze, am poze mai vechi, dar acum nu ma lasa sa pun unele noi, va facusem special poza cu lanul de grau cu maci, un lan de rapita, deh, voiam sa pun si muscatele mele din balcon, si vedete si surpriza: gradina botanica din cluj care-i faina rau de tot! asta e gasesc io o solutzie sa le vedeti

conchita trebuie sa fie nostima gradina ta cu iepurasi ca in alice in tara minunilor, solutia cu CD-urile sincer, m-a doborat, e mortala! banuiesc ca la cires se pun pt pitigoi aica pasari, nu? imi aduc aminte de un film unde tot asa aveau probleme cu iepurii in gradina, pana s-au prins ca epurele in cauza nu avea cum sa... iasa din gradina bineinteles fictiune, ce vreai... cat despre garofite, nu am incercat din seminte si cred ca totusi nu le-ar place la ghiveci, numai eu puteam sa incerc cu gladiole la ghiveci ce vrei: dar am incercat cu cretisoare n-au vrut, cu ierburi aromatice, n-au vrut, multe multe seminte am incercat si foarte putine au reusit, cred ca este vorba si de calitatea semintelor, a ce mi-a iesit odata au fost coltunasii ff frumosi diverse culori dar au avut niste purici nemuritori

florina balegarul adunat pe un an se imprastie iarna, februarie sau chiar martie la munte unde este mai rece, si e musai sa dea niste ploi sU SA UZI DIN ABUNDENTA DUPA CE IMPRASTII GUNOIUL
iuuu am dat pe caps.. tot nu am calc meu

adrianam de unde iei tu radistim?

asa sa va spun: muscatele chelite de mine ca erau prea lungi si care initial erau niste cioturi dar mi-era mila sa le scot din pamant, au dat frunze si flori in draci, asa ca nu mai conteaza ca partile rupte nu au dat radacini, in rest leandrul e tare frumos, iasomia ma supara ca nu vrea sa infloreasca, dafinul mai are paduchi dar e in carantina, mimozele sunt bine, dar in zapuseala dupamiezii se pleostesc, mi-e si frica sa le transplantez, crinisorii au inflorit si ei intr-o veselie

acum campurile de grau sunt aurii, astept cu nerabdare floarea soarelui



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adrianam spune:

Radistim am luat anul trecut din piata, de la magazinul de fito-sanitare. a fost 15.000 lei pliculetul si cred ca-mi va ajunge pentru cativa ani.
Exista doua feluri: Radistim pt. plante ierboase si Radistim pentru plante lemnoase.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flamingo spune:

adrianam si maggda, va multumesc pentru sfat. Ramane sa ma apuc de treaba, sa vad si eu minunea- cum face bulb o frunza .
pe curand.

Mergi la inceput