Despre gradinarit (11)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns petra spune:

He, he, pai eu vad diferenta in gradina mea cea de anul trecut si cea de anul acesta! Anul trecut nu a fost nici urma de buruiana, eram prezenta cum indraznea una sa scoata nasul, anul acesta datorita faptului ca am fost si mai ocupata si sunt , nu prea am putut tine pasul cu ritmul gradinii. Acum a mai intervenit si remodelarea casei si gata cu gradina. Dar imi promit mie sa-mi gasesc timp si putere de a-mi pune nitel gradina la punct. Anul trecut mi-a apreciat gradina vecina mea, anul acesta cred ca este cazul sa ii fac eu ei un compliment, pentru ca speriata de anul trecut s-a pus pe treaba vecinica mea. Asta este!
Oricum o sa va pun niste poze, numai sa ma scoliti si pe mine cum !!! Plizzzz!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rodica P spune:

Petra si eu am terminat cu gradinaritul de cind am ramas insarcinata si nici acum nu imi fac timp de gradina, au ramas lalele crinii bujorii trandafirii si tufanelele. In rest am jumulit grosul de iarba si atit. Nici petuniile sau regina noptii nu au mai rasarit, nici floarea de gheata, nici circiumaresele sau daliile, de alte minuni nu mai vorbesc, aveam inisor de gradina si micsunele toate s-au pierdut, doar niste galbenele si citeva craite ratacite. Lasa ca ajungen noi la gradina de alta data.

Ana-a si eu am scos bulbii de lalele, ai grija daca stii pe unde sunt ca eu am taiat o gramada. Ti-am vazut si trandafirii!

Stiti cumva cum se numeste planta de gradina cu frunze lungi si subtiri, ca o yucca si care au asa niste ate pe frunze cu floarea inalta cu flori alb galbui si frumos mirositoare?

Mi-am luat si o canna indica de gradina dar pe care am pus-o intr-un ghiveci destul de mare credeti ca va inflori?

Mospilan am gasit la orice magazin care vinde plicuri de flori si flori. Si trandafirii mei au pureci si mai nou am vazut ca au si omizi dar cine are timp de ei.

Va salut si spor la munca!

Rodica si Stefan-Daniel
poze o-1 an , www.babiesonline.com/babies/s/stefandaniel10" target="_blank">poze , Poze noi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns petra spune:

quote:
Originally posted by Rodica P

Petra si eu am terminat cu gradinaritul de cind am ramas insarcinata si nici acum nu imi fac timp de gradina, au ramas lalele crinii bujorii trandafirii si tufanelele. In rest am jumulit grosul de iarba si atit. Nici petuniile sau regina noptii nu au mai rasarit, nici floarea de gheata, nici circiumaresele sau daliile, de alte minuni nu mai vorbesc, aveam inisor de gradina si micsunele toate s-au pierdut, doar niste galbenele si citeva craite ratacite. Lasa ca ajungen noi la gradina de alta data.




Rodica draga,
DAr petuniile, regina noptii,carciumaresele, sau daliile, nu sunt flori pereniale, asa ca nu aveau cum sa iasa din ceea ce ai pus anul trecut. Bulbii daliilor au inghetat asta iarna, trebuiau scosi si replantati in primavara. Iar floarea de gheata , daca te referi la begonii, si ele la fel trebuiau ferite de frigul iernii.
Asta in cazul in care te referi ca aceste flori le-ai avut anul trecut in gradina!
Dar vorma ta: Ajungem in gradina alta data !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns conchita spune:

Petra, esti graviduta? wow, felicitari, mami, felicitari si sarcina usoara! menajeaza-te cu gradina, ca e munca grea si nu e bine pentru burtica!

Rodica, si in ghiveci merge, dar sa fie un ghiveci inalt, nu neaparat larg. mi-a inflorit si mie prima cana, e rosie, superba!

cu buruienile deci nu e alta solutie decat plivitul cu degetelele, huh? am incercat noi cu tot felul de solutii, dar fara prea mare efect. e chestia care ma plictiseste cel mai mult in gradinarit, sa scot buruienile. si cum le scot azi, cum apar altele maine, of.

gradina mea e okay per total. a plouat intruna si mi-a zapacit niste flori - creasta cocosului(au putrezit toate), niste panselute, etc dar in general e okay. au iesit mai toate florile astea salbatice, de la macii galbeni pana la margarete, cosmos, garofite salbatice etc. ma pregatesc de pe-acum pentru la anul cu plan serios de gradinarit, sa nu mai fac greselile monstruoase pe care le-am facut acum. pai salata si varza sunt coplesite de rosii, ca le-am plantat in spatele lor, tantalica ce-am fost. iar ridichiile au crescut peste mazare si deci am pierdut mazarea, dovleceii peste ceapa si tot asa. rosiile in schimb arata ca o jungla, sunt inalte si prolifice, am inceput sa le recoltez si sunt multumita de ce gust au. va zic si voua secretul: puneti lapte praf la radacina sau coaja de ou pisata si aveti asigurat gustul dulce al rosiilor.

spor la gradinaresele vesele.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Otilia spune:

Felicitari Petra, (am mai scris un mesaj mai devreme dar s-a pierdut :( ) ai grija de tine cu burtica!!! Mai ales daca nu esti imunizata contra toxoplasmozei gradinaritul e interzis!

Merci conchita de trucul pentru rosii bune! Am pus si eu intr-un tirziu 4 rosii-cirese, pe doua mi le-a rupt vintul pina am avut eu timp de ele... Nu stiu daca mai cresc. Facusera si flori dar pina sa le plantez s-au uscat. Eu sunt cu 2 copii, a mea care are aproape 3 ani si un "bebe de-mprumut" de 15 luni, deci pentru gradina nu prea imi ramine timp, decit in WE putintel si atunci sunt obosita frinta sau ploua... Am si eu in schimb o gramada de maci si... uf, leandrul e pe cale sa infloreasca, doamne ce ma mai tine cu sufletul la gura de atita timp!!!



~Otilia&LaAdelita~www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=Otilia" target="_blank">

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mik spune:


Felicitari, Petra !

Eu n-am mai trecut de mult sa va spun ce mai face gradina mea pentru ca mi-e rusine ! Capsunii au dat in balarii, dar au foarte mult rod. Tre' sa pun mina sa smulg buruienile.
Alt motiv de rusine : am refuzat sa pun legume in gradina caci nu am timp seara sa le ud, jumatate de saptamina sunt singura cu copii si n-am nici un chef sa am si grija de gradina.

La mine a inflorit boules de neige, lupinii; si bujorii vor inflori in curind. Lavanda abia are frunze noi.

Va pup pe toate !

Mik.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Otilia spune:

Si la mine a inflorit lavanda!!! Si mimosa (dar asta am mai spus :p) iar crinii au facut niste tije maaaari si niste bobocei...
Si fuschia (am 3 plantute) mi-au facut bobocei, cele 2 pe care le-am lasat iarna afara acoperite, pe a treia am protejat-o in casa, avea o gramada de tije noi-noute si de frunzulite proaspete si cind am scos-o afara s-a scuturat toata! Am taiat-o scurt si acum incepe iar sa creasca! Daca stiam o lasam si pe ea afara, cu un voal de hibernaj.

Si eu am capsuni coapte si tot asa, cu multe buruieni :D

Grea meseria asta... Iar cu udatul... noroc ca ploua destul de des pe aici!

~Otilia&LaAdelita~www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=Otilia" target="_blank">

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns petra spune:

Fetelor,
Multtumesc pentru felicitari!
Oricat de greu mi-ar fii nu pot renunta acum la floricelele mele, care incep sa inforeasca si sa creasca frumos. Spuneti si voi?
Oricum a reusit si mi-a inflorit un bujor, si fiind de ala rosu s-a scuturat in 2 zile. Am o tufanica de garofite pitice, care abia anul acesta au nflorit si sunt asa de diafane! In rest nimic nou. Mi-au inflorit trandafirii, petuniile au prins viata iar caltunasii cresc ca nebunii, acum ii astept sa si infloreasca. Lupinele su inflorit , am avut 3 flori una mov si doua roz, dar ar mai fii avut de inflorit , doar ca din pacate pe alte 2 le-au mancat niste spurcate de omizi. Pana le=am dibuit eu , imi facusera deja trasnaia. Asta este, am asteptat prea mult sa-mi infloreasca lupinele, si cand ma gandesc ca una era rosie si alta galbena sa mor de ciuda!
Cam asta este pe la mine. Pana una alta - spor la gradinarit!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns conchita spune:

Otilia, cum e cu toxoplasma si gradinaritul? daca ai timp sa-mi explici si mie...

Petra, de la tine am ramas si eu cu lupinele, am luat un pliculet de seminte, sa vedem ce iese.

Mik, mi-ai facut dor de bujori...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Otilia spune:

quote:
Originally posted by conchita

Otilia, cum e cu toxoplasma si gradinaritul? daca ai timp sa-mi explici si mie...

Uite un articol de exemplu aici:
http://www.desprecopii.com/info.asp?ID=213

"Toxoplazmoza este o infectie cauzata de un parazit. Principalele surse de infectie sunt carnea insuficient preparata (cruda), pisicile, fructele si legumele insuficient spalate,sau pamantul contaminat de fecale animale."

De aceea femeilor insarcinate care nu sunt imunizate contra toxoplasmozei li se recomanda sa nu faca gradinarit sau daca o fac cu atentie maxima: mâinile protejate cu mânusi si o igiena perfecta (bine spalate mâinile si unghiile)

Uite si aici:
http://www.desprecopii.com/info.asp?ID=17

"Toxoplasmoza este o infectie cauzata de un parazit care, in mod normal, nu afecteaza oamenii. Aproape 10% din adulti pot fi infectati de toxoplasmoza,fara ca ei sa-si dea seama. Daca se intampla acest lucru in timpul sarcinii,aceasta poate cauza avorturi sau probleme congenitale ale fatului. Animalele de casa (pisica in special) sunt purtatoare de toxoplasmoza. Fructele proaspete, legumele, salata nespalate cu mare atentie sunt, de asemenea, potentiale surse de infectie. Iata cateva reguli de protectie: foloseste manusi atunci cand te ocupi de gradina si spala-te pe maini dupa aceea. Roaga pe altcineva sa curete si sa ingrijeasca pisica (in caz ca ai una), spala foarte bine fructele si legumele inainte de a le consuma."

In timpul sarcinii eforturile trebuie evitate si ele (dau contractii), asa ca una peste alta sarcina si gradinaritul nu prea fac casa buna.

Dar de ce intrebi, esti cumva concernata si tu?



~Otilia&LaAdelita~www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=Otilia" target="_blank">

Mergi la inceput