Bebelusi de iulie-august 2004 (66)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns rain spune:

neata neata!

Olivia, cum e cu poftele alea??? se lasa cu ceva linute roz????
ca tot v-am provocat zilele trecute cu BB2 ...vrei sa te trecem prima pe lista?

Irina, pupacim pe Raducu marait si sa-i iasa dintisorii cat mai repede!

mie mi-e un somn de nu mai pot, moata a binevoit sa faca ochi pe la 7, dar si eu am fost super nesimtita si pana la 8.15 nu m-am dus la ea, dimineata sta tati cu ea si pe mine ma lasa sa dorm, dar azi a trebuit sa mearga la o prezentare si a plecat de dimineata ...asa ca moata a ramas cu mama denaturata, ma intreb ce scandal o fi facut ea acolo si eu nimic, am dormit asa de profund de la 7 la 8 incat cred ca am si visat!

ma duc la cafea!

Nicole & Andreea Alexandra (26.07.2004)
Poze cu mamici, burtici, pitici, Andreea 1-4 luni
Andreea de la 4 luni
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=40285" target="_blank">Povestea nasterii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

`Neatza !

Scriu pe fugaaa de la munci: laptele este de vaca-vaca, de la cine luam pentru noi de ani de zile, sursa sigura si Giulia il bea cu mare pofta mai ales cand e cu tac`su`. Ii place la nebunie, ca formula nu prea o mai vroia. Eu ii prepar 60 ml lapte formula si restul laptele de vaca-vaca. Si pe fundic o dau cu 1 kg crema sa nu care cumva sa se irite !

Fetele, nu ma bateti, dar ce peste dati la copii ??? Cum il preparati ???
Va rog frumos sa-mi raspundeti !!!

Leoaicele Daria & Giulia (2004 08 16)
"La vita e` una bataglia, la morte un`avventura"
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=37099" target="_blank">Povestea-nasterii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mitzura spune:

Mei, noi avem vesti cam proate, pentru ca Tudor a racit putin . Zic putin de aia ca ii curge numai nasul si stranuta. Febra nu are (sper sa nu faca mai tarziu), si e vioi si vesel. Acuma io-s cam stresata ca e prima oara cand se imbolnaveste (si s-a si nimerit de tati nu-i acasa). Si nu prea stiu ce sa-i fac. I-am dat o doza de Oscillococcinum, i-am cumparat Karvol, sa-l am la indemana la noapte daca i se infunda nasul (acum nu-l are infundat) si supozitoare cu Novocalmin, tot asa, sa le am in casa daca cumva ii creste febra si nu scade cu Nurofen. (V-am zis ca sunt stresata). Si colac peste pupaza mi s-o stricat termometrul cu care ii luam temperatura pe frunte, asa ca tre sa i-o iau clasic, in fundulet. Am si eu niste intrebari pentru voi (o sa sun si medicul peste vreo ora):
1. cate grade se scad la temperatura luata din fundulet? De la cat tre sa intervin cu antitermice?
2. Nu prea pot sa-i fac nimic, nu? Decat sa astept sa-i treaca si tratament simptomatic...(ser fiziologic, portocale ca lamaile nu-i plac, ...)
3. Nicole, cum ti-ai dat seama atunci ca a facut laringita (sper ca nu gresesc), respira mai greu sau cum?
4. Aveti idee care-i doza de supozitor novocalmin la un copil de 11 luni? Ca pe prospect zice ca se da la copii peste 4 ani...
5. Pot sa-l scot afara daca nu are febra si doar ii curge nasul?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rain spune:

Daria, eu la inceput i-am luat file de merlucius congelat, l-am portionat si l-am pus la pungulite, ii fierbeam cate o bucatica si ii amestecam cu legumele, exact cum faci si cu carnea de pui de exemplu!
in carti scrie sa fie peste alb (merlucius, cod), dar eu i-am dat moatei si somon (ne-a vazut pe noi ca am mancat si a trebuit sa-i dau ca nu scapam de ea), i-am dat si crap romanesc ...i-a placut si n-a avut nimic de la el!
dar de cele mai multe ori eu ii dau peste de la borcanel (Nestle) pentru ca ii place tare mult!

Nicole & Andreea Alexandra (26.07.2004)
Poze cu mamici, burtici, pitici, Andreea 1-4 luni
Andreea de la 4 luni
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=40285" target="_blank">Povestea nasterii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corianai spune:

Daria se zice ca trebuie sa incepi cu peste cu carne alba si care sa nu fie prea gras. Dar cum ai nostri sunt mari deja nu cred ca mai sunt probleme. Eu la 6 luni ii dadeam peste fiert cu piure si un strop de lamaie. Acum ii dau din ce mancam noi, cu sosuri, facut pe gratar sau in cuptor, etc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Multumesc de raspunsuri !
Mitzura - pupici lui Tudor !!! Pana la urma, i-ai dat pepene verde ???

Leoaicele Daria & Giulia (2004 08 16)
"La vita e` una bataglia, la morte un`avventura"
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=37099" target="_blank">Povestea-nasterii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amironeanu spune:

Buna dimineata!

Se pare ca am cam ramas printre singurele care avem probleme cu somnul. Azi noapte intre 12 si 5 s-a trezit din ora in ora, eu sper ca din cauza dintilor nu din cauze necunoscute.
Operatiunea biberonul decurge bine, aseara a baut 130 ml de lapte cu numai o lingurita de cereale in ea si apoi san. Si, bineinteles, peste noapte tot san. Trebuie sa recunosc ca imi este mult mai comod noaptea sa o pun la san decat sa o plimb prin casa, asa mai dormitez si eu cu ea in brate.

A inceput sa se ridice si ea singura in fundulet. Aseara era pe jos si a tot exersat, se distra de minune. Inca nu merge in patru labe, doar inapoi, sper sa o ia si inainte. In rest este o vesela si jumatate, cand iesim afara se tot intinde la copaci ca sa rupa frunzele. Ieri am pus-o in iarba si s-a apucat sa rupa iarba. Dupa un timp a vrut sa vada si ce gust are.

Eu in schimb am inceput sa dau rateuri. Uit de la mana pana la gura, nu ma pot concentra, sunt de groaza. Mai pateste cineva asa ceva sau sunt unic exemplar. Ma gindeam sa iau niste Lecitina, dar nu cred ca va avea efect. Probabil si oboseala isi spune cuvantul.

O zi buna sa aveti si sa profitati de vremea buna ca cica de maine iar vin ploile. Andreea (philip) la Iasi este frumos si soare, bate un pic vantul (eu sunt cu starea vremii ).

Pupici,
Andrea si Stefania (13.08.2004)
Stefania - printesa mea

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=44241" target="_blank"> O poveste despre o raza de soare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amironeanu spune:

Adela, uite niste raspunsuri.
1. In fundulet de la 37,8 in sus este febra si poti interveni cu antitermice.
2. Nu-i a medicamnete. sa fie aerul un pic mai umed ca sa nu se infunde nasucul si multa vitamina C
3. Nu situ cu laringita.
4. Nu stiu de novocalmin, eu am folosit doar supozitoare cu paracetamol, cite unul de 125 mg (din acela pentru copii)
5. Eu spun sa-l scoti afara, nu are ce sa0i faca rau. Vezi ca poate stranuta si sa-i curga nasul si de la ceva alergic, gen polen.

lui Tudor

Pupici,
Andrea si Stefania (13.08.2004)
Stefania - printesa mea

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=44241" target="_blank"> O poveste despre o raza de soare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramses spune:

Buna dimineata,mamici si bb-ici!
Mitzura,la temperatura luata in fundulet se scad 3 grade dupa unii medici si 5 dupa altii,iar novocalmin ii pun jumatate de supozitor...Eu ii dau preventiv antitermice,dar mai bine intrebi pediatra...Afara eu o scot daca e cald si o imbrac bine(nu gros)
Va intreb si eu ceva:cand merg in picioare bb-lusii ii incaltati cu incaltari care tin glezna si au taloneta mereu sau mai merg si desculti?!

Ramona si bb-lusa Sara
http://photos.yahoo.com/ramonahirbu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rain spune:

Mitzu, moata era ragusita si haraia foarte tare, ii curgea nasul si era maraita in primele zile, dupa aceea era vioaie ...vreau sa-ti zic ca nici acum nu i-a trecut haraiala, si laringita a facut-o acum 3 saptamani, sper ca Tudor sa nu aiba ...ca e tare pacatoasa!

Nicole & Andreea Alexandra (26.07.2004)
Poze cu mamici, burtici, pitici, Andreea 1-4 luni
Andreea de la 4 luni
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=40285" target="_blank">Povestea nasterii

Mergi la inceput