Farmacia de garda -III-

Farmacia de garda -III- | Autor: joxy

Link direct la acest mesaj

Continuarea de la:
http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=30046 - Partea I
http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=34927 - Partea II


Cu respect,
G.

Choose life

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns T_Ioana spune:

Ma bucur sa vad ca exista subiectul acesta, ca poate asa ne lamurim si noi cat de cat. Intrebarea mea este: dupa 01.06.2005 se vor mai primi medicamete gratuite (ma refer la gravidele salariate care platesc cas)? Am inteles ca s-au terminat fondurile pentru medicamentele gratuite(cel putin in Bistrita)....in situatia asta ce se intampla? Cu toate ca ni se retine sanatatea, cu toate ca avem dreptul, nu vom mai beneficia de gratuitate? Cristi, tu ce parere ai?Multumesc anticipat pentru raspuns!
Ioana 7+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cipstyle spune:

Buna!
Am si eu o intrebare. As vrea sa-i fac fetitei mele vaccinul Priorix, si am fost indrumata de catre pediatra sa-l iau de la farmacie. Acum insa sunt intr-o mare dilema...e sau nu sigur vaccinul cumparat din farmacie? Trebuie adus din Buc., deci transportat peste 100 km (suntem in Pitesti), si ar trebui tinut la temperaturi intre 2 si 8 grade Celsius. Oare toate farmaciile respecta aceste reguli, sau pot exista si oameni inconstienti care sa nu asigure conditiile necesare? Exista oare recipiente speciale in care sunt aduse? Ma gandesc ca e si atat de cald afara zilele astea...
Astept cu nerabdare un sfat si va multumesc anticipat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ADINUTZA spune:

Cristina, si eu i-am facut Priorixul fetitei mele. L-am luat de la Sensiblu si il tineau sigur in frigider.
Eu as zice ca mai bine mergeti si cu fetita la Bucuresti si ii faceti vaccinul la o policlinica particulara. Mi se pare mai usor asa, conditia ar fi sa fie vazuta de medic inainte de vaccinare.
Puteti sa transportati vaccinul la Pitesti, intr-o lada frigorifica (de voiaj) dar nu stiu in ce masura ati reusi sa aveti temperatura recomandata.

pozele noastre: http://www.adina.as.ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danitin spune:

Periodic, de la 6 luni, fetita mea care are acum un an si 2 luni face febra si i se inflameaza gingiile. Doctorita a spus ca are herpes si ii prescrie Aciclovir. A lunat pana acum de 4 ori, in cure care au durat de la o saptamana la 13 zile. Ultima a fost la inceputul lui mai si acum are, din nou, herpes. A spus doctorita sa-i dam timp de o luna aciclovir, 1/2 pastila la 6 ore. Ii poate afecta stomacelul, ca acum are si diaree? Ce pot sa fac?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns firutza spune:

Buna!Am si eu o nelamurire:[poate s-a mai discutat,dar, imi cer scuze,chiar nu pot sa caut]poate avea febra -38,7;38,4-de la canini?Am fost la dr.care nu crede ca-i de la ei,a vazut amigdalele usor marite si a spus ca aici e buba,ne-a dat ospamox si nurofen.Baiatul meu are 1 an si 5 luni,aseara am inceput administrarea medicamentelor dar febra persista,trece cam 1 ora dupa antitermice[panadol,nurofen]si apoi revine,saliveaza mult,nu vrea sa manance decat `rontaieli`,bea ceai....si n-au trecut decat doua saptamani de la ultimul rosu in gat+ospamox!.Acum facu si un scaun moale...Va rog mult sa-mi spuneti din experienta voastra:e posibil sa fie de la dintisori?ca eu nu stiu ce sa mai cred si mor cand il vad asa apatic si plangacios...si arde...Multumesc anticipat pt.sfaturi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anuc spune:

Buna!

Fetita mea a racit, zic eu usor. Ii curge nasul foarte tare (i se mai si infunda) si stranuta. Ce pot sa-i dau? Am in casa Eferalgan si Nurofen pediatric, insa pe ambele scrie ca sunt contra febrei si durerilor. Eu vreau sa-i dau ceva ptr raceala, dar nu antibiotic. Fetita are 5 luni si 10 zile.

P.S. Vom merge si dupa-amiaza la dr, dar ce ma sfatuiti pana atunci?

Multumim

Anuc si Ioana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns silvia_c spune:

salut anuc.
daca fetita ta doar stranuta si ii curge nasul..mie imi miroase a rinita, alergica mai precis. poate sa fie de la praf, sau de la altceva ce medicul poate stabili. pana atunci, curata-i bine, in fiecare zi, camera, evita covoarele groase din camera ei, lasa geamul deschis cat mai mult, spala perdelele des, si mai ales, curata-i nasul Ioanei. am vazut in Romania niste picaturi cu apa de mare si echinaceea, la Ioana mea au functionat de minune.
va doresc numai bine!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anuc spune:

Multumesc mult Silvia! Asa am facut in mare, n-a fost nevoie de antibiotic, dar uite ca de aproape 2 saptamani avem mucisori. Nu mai stranuta, dar curatam nasucul de cateva ori pe zi si pare tot infundata, iar cand plange ii curge zdravan. Folosim sprayurile cu apa de mare si ser fiziologic (tone). Deocamdata nu prea am ce sa-i fac, asa am patit si la raceala trecuta cu nasucul. Ne trece foarte greu.

Pupici

Anuc si Ioana (aproape 6 luni)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns silvia_c spune:

ia vezi sa nu fie rinita alergica, daca nu mai are nici un alt simptom, poate trebuie anumite picaturi. intreaba pediatrul. sau poate are, pur si simplu, o secretie nazala ceva mai abundenta...asa ca spor la curatat. noi avem scandal la operatiunea asta...si cat mai multa curatenie in camera ei, si nu uita noaptea sa ii pui un prosop ud in camera sa fie aerul ceva mai umidificat.
va doresc numai bine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CORNELIAP33 spune:

Tot caut prin farmacii Varil Rix-ul si nu-l gasesc. Aveti informatii despre o farmacie unde l-as putea gasi sau despre o alta modalitate de a face rost de el.

Please!!!!!!...


Cornelia si Rares(nascut in 22.04.2002)
http://fr.pg.photos.yahoo.com/ph/corneliap33/my_photos

Mergi la inceput