Farmacia de garda -III-

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Mihaela-Adina spune:

Cristina imi pare rau dar numai acum am deschis acest subiect si s-ar putea sa vina cam tarziu raspunsul meu pentru Erdomed.Dar daca te mai intereseaza sau pe altcineva am sa raspund ca desi ma plangeam ca nu se vede efectul dupa ce i-am dat medicamentul,exact la o sapatamana nu a mai tusit (era o tuse care nici nu prea se rupea si nici nu parea uscata).Din toate remediile care i le-am dat pana acum pentru tuse dupa nici unul nu am avut asa repede rezultate.Am gasit si prospectul in care scrie:
-Greutate 15-19 kg-o lingurita dozatoare ( 5 ml) /2 ori pe zi
-Greut. 20-30 kg.-o lingurita dozatoare ( 5 ml) /3 ori pe zi
-Greut.mai mare de 30 kg sau la adulti-2 lingurite dozatoare ( 5 ml) /2 ori pe zi
Adina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioana2004 spune:

Salut

E URGENT...
Sunt mami de fetita de un an siu jumate si vreau sa imi spuneti ce sa fac..?
Miine dimineata la 8 plecam la capitala soi vreau sa stiu ce sa fac.?
Are febra 38.2...i-am dat calpol...5ml..si tre sa ii mai dau la 6 ore altul...
Voi ce ziceti?La drum ce sa mai iau...supozitoare.ceva?Efferalgan...????


IOANA 2006(1an si 2 luni)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bobita spune:

Stie cineva daca iaurtul simplu poate provoca urticare, alergii?
Fetitele mele, cea mare 6 ani si cea mica 1,4 ani, au amandoua urticare, iar eu suspectez iaurtul Covalact. Altceva nu imi dau seama de la ce, pentru ca au mincat numai preparate de casa, si fara proteine animale, doar iaurt.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns light spune:

Intrebare: Ketoful se poate inlocui cu Keto-gal? Am vazut ca ambele au in compozitie ketotifen. Tatal meu a fost si a luat reteta de la medicul de familie, stiam ca trebuie sa ne aduca ketoful insa a adus keto-gal. Probabil nu au avut in farmacie, banuiesc ca pot sa ii dau copilului aceeasi doza ca si cea recomandata pentru ketof.


mama Lucia si Liviu minunea (24.05.2002) www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=41618" target="_blank">Povestea-nasteriiwww.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=66122" target="_blank">Haideti sa militam PENTRU APLICAREA LEGII IMPOTRIVA FUMATULUI IN SPATIILE PUBLICE, sa facem ceva pentru copiii nostri!!! Liviu - desene si picturi noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BDana spune:

Lucia ketof-ul si keto-galul sunt acelasi lucru,(aceeasi substanta activa, in aceeasi concentratie), deci ii poti da copilului in continuare keto-gal in aceeasi doza ca si ketof.
Multa sanatate va doresc.

Dana, mamica de Cristian
(13.01.2005).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns light spune:

Multumesc Dana!


mama Lucia si Liviu minunea (24.05.2002) www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=41618" target="_blank">Povestea-nasteriiwww.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=66122" target="_blank">Haideti sa militam PENTRU APLICAREA LEGII IMPOTRIVA FUMATULUI IN SPATIILE PUBLICE, sa facem ceva pentru copiii nostri!!! Liviu - desene si picturi noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns coraly spune:

Stiti ceva despre siropul Vidaylin M? Ati folosit? In ce farmacii se gaseste?

Merci

Coraly si Sergiu

poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diana21 spune:

Am vazut ca intreba cineva de Varilrix. Aproape toate vaccinurile i le-am facut fetitei la clinica Medlife si le plateam acolo, le aveau ei.
Cineva mai intreba de febra si diaree la eruptia dentara. Fetita mea, de fiecare data fara exceptie, facea febra, eritem, scaune moi si uneori si rosu in gat. Am inteles ca unor copilasi li se da sistemul imunitar peste cap. Noi chiar si ieri am patit-o din nou. a facut un scaun moale de dimineata, apoi inca unul dupa pranz. Primul lucru pe care l-am facut a fost sa ma uit la ea in gurita si ii iese o maseluta, e umflata gingia si se simte coltuletzul. Azi i s-a inrosit si funduletul, am inceput s-o dau cu Cutaden. La noi asta merge cel mai bine. Am mai folosit si Mustela crema reparatorie pt. eritem, si Nidoflor (cand a fost mai grav).
De ce nu incerci asa daca nu se gaseste? Multa sanatate!

Diana, 28 ani, gemeni/rac
Ianca Printesica si Super Mamica


Poze strumfesti

Poze mai vechi


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diana21 spune:

A, scuze, intrebarea de la final era pentru cine a intrebat de vaccin.

Diana, 28 ani, gemeni/rac
Ianca Printesica si Super Mamica


Poze strumfesti

Poze mai vechi


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BDana spune:

Coraly stiu ca vidaylinul M este un sirop cu viatmine si minerale care se absorb foarte bine si este indicat si copilasilor micuti, as ca ai nostri , cu rezultate bune. Dar de ce vrei sa ii dai lui Sergiu?

Dana, mamica de Cristian
(13.01.2005).

Mergi la inceput