A mai construit cineva casa!?! (4)

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns danilamonica spune:

quote:
Originally posted by mirelas76

fetelor, spuneti-mi si mie va rog! sper ca intr-o luna sa ne apucam de construit...

Am gasit arhitect, ne ia 100000 ( deci cam 2,70 euro) pe mp pt proiectare cu detalii de executie. Cum vi se pare? Noua ni s-a parut bun pretul, fata de Bucuresti.Casa o vom construi in regie proprie, am gasit si o echipa de muncitori. Arhitectul ne-a intrebat daca vrem si devize, noi am zis ca nu ( ca ma gandesc ca cere alti bani si pt asta)...voi ce ziceti?? In conditiile in care ne cumparam singuri materialele mai avem nevoie de aceste devize?? In plus, arhitectul ne-a zis ca alti colegi de-ai lui vor face planurile de instalatii si sanitare, separat de pretul lui. Cam ce pret sa acceptam pt astea?? Ca vineri ne zice pretul colegilor!

please help me



Pretul arhitectului e foarte bun si noi am avut unul in Bucuresti cu 3-4 $/mp deci pe acolo pe undeva.
Devize nu va trebuie decat daca luati credite ..
Pretul pt instalatii :noi am dat pe proiect electrice 6 mil si structurist 7 mil.

Monica


Pozele noastre http://community.webshots.com/user/dmonicutza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns yank spune:

Intrebarea e,daca in pretul asta se ocupa si sa iti obtina avizele si autorizatia de constructie.Eu sint arhitect de formatiune,si mi-am facut proiect de casa,ptr romania,numai ca el trebuie avizat de un arhitect autorizat din romania.Sint curios daca o sa gasesc unul sa imi semneze:)))...intrebarea e retorica,am gasit dar f greu,cu multe interventii

ignorance is bliss

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rodica P spune:

Salutare,

Nu prea e activitate nu-i asa cu ploile astea o zi lucreaza si 3 stau, ooof m-am saturat.
Vi s-a intimplat sa nu va ajunga caramida? Noi am luat cam 32 de mc insa nu ne-a ajuns, am mai luat inca 4 mc dar nici asta nu a ajuns. Cam mare diferenta intre cit a calculat arhitecta si cit e necesarul!

La noi la casa au decofrat placa si au ridicat partial etajul. Au turnat si terasa din fata casei. Urmeaza sa toarne stilpii la etaj placa la parter si gata trecem la acoperis.
Am pus si poze aici http://community.webshots.com/album/393029919KHcCtV
Spor la construit! Si vreme buna!

Rodica si Stefan-Daniel
poze o-1 an , www.babiesonline.com/babies/s/stefandaniel10" target="_blank">poze , Poze noi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lia popescu spune:

Dia, sa stii ca si pe mine ma bate gandul sa vand casa pe care de-abia acum am terminat-o. Stiai ca se spune ca prima casa o faci pantru vanzare, a 2-a pentru ca sa o inchiriezi si de-abia a -3-a ca sa iti ramana? Cand ma uit cate lucruri nu au iesit asa cum ar trebui ma apuca disperarea... Ca sa le remediez ar fi trebuit sa stric multe materiale si sa prelungesc chinurile constructiei. Zau ca ma bate gandul sa iau terenul de vis a vis si sa o iau de la capat, dar de data asta sa-mi iau un an de concediu ca sa pot supraveghea asa cum trebuie muncitorii. Oare a avut cineva dintre noi fericirea de a gasi o echipa normala, cu simt al raspunderii? Noi nu am avut diriginte de santier decat in prima luna si am renuntat la el dupa ce am vazut cum a iesit scara: cred ca nici o treapta nu are aceeasi inaltime cu vecinele ei, iar geamurile sunt unicat: nu au aceeasi dimensiune nici pe lungime nici pe inaltime. Asta nu se vede cu ochiul liber dar cand se ajunge la comandarea tamplariei este dezastru... De mizerie...ce sa mai spun...In fiecare week-end faceam curat dupa ei, iar de luni o luau de la capat. E adevarat ca am lucrat cu oameni de la tara, dar nici nu le-am cerut sofisticarii ci doar niste pereti drepti, trepte egale, sapa rezistenta...
Poate ar fi util ca fiecare dintre noi sa povesteasca cele mai neplacute greseli ale muncitorilor pt.ca cei care incep de-abia acum sa construiasca sa fie atenti.
Atentie si fetelor care construiesc in Dimbovita - sa stabiliti pretul dinainte si ar fi de preferat sa stabiliti si pretul final si termenul de executie eventual cu ceva penalitati, pentru ca am avut experiente neplacute acolo: mi s-a cerut un pret mai mare decat ar fi fost de asteptat, doar pentru ca sunt din Bucuresti si se presupunea ca am bani cu care nu am ce face, iar o lucrare care ar fi trebuit sa dureze 2 saptamani a durat 2 luni pentru ca apareau vesnic probleme de genul: azi este sarbatoare si nu lucram, maine nu venim ca strangem fanul, poiimaine este nunta nu stiu cui samd. Am inceput sa renovez o casa veche acum 2 ani si nici acum nu am terminat. Cand nu eram acolo, nu se lucra aproape nimic. Fiind intr-o zona mai greu accesibila a Motaenilor si cu materialele de constructie avem mari probleme. Acum, poate ca voi aveti mai mult noroc asa ca poate va voi contacta odata se lucrez si eu cu oamenii vostri. As avea nevoie de un faiantar si de un sobar. La schimb, va pot oferi un tamplar care face mobila de lemn adevarat. Ce ziceti?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirelas76 spune:

fetelor, noi am renuntat momentan la ideea cu casa...desi ne entuziasmasem tare la inceput, cred ca e mai bine asa...casa am fi reusit sa o terminam/finisam in cativa ani probabil...in plus, ne-am fi dus acolo cateva we pe an poate ( ca in mod sigur nu am fi mers chiar in fiecare we )...asa ca deocamdata e o investitie cam inutila si f costisitoare!

Asa ca ne-am gandit mai bine...si am hotarat ca mai degraba cu banii astia sa mai luam niste teren ( chiar bucata de langa noi)...si acolo cresc preturile nebuneste! si peste cativa ani vom vinde, vom pastra doar cat ne trebuie noua...si cu acei bani sa facem casa!

Cert e ca mi-ar placea la batranete sa traiesc acolo intr-o casutza frumoasa!

chiar daca nu mai construiesc acum, va citesc mereu, stiti cum e cu microbul intrat in sange

si succes la construit!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns SIMONABB spune:

Lia, ai mare dreptate cu "prima casa se vinde, a doua ... " .
Nici mie nu mi-a iesit asa cum voiam, si eu am avut discutii cu muncitorii, ca saptaminma asta se culeg strugurii si noi ne ducem acasa, sau in mijlocul constructiei s-au gindit ei sa ma santajeze ca daca nu le dau tot lor si finisajele interioare , lasa balta tot si pleaca. Si multe alte mizerii de genul asta.
Sa nu-ti faci iluzii ca o firma ar fi facut totul perfect si tu doar sa iei cheile si sa locuiesti in casa aia.
Iti spun eu ca ai fi dat dublu ca bani si tot acolo ieseai.
Eu n-am probleme cu treptele sau cu peretii, dar luat tzeapa crincena cu termopanele si usile de interior, facute tot din profil de termopan si umplute cu un fel de plexiglas colorat.





http://community.webshots.com/user/simonabb

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns SIMONABB spune:

A, inca ceva apropo de cit costa un arhitect.

Eu am dat 1 euro / mp pentru proiect, iar autorizatiile mi-a spus ca ma priveste cum le obtin. Pentru asta am angajat pe cineva cu mult tupeu si le-a luat in 2 luni.


http://community.webshots.com/user/simonabb

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ali spune:

Salutari.
Am descoperit si eu subiectul asta si chiar mă interesează. Am crezut ca reușim sa începem si noi construcția la casa in toamna asta( demisolul măcar) dar puțin probabil. Ramane pentru la anul. Oricum sunt utile sfaturile voastre si o sa încerc sa mai urmăresc discuțiile.
La noi a durat mult pana sa ne hotaram cum va arata casa. Bani pentru o arhitectura foarte sofisticata nu avem așa ca am fost nevoiți sa consultam zeci de reviste si a durat vreo 3 luni sa stabilim cam cum am vrea sa fie viitoarea noastră casa. Am vrut ceva cat mai practic si sa nu fie foarte mare nici foarte mica. A ieșit cam așa D+P+M cam 86 mp pe nivel(suprafata exterioara). Mă bucur ca terenul ne permite sa facem demisol( unde va fi garajul,pivnița,spălătoria si camera tehnica) fara a mari foarte mult costurile construcției.
La parter foarte clasic:living ,bucătărie, o cămara mica , o debara si o baie de serviciu iar la mansarda 3 dormitoare si o baie.
Acum va zic si vouă ce ne-a invatat proiectantul: ne-a sfătuit sa facem scara metalica ( am mai văzut prin reviste si arata bine) pentru ca vor fi costuri mai mici.
Ii spuneam soțului meu ca am impresia ca o sa fie perioade in care vom blestema zilele in care ni s-a pus pata sa ne facem casa. Dar sunt convinsa ca va fi foarte bine când va fi gata totul.


ali

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danilamonica spune:

Mie dupa avize initiale care tin de demararea proiectului a umblat arhitectul..pt restul noi si am grabit procesul cu ceva ungere pe ici pe colo...
Monica


quote:
Originally posted by yank

Intrebarea e,daca in pretul asta se ocupa si sa iti obtina avizele si autorizatia de constructie.Eu sint arhitect de formatiune,si mi-am facut proiect de casa,ptr romania,numai ca el trebuie avizat de un arhitect autorizat din romania.Sint curios daca o sa gasesc unul sa imi semneze:)))...intrebarea e retorica,am gasit dar f greu,cu multe interventii

ignorance is bliss



pozele noastre

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deborah77 spune:

Ehee, Ali, nici nu stii cat o sa vi le blestemati (zilele zic). Acum iti pare asa ceva abstract, stii ca va fi greu, dar nu stii exact ce. Sa vezi cand te apuci, cum e....noi o s-o terminam curand la rosu, dar, eu una cel putin, sunt f aproape de momentul in care sa-i pun placuta cu " de vanzare" in fatza. M-am saturat!!!! Plus ca visam sa ne mutam in toamna asta, si trebuie sa ma obisnuiesc cu ideea ca voi mai sta o iarna la bloc.

Mergi la inceput