Despre gradinarit (11)

Raspunsuri - Pagina 13

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns flamingo spune:

Ardit, eu am gasit notiunile alea despre deciss pe internet. Dar parca imi amintesc ca am folosit la trandafiri ca aveau fffff multi purici pe boboci, intr-un an. Eu nu mai stiu sigur ce si cum am folosit pt. ca eu am o manie cu florile si mereu experimentez alt ceva. Imi amintesc ca este o fiola, pe care trebuie sa o diluezi la concentratia scrisa pe eticheta, (cred ca se foloseste la stropit cartofii). In privinta pisicii...in ziua cand dai nu o mai lasa in balcon.Trebuie sa fie intr-o zi insorita.
Am vazut iasomie din aia care creste pe aici, afara, dar iarna nu este frig tare, ger. Pasiflora, creste afara aici si se catara pe garduri. Am vazut tot felul de combinatii, cea mai tare era una cu flori rosii. Alea pe acre le-am vazut prin gradini sunt albastre. Chiar am rupt si eu cateva corzi si le-am pus in apa...sa vad ce urmeaza.
Emisiunea aia despre gradinarit este super, si aici nu e singura. Eu stau cu capul in televizor. Am fost si la Chelsea flower show(am pus poze), imi venea sa dorm acolo.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ANDRUSHKA spune:

Multumesc,ardit! Eu chiar de-alea babane am, rosii si rosu cu alb. Am avut intr-adevar surpriza sa vad ca mi-au iesit petunii in locul unde au plantat ai mei vara trecuta. Sunt cateva fire razlete...
Vara asta am plantat o magnolie- de-abia o astept la primavara... si o salcie- in amintirea salciei de la mine de la bloc sub care stateam si zdranganeam la chitari... Poate la toamna fac rost si de un tei!!!!Musai!

Am sa fac si eu ceva pozici cu gradina mea in devenire...


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flamingo spune:

Andrushka cum se zice la tei in engleza. Eu am gasit in dictionar Lime, si nu pot sa inteleg de ce 2 plante sa se cheme la fel, stii ca mai este si ala care face lamaile alea verzi....
Aveti tei pe acolo, pe meleagurile voastre? sau tre sa faci o comanda speciala sa-ti livreze unu?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ANDRUSHKA spune:

termenul mai popular este linden tree. Am vazut un singur tei de cand sunt aici, si ala de departe, pe strada... sunt sigura ca trebuie sa dau comanda. Mai astept primavara sa-mi trimita ai mei seminte de regina noptii - mi-au mai trimis dar am acum un singur fir- adica am avut anul trecut, acum nici pe-asta nu-l vad. Incerc sa-mi fac o gradina de plante perene, care sa "iasa" singure in fiecare vara, sa nu stau sa mai plantez. Acu' am boala pe crini, maine ma duc sa vad ce au in sale... Un week-end relaxant, fetele mele!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flamingo spune:

Andrushka ai gasit ceva soiuri de crini? Eu astept sa-mi infloreasca 2 ghivece. Sunt Asiatic Lilly, roz cu alb.
Am vazut pe google ca se cheama linden tree, dar tot ma intreb daca e ca ala din tara...
Fetelor ce mai faceti voi si florile voastre?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana_a spune:

Salut fetelor!

Nu am mai intrat de muuult pe aici, pustiul meu nu ma prea lasa la calculator...
Am nevoie de ajutorul vostru!! Am un lamai, un copacel, imi este dat in grija de soacra mea care e plecata in America pentru 2 luni, si vreau sa va spun ca au inceput sa i se rasuceasca frunzele, ca si cum ar incepe sa se usuce, si nu stiu ce sa-i fac!!1Dupa parerea mea ar trebui schimbat pamantul...ca e tare galben si intarit...nu cred ca la schimbat vreodata de cand il are si copacelul e destul de marisor, are tulpinita groasa.... Oare ce sa-i fac?Va rog sa ma ajutati.

Maria Sa Stefan Speculant mic ( 19.08.2004)
flori din gradina mea
"Maxima debetur puero reverentia" (Iuvenal) - Copilului i se datoreaza cel mai mare respect

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maggda spune:

Ana nu i-ai pus destula apa.Lamaiul are nevoie de multa apa.Asa am patit si eu cu cel mare, l-ma udat apoi cum se cuvine si e super!
Fetelor am "rezolvat" ieri lamaiul cel mic , cel plin de idiotii de paduchji testosi ca daca ii puteam vinde la bucata faceam si eu un leu de o suta la cati au fost.Daca ati vedea ce-am facut cu el... Prima data am hotarat ca trebuie sa-i rup absolut toate frunzele ca nu aveam nici o sansa sa le curat la cati paduchi erau, asa ca am dezbracat lamaiul.Apoi am incercat cu vata inmuiata in mospiolan sa curat toate ramurele si bineinteles ca m-am intepat de cateva ori in ditamai spinii.I-am si spus sotului ca daca se mai umple o data de paduchi il arunc la gunoi, asa ca el a venit cu solutia hai sa-i taiem spinii.Zis si facut.Ei dar cand am vazut eu clestele m-am hotarat sa-i tai si ramurele tinere pline de paduchi si sa ii formez cat de cat o coroana apoi asa ca am taiat tot ce s-a putut taia, motiv pt care lamaiul meu este acum un pomisor cu cateva crengi.Acum astept sa dea ramurele.Intr-o saptamana sigur vor iesi.Sa vedeti ca azi vine socrela pe la noi si cand o sa vada lamaiul...o sa-mi aud eu .Apoi m-am trezit ca si datura are ceva paduchii lu suparare gen musculite albe care au lasat larve pe dosul frunzei, asa ca am rezolvat si cele 2 ghivece cu datura.Apoi am gasit acelasi lucru la trandafirul japonez rosu, l-am rezolvat si pe asta.naiba stie de ce apar ceva musculite verzi la trandafirii din curte asa ca hoip si la ei cu mospilan.Ieri vreo 3 ore m-am ocupat de flori ca in timpul saptamanii am atatea de facut ca nu am timp sa bibilesc chiar asa florile.
Acum va las, v-am innebunit destul, merg sa spal niste geamuri la etaj si apoi sa stau un pic la soare ca doar sunt in concediu

Magda si Bianca

http://community.webshots.com/user/danut1965

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maggda spune:

Am facut ieri cateva pozici cu florile din curte, acum le pun.

Magda si Bianca

http://community.webshots.com/user/danut1965

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adrianam spune:

Magda, sunt superbe florile!
Cum se numeste plantuta mov de pe pervazul ferestrei? Am achizitionat si eu una acum o luna, ii merge bine dar vreau sa caut mai multe informatii despre ingrijirea ei.
Am vazut ca si a ta are un parazit care ii ataca frunzele. Ce o fi si cu ce se poate trata?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana_a spune:

quote:
Originally posted by maggda

Ana nu i-ai pus destula apa.Lamaiul are nevoie de multa apa.Asa am patit si eu cu cel mare, l-ma udat apoi cum se cuvine si e super!
[/font=Arial]

Magda si Bianca

http://community.webshots.com/user/danut1965



multumesc mult Magda, am fost si azi dimineatza de l-am udat, soacra sta la bloc, il are in balcon, si sa stii ca frunzele si-au mai revenit.Cred ca apa a fost problema, desi eu l-am udat cat de des am putut.

Superbe florile tale!!!
Ale mele sunt cam amarate din cauza ca anul acesta nu am putut sa ma ocup de ele.....

Maria Sa Stefan Speculant mic ( 19.08.2004)
flori din gradina mea
"Maxima debetur puero reverentia" (Iuvenal) - Copilului i se datoreaza cel mai mare respect

Mergi la inceput