STOMATOLOG pentru copii ?

STOMATOLOG pentru copii ? | Autor: sveronica

Link direct la acest mesaj

Am o intrebare ....poate sa-mi recomande cineva un stomatolog pentru copii ? Exista ? Mie imi este destul de frica de stomatolog.Baietelul meu ( 5 ani) nu are mari probleme - doar o carie destul de adanca - la care probabil ca trebuie "umblat".Dar, in acelasi timp, ma gandesc la faptul ca pus in fata acelor aparate, care provoaca o durere speciala, il voi mai putea urca a doua oara? Poate exista solutii speciale pentru copii? MULTUMESC

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Am impresia ca pt copii consultatiile stomatologice sunt gratuite, asa ca poti incerca la stat.

Eu stiu un dr cu cabinet particular care trateaza SI copii. Se numeste Florin Florescu, din pacate n-am nr de telefon la mine, daca te intereseaza pot sa ti-l dau. Mie mi-a facut o operatie la canal (rezectie), rezultatele sunt OK iar el s-a purtat f frumos, a vorbit cu mine, m-a facut sa nu-mi fie asa frica. Eu merg de obicei la alta doctorita din acelasi cabinet, dar pt operatie m-a trimis la el. La el am vazut ca vin frecvent copii si nu par sa plece traumatizati de acolo. Sta de vorba cu ei, etc, etc. E si el tatic, are o fetita de 3 ani jumate.

Dar cred ca e destul de scump, 5-600.000 o plomba (cu fotopolimerizabil). Cabinetul este in zona Calea Mosilor.

Eu zic sa nu neglijezi dantura copilului, chiar daca acum sunt doar dintii de lapte pentru ca se pot complica: o carie poate da abces, cu durere, umflatira, care netratat poate da infectie si mai mare in corp, etc, etc. Si eu am fost prima oara la dentist pe la 5 ani si am avut probleme mari la viata mea, asa ca sunt obisnuita si nu mi-e frica. Trebuie sa-i explici copilului ca e necesar si e spre binele lui. Plus ca in ziua de azi tratamentele nu mai sunt asa de dureroase, iar doctorii lucreaza cu grija si la senzatiile pacientului.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns grati.ela spune:

Lavi, desi nu este la subiect, te rog sa-mi spui cum este cu rezectia. Doare in timpul operatiei? Ce alternative ti-a prezentat medicul?
Stomatologul Ozanei (6 ani) are cabinet in Drumul Taberei 34 (langa Posta Moghioros). Ozi are mare incredere in el si merge fara teama cand trebuie scos un dintisor (ea este cea care trage de noi). Gratiela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Gratiela, hai sa-ti spun cum a fost la mine. Mai de mult, mi-a facut alt medic o obturatie de canal la dintele respectiv (= scos nerv). In procesul respectiv i s-a rupt o bucatica de vreo 0.5 cm de ac care a ramas pe canal si care nu mai poate fi scoasa. Practic deasupra acului a ramas tesut de-al meu, nu a ajuns plomba si in timp acolo s-a facut puroi si la radacina dintelui s-a facut o capsula cu puroi. Corpul tinde sa izoleze puroil si asa el statea intr-o capsula inchisa.

Dr de atunci nu mi-a zis nimic desi eu cred ca e imposibil sa nu-si fi dat seama ca a rupt o bucatica de ac in dintele meu. In fine.

Mai recent (in facultate, acum vreo 3-4 ani) la o radiografie la un dinte vecin s-a vazut chestia asta. Doctorita mi-a dat ceva explicatii de ce n-ar fi bine sa ramana chestia aia acolo si trebuie operata dar nu mai tin minte de atunci. A zis ca ea nu mai face rezectii (e mai in varsta, nu mai face nici extractii, dar e o doctorita foarte buna, nu mai am probleme asa mari de cand merg la ea) si mi l-a recomandat pe acest dr mai tanar care lucreaza cu ea.

Operatia se desfasoara pe scaunul stomatologului si dureaza vreo jumate de ora, sa zic. Ti se face anestezie locala, ca la extractie sau scos nerv. Deci nu te doare nimic in timpul operatiei, doar injectia initiala putin.

Dupa aia cu un bisturiu se face o incizie in gingie, la radacina, dupa aia scoate de acolo ce e de scos (mi-a taiat si varful radacinii), mi-a facut plomba pe canal intraoperator si la urma m-a cusut cu fire care au trebuit scoase dupa o saptamana - 10 zile? nu mai stiu. Nu stiu daca merg fire resorbabile acolo.

Ziua respectiva e mai bine sa nu mergi la servici. Trebuie sa clatesti gura cu un dezinfectant din timp in timp, sa iei un antiiflamator sa nu te doara si sa nu se umfle prea rau, sa mananci numai mancare moale. E normal sa ti se umfle, cica e edem postoperator si e normal. Iti pui comprese cu apa rece, pe obraz, etc. A doua zi esti mult mai bine, dar in special in seara operatiei ti se umfla.

Toate indicatiile ti le da medicul, nu le mai stiu nici eu exact.

Eu am plecat pe picioare proprii de acolo si m-am dus si la facultate unde toata lumea imi zicea ca mi s-a umflat maseaua si sa merg la dentist. Eu le ziceam ca de acolo vin

Ca la orice operatie, nu doare in timpul, doare in schimb dupa, dar mai iei calmante. Dar e o operatie mica, se face ambulator.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mihaelapetr spune:

Eu imi voi duce copilul la Dental Progress. Mi-a recomandat cineva cabinetul asta, cica e undeva in spatele ASE-ului, o prietena mi-a spus ca dna dr de acolo se poarta frumos cu copii si e ok.

Mergi la inceput