A mai construit cineva casa!?! (4)

A mai construit cineva casa!?! (4) | Autor: CRIXIA

Link direct la acest mesaj

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=45621&whichpage=9" target="_blank">Aici Capitolul 3

SPOR LA CONTRUIT! IAR ASPIRANTILOR.... IMPLINIREA VISELOR!


Racushoarele Cristina& Alexia
crixia@gmail.com

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns CRIXIA spune:

Hei, vin si eu cu salutari!
Acum avem acoperis! Am sa pun poze pe albumul DC!

Racushoarele Cristina& Alexia
crixia@gmail.com

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maggda spune:

Felicitari Crixia, astept pozici!

Magda si Bianca

http://community.webshots.com/user/danut1965

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

fetelor stie cineva ce e drumul de servitute...mai exact ce dimensiuni trebuie sa aiba, daca proprietarul terenului de la care am cumparat, avand in vedere ca a tinut o parte de teren in ideea ca acolo se va face drum de la Primarie si el va fi despagubit(acum cica acel drum nu se mai face), el e obligat prin ceva lege sa ne dea drum de servitute? In contractul de vanzare cumparare asa scrie ca acel teren e pus la dispozitia noastra ca drum de servitute. Poate el acum sa ne pretinda o taxa?
Primaria a specificat ca drumul trebuie sa aiba 6 metri latime si inca 4 metri de la drum pana la gardul nostru(acest teren e al nostru). asadar fostul proprietar are acum cei 3 metri(ceilalti 3 se luau de la alt vecin care detine terenul de vis-a-vis. Ajung acesti 3 metri ca drum de servitute?
Si cum vine asta...fac drum, nu mai fac drum??? Cica era prevazut in PUZ, se poate modifica si acum sa nu mai faca acel drum?

Mihaela
Diana si Silvia

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=42663&whichpage=1" target="_blank">Tudorel are nevoie de mama lui!
Ajutati-o pe Alina sa-si implinesca visul!

bebelusi august-septembrie 2003

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kim222 spune:

Crixia chiar vroiam sa-ti "dau" un e-mail...sa vad cum mai sta treaba cu acoperisul...
Astept si eu pozici...felicitari..acu' ce mai urmeaza?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns axxa spune:

vin si io cu intrebarea mea: noi am terminat fundatia asta toamna, iar acum trecem mai departe...ma rog, incercam. Acum se trag tevile prin fundatie, dupa care urmeaza indesarea (sau cum i-o zice) pamantului, compactarea lui in interiorul fundatiei (noi nu am facut beci, nu ne-a permis solul).
Intrebare: de unde luam pamant? Crixia? ca tu esti de prin zona noast'?...
si dupa chestia cu pamantul urmeaza un strat de piatra + 1 de pietris+ 1 nisip+ armatura+ beton. Am zis corect?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CRIXIA spune:

Fetelor, am reusit sa pun 2 poze! Imi cer scuze, dar poate ca voi asteptati sa se vada mai bine, dar eu nu am cum sa fotografiez de sus in jos, asa ca-n reviste!

Pozele sunt in pagina personala, pe Webshots.

Wow, nu stiu ce se intampla, eu le vad, dar voi daca intrati nu se vad! Am sa o rezolv!
crixia@gmail.com

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns axxa spune:

quote:
Originally posted by tatianaS

Axxa..voi unde construiti..de nu v-a permis solul sa faceti beci?
Intreb de curiozitate...

Tatiana

http://community.webshots.com/user/TatianaS




La Mamaia sat, pe malul lacului, la studul geo ne-a iesit un sol foarte...apos(!!!), cu apa la adancimea de 1,8m

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns axxa spune:

Tatiana, noi am facut fundatia (1,40 in pamant si 0,70m peste nivelul solului), si constructorii au lasat niste "nise" prin fundatie, prin care cica o sa treaca conductele, conform cu proiectul.
Nu'sh daca asa e bine, ma gandesc ca daca se sparge vreuna, cum facem? demolam casa?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CRIXIA spune:

Gata, acum sper ca pozele mele sa se vada pe Webshots! Ufff, cat m-am chinuit! Cam luceste acoperisul, era ora pranzului, soarele sus... aproape ca nu difera la culoare cu cea a vecinului meu! Noi avem caramiziu, iar vecinul rosu.
Am fost multumita de cei ce au montat-o, au fost parolisti, corecti si muncitori! Si asta... fara interventii! In sfarsit, ceva pe bune in Romania!

Kim, multumesc! Acum vom continua cu finisajul exterior, adica sistemul term un finisaj simplu. In paralel mai avem la pod de pus scandura sau OSB(chiar nu stiu inca. Ohooo, trwba este.... bani sa fie si vreme buna, ca acum ploua cu galeata!Bine ca ploua cand e sarbatoare, ca de luni incolo sa aibe spor meseriasul!

Axxa, ce regim de inaltime a prevazut primaria Navodari in certificatul de urbanism? P+2 cumva?
Noua nu ne-a lasat nishe pentru scurgere si ne faceam griji, dar cineva ne-a spus ca instalatorii vor trage totul pe langa casa si vor intra cu scurgerile de afara. Nici eu nu prea vad cum, dar ai dreptate cu faza stricaciunilor.

Va pup pe toate! si spor!


Racushoarele Cristina& Alexia
crixia@gmail.com

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

crixia ne dai si adresa? unde sa ne uitam la poze?

chiar nu stie nimeni cu drumul de servitute? toate aveti casa la bulevard??

Mihaela
Diana si Silvia

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=42663&whichpage=1" target="_blank">Tudorel are nevoie de mama lui!
Ajutati-o pe Alina sa-si implinesca visul!

bebelusi august-septembrie 2003

Mergi la inceput