Cu ce ne ungem burticile?

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Giova spune:

fetelor tocmai am venit de la un magazin CHICCO. crema antivergeturi costa 588.000 lei. mult.
mai erau si ceva creme pt. pregatirea sanului pt. alaptat, pt, picioare.
eu as da banii astia (cu toate ca sunt multi), daca as stii ca sunt fff bune.
o sa sun si la sora mea sa se uite si in Italia cat costa o astfel de crema. poate acolo sunt mai ieftine.

http://community.webshots.com/user/ioananemes


gio si bb 6+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mary_25 spune:

Giova, unde ma invart tot de tine dau !


Referitor la vergeturi: Dr. mi-a recomandat ulei de corp sau creme de corp pentru burtica, sani inca de la inceput. Mie mi se usuca pielea, lucru anormal pentru mine, care foloseam, inainte de a ramane insarcinata din an in Pasti doar asa sa nu zic ca nu folosesc. Dar cum a inceput sa-mi creasca burtica a inceput sa mi se usuce pielea si sa ma "manance". Folosesc crema super-soft de la AVON. E super. O sa va spun dupa ce nasc care e rezultatul!
Pentru vergeturi mi-a recomndat crema pentru vergeturi, dar nu o anumita firma. Pentru vergeturi e bun masajul, innotul, miscarea in general. Cei de la AVON au o crema super buna.

Sanatoase sa fim, ca restu'!!! Cum e celulita, asa sunt vergeturile!

si sarcini usoare,
Mary si bb 21+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana maria spune:

Cui o crema antivergeturi de la Galenic. Speciala pentru gravidute. E super, doar ca eu mi-am dat pe burta, pe sani si pe coapse. Acolo n-am nici cea mia mica vergeura, in schim pe interriul picioarelor si pe fund mi-au aparut (pe acolo nu mi-am dat) Sarcini si nasteri usoare!!!

Ana Maria si bebe Victor Stefan (15 12 2004)

Succes si s-auzim numai de bine!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ChrisDun spune:

Eu ma ung cu lapte de corp (intai Dove, apoi Nivea). Am incercat ceva natural (folosit cu succes de o prietena) - dar nu-mi placea cum miroase, si nici nu mai stiu cum se cheama.

M-am dat cam o data la doua zile pe burta (am scapat de mancarimi !), cand imi aminteam - pe coapse, si deloc pe sani. Pe unul din sani mi-a aparut o dunga rosie si urata, care cred ca e vergetura si mai cred ca o sa ramana acolo :(

Parerea mea: daca e sa faci vergeturi, faci oricum.

Numai bine,

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirabilis spune:

Buna! A folosit cineva in timpul sarcinii produsul Supliform? Stiti cumva daca e nociv sau nu? Zice ca e din plante, dar contine tot soiul de uleiuri esentiale care se absorb....Nu am nici o idee, dar ar fi super sa-l pot folosi drept crema antivergeturi....Mersi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Natasa spune:

Nu ajuta la prevenirea vergeturilor nici o crema, astea sint bancuri scornite pentru a le vinde la preturi astronomice. Ca trebuie hranita pielea, e adevarat, dar ajunge un ulei de masline sau o crema oarecare, fiecare ce-si permite. Eu am primit din Anglia niste creme d'astea pe baza de unt de cacao si ulei de masline, m-am dat constiincios si miroseam frumos :) Din fericire nu am facut vergeturi, dar o prietena care a folosit exact acelasi tratament o facut urit de tot. Parerea mea e ca tine de pielea fiecareia si daca e predispusa o sa la faca oricum.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariana tache spune:

Fetelor, nu as vrea sa va tai elanul, dar trebuie sa ma spun si experienta mea.
La prima sarcina am fost o persoana foarte constiincioasa; ma dadeam cu creme si ulei de masline de 2 ori/zi (dimineata cu ulei, seara cu o crema cu elastin si colagen cumparata de nasa mea din Canada). Totul a fost bine si frumos pana in luna a 7-a (ma dadeam de cand a inceput sa se vada un pic burtica); nici o vergetura pana atunci; nimic nu prevestea dezastrul; doar nasa mea ma avertizase ca ar trebui sa ma astept, ca nu prea conteaza cremele, ci factorul genetic (eu mai aveam ceva vergeturi mai vechi si vindecate, de pe vremea liceului cand ma ingrasasem brusc); si iata ca apare prima vergetura; jale mare; iar dupa ea....potopul! Fetelor nu va puteti imagina cum mi-a aratat burta!!! Efectiv nu am crezut ca se poate asa ceva; Spre sfarsitul sarcinii (burta era f mare), cand faceam miscari mai bruste, efectiv simteam cum imi plesneste pielea pe mine; cumplit a fost. Sute de linioaie (nu liniute) si deasupra si dedesubt de ombilic. Aveam o vergetura lata cat degetul mare de la mana. Cumplit! Acum s-au vindecat (prin masaj), dar urmele sunt prezente. Dar cum mai zicea cineva: traiasca costumul de baie intreg!
Acum sunt iar . Sunt in luna a 6-a si avand in vedere experienta traita, pana acum m-am dat de 2 ori cu crema si inca nu am nici o vergetura noua.

Sper ca nu v-am plictisit!
. Sarcina usoar si cat mai putine vergeturi!

Mariana, Stefan (20.04.2004) si (23 sapt.)

pozicile noastre
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=34377" target="_blank">O poveste de suflet

Sanatate Maxima!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ChrisDun spune:

Mirabilis, despre Supliform vroiam sa zic mai sus, cand povesteam de prietena mea. Eu chiar i l-am aratat medicului la care mergeam atunci, si mi-a zis ca e ok. (ideea e ca am schimbat medicul dup-aia, pentru ca n-am mai avut incredere in el :D).

Partea haioasa e ca prietena mea se dadea tare constiincios cu crema asta, insa o manca pielea pe burta mama-mama!! Acum, la 3 luni de la nastere, nu are vergeturi.

Dar cred totusi ca depinde de organism....
Numai bine,

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns canuta-om-sucit spune:

Fetelor minune! Eu ma dau pentru vergeturi cu crema AslaVital de la farmec. Vreau sa va spun ca eu aveam nishte vergeturi pe fund erau cam vechi rau. Ieri ma it in oglinda si ce vaz?!!, cu nu mai aveam strop de vergeturi. Nu imi vine sa cred sincer. E o crema super buna, ma dau cu ea cam de vreo 2 saptamani- 3. V-o recomand!! Nu credeam ca o crema poate sa le faca sa dispara, eu auzisem ca vergeturile trec numai cu bisturiul.

aura

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IrinucaR spune:

mirabilis, eu ma dau cu Supliform pe picioare(sunt multumita), pe maini - crema anticelulita de la Dove (preventiv), pe burica si spate - crema superhidratanta de la Dove.
Deocamdata totul e ok... sa vedem in continuare...

IrinucaR 14+

www.irinucasisoru.3x.ro

Mergi la inceput