Farmacia de garda -III-

Raspunsuri - Pagina 14

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns marianebuna spune:

Da, asta e clar... mie mi-a zis ca inainte de 2-3 luni se strica echilibrul electrolitic daca ii bag ceai/apa, pentru ca ei sunt "construiti" sa traiasca numai cu lapte la inceput... ceai sa ii dau numai cate o gurita cand sughita, si daca cumva da semne de deshidratare. Oricum babycalm-ul nu il bea, il scuipa, iar ceai instant (babydrink) nu vreau sa ii dau pentru ca vreau sa evit cat pot produsele indulcite pana la minim un an. Asa ca nici nu mi-am batut prea tare capul sa aflu care e adevarul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns makydenis spune:

Si noi am trecut de colici, nu mai stiam ca sa mai fac, nimic nu functiona, nici ceai nici picaturi pt colici.
Am cautat disperata pe net si am dat de ideea ca mama sa bea ceau de musetel (musetelul combate colicii, si e mai recomandat asa pt ca bebe oricum nu poate sa bea cantitatea necesara cat sa-si faca efectul).Asa ca am tot tinut-o cateva sapt in ceai de musetel cam 1,5 l/zi (total cam 8-10 pliculete/zi) dar a avut efect, in cateva zile, am scapat de colici.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marianebuna spune:

Si daca bea formula?
Aseara iar ne-a facut o criza de mai bine de 2 ore de plans, l-am potolit pana la urma la a treia tentativa de pus saculetul cald pe burtica. Am luat ieri si Baby Gripe Water, care contine bicarbonat de sodiu si cand plangea se auzea cum tragea multe-multe "vanturi". Dar inca nu ma pronunt asupra eficientei, sa vad eu ca se repeta de 2-3 ori ca sa ma conving...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tania2008 spune:

In cazul nostru, pt colici Infacol-ul a facut minuni. SE gaseste in Anglia, Grecia sau Ungaria insa exista si la noi de cumparat de la persoane fizice. Daca dai search pe google Infacol, vei vedea o multime de anunturi gen "vand Infacol", si am prieteni care au apelat la solutia asta si au spus ca totul a fost ok. Cand eram intr-o pauza de cateva zile de Infacol, pana primeam urmatoarea transa de sticlute, functiona decent Sab Simplex. Pernuta cu samburi incalzita a mers si la noi in prima faza pana am gasit Infacolul, impreuna cu Sab Simplex sau Espumisan. Intr-adevar, atat Sab Simplex cat si Espumisan si Infacol au aceeasi substanta activa, simeticona, insa diferenta consta in excipientii continuti si linia tehnologica de productie. Am primit aceeasi explicatie de la neonatolog, padiatru si farmacist.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marianebuna spune:

Am rugat si eu pe cineva sa imi trimita Infacol, acum sa vad daca gaseste (s-o vinde la farmacie? o fi nevoie de reteta in UK?). Persoana respectiva nu are copii asa ca nu sunt sigura ca stie unde sa caute. Poate o fi eficient si la noi...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns makydenis spune:

Citat:
citat din mesajul lui marianebuna

Si daca bea formula?
Aseara iar ne-a facut o criza de mai bine de 2 ore de plans, l-am potolit pana la urma la a treia tentativa de pus saculetul cald pe burtica. Am luat ieri si Baby Gripe Water, care contine bicarbonat de sodiu si cand plangea se auzea cum tragea multe-multe "vanturi". Dar inca nu ma pronunt asupra eficientei, sa vad eu ca se repeta de 2-3 ori ca sa ma conving...

Maria, mama lui Vladut (19.08.2009)



Cred ca poti sa-i dai si lui bebe cateva lingurite de ceai de chimen dulce (aici asa se gaseste). Tb multa rabdare. Eu i-am dat si la cateva saptamani cu acordul pediatrului. Si-a facut efectul, doar ca l-am inlocuit cu metoda ceaiului de musetel pt ca la noi crizele veneau si in toiul noptii si durau cateva ore, si am zis mai bine beau eu la greu musetel ziua si noaptea dormim linistiti.
Tu poti sa incerci sa-i da-i ziua, eventual asa previi crizele de seara, poate iti reuseste.
Succes!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns makydenis spune:

La noi Infacol nu a mers, dar am auzit si cazuri pozitive, ca deh, nu toti copii sunt la fel. Aici nu necesita reteta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tania2008 spune:

Nu necesita reteta. Il poti comanda on line si de aici http://www.chemistdirect.co.uk/infacol_1_3395.html

Mult succes!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns makydenis spune:

Si la noi au inceput colicii foarte devreme: a doua zi de viata.

Carpe diam!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gianina34 spune:

noi avem 5 luni si nu am scapat
acum este mai rau si mai greu pt ca este mai mare si plange muuuult mai tare si se zbate fff tare
am incercat cam tot
acum mergem pe combinatia de infacol+debridat si este cat de cat mai bine (adica nu sunt toata ziua ci doar dupa masa de la 6-7)

Gianina - mami de bebelusa Andreea - 13 aprilie 2009
avem 5 luni

Mergi la inceput