Despre gradinarit (11)

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns iulia grosman spune:

Pai mai Magda de ce nu pui seminte de tarhon?Si mie imi place la nebunie tarhonul mai ales la ciorba de fasole si la cea de cartofi.Eu il pun (adica maica-mea) la murat cu otet si-ti face un gust si-o aroma.........
Conchi de ce nu pui capcane pt.iepuri si sa-l lasi acolo sa fie exemplu negativ ptr.cei ce n-au alta gradina si vin in gradinita ta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns conchita spune:

Iulia, cum capcane? ca alea din desene animate pentru soareci? noo, nu poci, nu ma lasa inima. nu vreau sa-i sinucid, vreau sa nu mai manance din gradina mea. azi ne ducem sa cumparam alt gard ca sotul meu are dreptate, ala de-l pusei era gardulet, prea scund, un mizilic pentru aceste nadii comaneci de iepuri. tie ce-ti mai fac floricelele?

dar unde sunt celelalte gradinarese? Laura B, Vikinga, Irina C. etc?

Ardit, ca mi-am adus aminte sa te intreb, ai incercat sa multiplici garoafele prin seminte?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura B spune:

He, he, he... parca am auzit "chemarea la apel"

In primul rand va mult.

In ultima vreme (de cand am inceput serviciul) am intrat pe DC muuult prea rar fata de cat mi-as fi dorit, si atunci doar ca sa citesc repede-repede ce mai scrieti. Acum doua seri am dat si un examen, asa ca acum am si ceva timp liber.

Despre gradina mea am vesti bune si rele. Capsunii si fragii o duc foarte bine. Ieri am cules si mancat primele fragute . Rosiile, patrunjelul, leusteanul, mararul sunt mari si frumoase. Majoritatea florilor o duc foarte bine. Ce ma nemultumeste pe mine este ca multe frunze ale capsunilor sunt mancate; cred ca stiu si cine e de vina: in curtea noastra au aparut niste omizi paroase, de care habar n-am cum sa scap! Alta suparare o am din cauza violetelor, care erau superbe, mai frumoase decat le-am avut eu oricand, asta doar pana le-a ars soarele Acum nu am idee daca mai raman cu vreuna. Si, la urma, cel mai mare necaz al meu: acum cateva zile am descoperit ca in casuta pentru pasarele (prinsa intr-un colt al gardului de fosti chiriasi) si-a facut cuib o familie de albine. Adica credem noi ca sunt albine, pentru ca arata mai mult a albine decat a viespi; Andrei zice ca sunt albine de munte. Oricum, acum nici nu stiu ce sa fac: pe de o parte mi-e mila de ele sa chemam pe cineva sa le omoare, pe de alta mai mila mi-e de noi, si in special de Diana: daca cumva o ataca vreuna? Voi cum ati proceda?

Conchita, am auzit aici mai intai sub forma de gluma apoi chiar am vazut pe camp, recolte inconjurate de 1-2-3 randuri de CD-uri (gluma era cu CD-uri date gratuit de AOL, cum ca cica sunt foarte bune la alungat iepurii) prinse unul dupa altul pe o sfoara intinsa la cativa cm deasupra pamantului. Cat de eficiente o fi nu am idee. Daca ai insa suficiente CD-uri "de aruncat", ar merita incercat.

Laura
_

"We build too many walls and not enough bridges." Sir Isaac Newton

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mik spune:


Conchita, pentru iepurasi socrii care cultiva via au niste plase din plastic destul de rigide, cam de 40 cm inaltime, pe care le pun imprejurul butucilor foarte tineri. Sa te uiti poate gasesti asa ceva si in State.

Eu faza cu CD-urile o stiu pentru pomi fructiferi si am pus-o anul acesta in aplicare la un pui de cires.

Am intrabt pe mama de leustean cum sa-l seman sau cum sa-mi iau de la soacra-mea un pui si mi-a INTERZIS ! superstia e ca iti moare sotzul, brrr... Asa ca am lasat-o balta.


Mik.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns petra spune:

quote:
Originally posted by Mik




Am intrabt pe mama de leustean cum sa-l seman sau cum sa-mi iau de la soacra-mea un pui si mi-a INTERZIS ! superstia e ca iti moare sotzul, brrr... Asa ca am lasat-o balta.


Mik.



Sinistra superstitie, nu am auzit inca de asta!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana_a spune:

salut fetelor!sunt si eu pe aici, dar prin gradina mai rar....doar cat mai ud crizantemele si stropesc trandafirasii!
Am mai pus si poze noi, unii din ei au inflorit deja, miros superb si imi sunt tare dragi!
ardit eu mi-am pus tarhon in gradina, am cumparat o tufa de la piatza, si vad ca sa prins, sper, pentru ca e al 3-lea an de cand ma chinui sa am propria mea tufa de tarhon.Eu folosesc tarhon in toate ciorbele acre

hm...superstitia cu leusteanul nu am mai auzit-o, da adica cum?sa nu iti pui leustean deloc in curte sau sa nu iei de la soacra sau cum?ca nu prea am inteles...

conchita, of, ce te mai necajesc iepurii aia... poate reusiti sa-i idepartati cu alt gard mai inalt.

magda, am vazut si floricelele tale, sunt superbe!Sa stii ca si eu la anul vreau sa incerc sa pun seminte de petunii...uite anul asta am ramas fara rasaduri...nu am reusit pur si simplu sa ajung la piata sa cumpar...si am pus ceva muscate curgatoare in locul petuniilor dar nu sunt atat de frumoase ca anul trecut...pur si simplu nu mai am timp de gradina, Stefan imi umple tot timpul....

DE AICI puteti vedea din trandafirii mei infloriti, zilele astea voi mai pune niste poze, ca deja au inflorit mai multi.

pupici !!!


Maria Sa Stefan Speculant mic ( 19.08.2004)
flori din gradina mea
"Maxima debetur puero reverentia" (Iuvenal) - Copilului i se datoreaza cel mai mare respect

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iulia grosman spune:

Buna fetelor.
Hai mai Mik ca n-am mai auzit inca asa ceva de leustean......Pai cum adica cine-s pune leustean ii moare cite cineva....Pai mie mi-a murit tatal si tot nu s-a prins leusteanul(gluma sinistra)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns khristin spune:

Saliu la gradinarese ...ocupate, ocupate? Am intrat sa va arat si eu bujorii mei....tocmai au inflorit, sint o minunatie.....

Ana, ti-am admirat trandafirii, si eu a avut doi anul trecut (o splendoare), care mi-au decedat in iarna asta teribila, asa ca mi-am mai cumparat iar doi si am zis ca daca-mi mor si astia la anul, gata renunt la ei ....

Pe aici sint "doar" fro 40 grade cu factorul umiditate, asa ca am renuntat la gradinarit din motive obiective

Cristina


noi si poze mai noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns butterfly spune:

As vrea sa va intreb ceva si sper sa ma lamuriti. Parintii mei au o bucata de pamint pe care cultiva legume "fara chimicale". Nu prea se pricep, intreaba in stinga si in dreapta... in primavara asta au pus ingrasamint balegar "produs" asta toamna. Ei zic ca e mai vechi dar oricum are mai putin de 1 an. Eu stiam ca e nevoie de 3-4 ani pentru a se descompune si nu e OK ce au facut nici pentru pamint nici pentru legumele care vor creste (daca vor creste). In plus mi-e teama ca nu-i voi putea da sa manince nimic din gradina nici lui bebe care are un an...
Puteti sa-mi spuneti voi daca stiti mai multe despre asta, mi-ati fi de mare ajutor.
Multumesc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mik spune:


Fetelor, n-am vrut sa shochez cu superstitia, sorry !

Florina, eu stiam ca balegarul proaspat e acid si deci nu prea cresc plantele cu el. Dar daca cresc nu cred ca le afecteaza calitatea.

La mine pe munte au inflorit rododendronii, dar sunt mai frumosi cei din vecini.



Mik.

Mergi la inceput