Ajutor

Ajutor | Autor: soarenistor

Link direct la acest mesaj

BUNA,
Am descoperit acest site intimplator in decembrie 2004 cind cautam un tratament naturist pt geardia si de atunci sunt membra acestui forum .Multumesc ca fac parte dintr-o familie asa mare .
Va scriu aceste rinduri cu lacrimi in ochi .
Sotul meu este geamgiu ,a lucrat la un patron pe soseaua Chitila,iar intr-una din zile ,in timp ce punea o foaie de geam pe masa foaia s-a spart chiar pe mina lui.Din cauza singerarii abudente i s-a facut rau ,a lesinat.L-au legat la mina cu ce aveau la indemina pt ca singele tisnea ,si trecea prin tot ce punea ,l-au dus la Spitalul de urgenta Floreasca.Avea 2 muschi sectionati si 3 tendoane.De atunci degetele afectate nu le mai simte.
Seful lui m-asunat seara tirziu si mi-a spus sa stau linistita ca Robert e plecat dupa geamuri la fabrica, la Scaieni.
M-am gindit ; bine ca m-a sunat si acum stiu unde este deoarece era 10 noaptea .
Am dormit in noaptea aceea ff linistita.
A doua zi l-am sunat la serviciu si mi-a spus sotia sefului ca ,, Robert abia a iesit din spital''.Prima data am crezut ca e vb de celalat robert dar femeia mi-a explicat de 2 ori Robert Nistor abia acum jumatate de ora a iesit din spital.Am ametit ,totul se invirtea cu mine .Abia asteptam sa vina acasa sa mi spuna ce s-a intimplat.
Ma gindeam ,,cum l-a spital cind Claudiu imi spunea ca e dupa marfa la Scaieni''.In fine mi se parea orele ani.
A venit ora sase .Il vad ca intra pe usa zimbind ,cu mina toata legata avea atela.Era mina dreapta.Seful l-a sunat dupa 2 zile sa -l roage sa vina la munca ca in el e baza.Era muncitor si corect.
A lucrat toata luna asa cum a putut ,ca la sfirsit sa nu-i dea nici macar jumatate din salariu nu mai zic de medical de care nici n-a vrut sa auda.
Si-a luat imediat cartea de munca de la ei si a stat un timp fara serviciu ,ma refer fara carte de munca ,ca asa lucra pe unde apuca diverse.
Aflind ceea ce i s-a intimplat un bun prieten, a venit la noi si ne-a propus ,daca suntem de acord, sa deschidem impreuna un atelier de geamuri, ca el ne da banii si noi cu terenul pt ca stam la curte.Imediat a fost de acord , au inceput demersurile si am deschis o asociatie familiala.
Problema e ca impozitul e mare- 18 000 000 pe an.
Sunt perioade cind nu are vinzare cum este acum,dar impozitul trebuie platit chiar daca ai sau nu vinzare.Mai plateste reclama ,,geamuri ,rame si oglizi'' cam 250 000 pe luna, si gunoiul 700 000 pe luna . Nimic nu trece la data de ...vine gunoiul etc ,impozitul il plateste la financiar,dar nu la platit pina acum ,trebuie sa dea pe semestrul nu-l platesti la timp ii ia penalizari.
Vin mereu in controale si gaseste motiv ca este din lemn ,ne pune conditii daca nu facem din caramida sau B.C.A. nu ne mai da voie sa functionam.
Avem 9 copii ,cel mai mare are 12 ani si cel mai mic implineste azi 2 luni.Am 4copii la scoala si 2copii la gradinita.In fiecare an mi-au luat premiu 1.Niciodata invatatoarele nu mia zis ceva rau despre ei,din contra i-a laudat si s-au mirat ca vin curati la scoala si sunt cuminti.
Un prieten le-a facut cadou acest calculator si o vecina ,ne-a dat cablu .
Au fost la olimpiada de mate si romana . a fost un concurs de istorie -si religie si baiatul cel mare a cistigat fiind cel mai bun din clasa .
Am si bucurii si intristarii.
Dupa asta fetita cea mare a cazut ,in timp ce cobora din pod cu verisoarele, era la sora mea la Suceava ,si s-a lovit fff tare la cap.Imediat i-a curs singe pe ureche si plingea de durere.Sora mea a dus-o la spital ,i-a facut injectii cu vit k si o tinea la perfuzii.
Sora mea nu stia cum sa-mi spuna ,stia ca sunt fff panicoasa ,dar totusi trebuia sa -mi spuna.Dupa ce am aflat vestea ,mi-a fost rau ,imediat m-am imbracat sa plec ,nu stiam daca am tren la ora aceea sau nu.
Am ajuns in gara de nord era sa ma calce trenul ,parca nu mai vedeam nu mai auzeam ,sunind mereu la spital sa stiu cum se simte fata ,am pierdut cartela de telefon si ceva bani.
In sfirsit am luat trenul,dar de la Bucuresti si pina la Suceava am plins, nu -mi trebuia nimic ,nici mincare, nici apa absolut nimic.
Am ajuns in Suceava la 4 dimineata ,am intrebat soferul cum pot sa ajung la spital ,In sfirsit am ajuns ,cind m-a vazut asistenta s-a speriat,a fost amabila mi-a dat voie sa vad fata ,am mingiiat-o ,am pupat-o si in spatele meu am auzit ,,Gata ati vazut-o va rugam sa iesiti ,nu e voie sa stati aici,imediat trebuie sa vina medicul si ne cearta.Sora mea spunea ca acel medic e fff rau ,si nu lasa pe nimeni ,,nu sta la discutii.Cind a venit ,i-am spus cine sunt ,si i-am bagat ceva in buzunar ca altfel nu se poate la noi in tara,si m-a dat afara.
Nu se poate am zis sunt din Bucuresti , am venit , sa-mi vad fetita si sa am grija de ea. M-a dat afara si de data asta ,si cum pleca eu iarasi ma strecuram,deja fetita ma vazuse si plingea dupa mine.Vazind ca n-are cu cine discuta m-a lasat.
Dupa 5 zile i-a aparut pareza faciala ,deja eram in Bucuresti.M-am dus cu ea la spit Floreasca si i-a facut tomografie,si pe baza de diagnostic ,,pareza faciala'',ochiul drept nu se inchidea iar gurita cind ridea o lua intr-o parte, medicul i-a prescris prednison,vit b1 b6 si b 12,si dupa 2 sapt si-a revenit. De atunci eu nu -mi revin ,am ramas socata iar la suparari imi vine rau si ma inteapa inima.
Sunt citeva zile bune cind sotul nu are de lucru,avem noroc ca geamurile le ia pe datorie si da banii cind poate ca astfel...
Imi cer scuze daca pe undeva am gresit caligrafic sunt ff obosita si in acelas timp si suparata .Cind ma gindesc ca saptamina viitoare vine gazele ,lumina si apa ....nu ma mai ia somnul.
Nu mi place sa ma stiu cu datorii.
Copii au venit bucurosi de la scoala ca vor merge in excursie cu d -na invatatoare ,dar cind le-am spus ca ,ei nu pot merge de data asta ,anul trecut am facut tot posibilul si s-au dus ,au inceput toti 3 a plinge.Mi se rupea sufletul.Cel mare e clasa a 5 a si de la cls 5-8 nu se mai organizeaza excursii.
Ne descurcam fff greu cu alimentele.
Va multumesc ca ati avut rabdare sa cititi aceste rinduri.
Nu mai bine.
















nistor gabi

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ancuta06 spune:

Gabi, cat costa excursia?

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=43117" target="_blank">Ajutati un OM sa traiasca!


Ancuta & Martijn, (24.10.2003)
Poze cu Martijn

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns soarenistor spune:

Buna,

ANCUTA -Am sunat-o in seara asta pe inv fetitei si mi-a spus ca copiii vor merge pe 10 iunie la Curtea de Arges si acolo vor da un mic banchet pt ca e ultimul an cu d -na inv si vor avea un timp de neuitat .
Excursia in sine costa 350 000 de copil,este o suma pe care eu nu o am ,am stat si m-am gindit mult pina noaptea tirziu ,cum as putea sa fac,am analizat pe toate partile dar tot la acelas raspuns am ajuns ,,nu am cum'' am alte prioritati acum .
numai bine tie si puiului tau scump
cu dragoste gaby





nistor gabi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sandra20 spune:

gabi eu vin in tara pe 1 iunie...te ajut cu cea mai mare placere...astept un numar de telefon pe pm,sau sa-mi spui cum am putea sa ne intalnim sau unde sa-ti trimit banuti...
Sanatate multa la toata familia!!!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cristina spune:

Gabi, trimite-mi te rog un PM cu adresa ta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ancuta06 spune:

Eu voi incerca sa te ajut cu banii pentru excursie pentru unul dintre copii. Voi lua legatura cu Freia si ii voi da ei, sper, tot ce am de dat pentru tine si altii.

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=43117" target="_blank">Ajutati un OM sa traiasca!


Ancuta & Martijn, (24.10.2003)
Poze cu Martijn

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns soarenistor spune:

Buna
CRALUCA - multumesc fff mult pt hainute si sandalute ,i-au venit perfect Adelinei.Deasemeni iti multumim pt bicicleta,Ruben e ff incintat .
FREIA-multumesc fff mult pt hainute si pt cutia de lapte praf bebelac.Astazi l-am imbracat pe Faby la policlinica cu salopeta aceea bleu.

inca o data va multumesc .
numai bine



nistor gabi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns geanica spune:

Gabi...spune-mi de ce ai mai avea nevoie urgenta...locuiesc in Bucuresti si incerc sa te ajut...trimite-mi un pm si spune cam ce iti mai trebuie tie si copiilor tai

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns soarenistor spune:

Buna,

Azi unul din baieti a venit bucuros la mine si mi-a spus ca a ajutat pe un vecin si i-a dat 30.000 si mi-a spus ,, mami vreau sa string bani pt excursie ''.Sunt ff saritori cind vede ca am multa treaba ma ajuta fara sa le spun eu,sau imi spun stai jos ca facem noi numai sa ne spui ce.
numai bine

nistor gabi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns helbi spune:

Ce virste au copii? Eu sper sa vin in tara in vara si poate reusesc sa te ajut si eu cu ceva!

BIANCA_ELENA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns soarenistor spune:

buna,

Andreea-iti multumesc din suflet ,copiii au virste cuprinse intre 2 luni si respectiv 12 ani,si anume

-baiat-nascut in 1993 11 feb

-fetita -1sept -1994
-baiat-6 noiem -1995
-baiat-30ian -1997
-baiat-12sept-1998
-baiat 12feb-2001
-fetita 26aprilie 2002
fetita-9octombrie-2003
baiat 14martie-2005



nistor gabi

Mergi la inceput