Calatorie in timp?

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns oanaDo spune:

Eu as fi adepta calatoriei in timp dar spre viitor...macar sa trag cu coada ochiului la cum va fi viata mea peste 10-20-30 ani.Spunea cineva ca exista un program astrologic care determina cine am fost in trecut,etc. NU S-A INVENTAT VREUN "SOFT" CARE SA PREZICA INTR-UN FEL VIITORUL FIECARUIA DINTRE NOI?...macar in linii mari!!!!
Oana M.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns parpalak spune:

Dana, cred o sa fie suficient sa nu-ti bei cafeluta in dispozitivul de teleportare. De aceea recomand sa nu fie intr-o vecinatare a bucatariei (sau a baii - asta chiar ar fi tragic, sa crezi ca mergi la baie si sa te trezesti la servici) si sa nu fie prevazut cu fotoliu/canapea si masuta de baut cafeaua :)

Oana, zic unii ca tiganca de la colt ar fi in masura sa-ti citeasca in palma.. sau sa-ti dea in bobi.. in cafea.. Hmmm.. ar fi interesant un soft din asta; deocamdata n-avem decit metode hard. Dar, chiar daca ai putea, chiar ai vrea sa stii? Nu de alta, dar daca primesti vesti bune, n-o sa te culci pe cea ureche, daca stii ca tot iese bine pina la urma? Iar daca primesti vesti mai putin bune, n-o sa faci acelasi lucru?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ANDRUSHKA spune:

Hei, ma primiti in clubul paranormalilor?
Buna seara la toata lumea...
Ma intereseaza subiectul...si l-am rasucit pe toate partile...
In primul rand s-o linishtesc pe Garo...mi se intampla adesea sa experimentez deja-vu-uri, le inregistrez deja fara surprize.... Cel mai haios a fost odata, la teatru, era o premiera si eu stiam deja sfarsitul. Imi ziceam in gand: acu' intra unu'pe usha aia..si zice ceva...Cred ca de fapt sunt vise premonitorii, de aici senzatia ca te-ai mai intalnit odata cu situatia respectiva...
Nu ma pricep la paranormal...ma si cam sperie sa cercetez ceva ce cred ca trece de puterea multora de percepere...Am citit mai de mult o carte tradusa din bulgara, "Vanga" , am mai citit-o cineva?
Atata stiu doar ca, eram in liceu si aveam doi prieteni radiestezishti, unul dintre ei se apucase , cica sa-mi descifreze vietile anterioare, si-mi spunea ca am fost una dintre apropriatele reginei Maria..Nu stiu sa fi fost asha...dar cu sigurantza simt o atractie deosebita pentru inceputul secolului, pentru oamenii de atunci, imi place sa citesc descrieri despre cum se traia in Micul Paris, moda, muzica, cochetarie...Poate de asta citesc cu atata placere cartile Rodicai Ojog Brasoveanu, se pricepea sa dea valoare
documentara celei mai banale actiuni politieneshti, sau unele articole din Formula as care prezinta personaje desuete, localuri, teatre, actori...

Ca sa nu mai bat campii in continuare, doar un mic subiect mai atac...
In 1991 lucram la un ziar local din Prahova. eu si un coleg , in lipsa de inspiratie, ne-am decis sa dam de urma asha ziselor vrajitoare si tamaduitoare care umpleau paginile ziarelor. Si am Inceput sa batem la portile " palatelor" construite din platile credulilor... discutiile erau stereotipe, cotoroantzele se bucurau ca le face cineva reclama gratis...stiti voi..cununii legate, practici de ti se zburlea parul in cap, sau dimpotriva te bufnea rasul... ma rog, ne distram de minune, si ne si linishteaam in legatura cu sbiectul vrajitorie...numai abureli pentru scrantiti...se contraziceau singure, ba ne asigurau ca lucreaza numai cu magie alba, ba ca nu exista vrajitoare care sa aiba de-a face numai cu magia alba, tre' musai sa lucreze si cu "dumnealui" Pana cand am ajuns la una, o chema Tamara din Chisinau( na, ca acum ii fac reclama si pe net); m-a socat de cum am vazut-o , era blonda, foartetanara si avea niste ochi albastri...I-am intins cartea mea de vizita pe care erau trecute numele de familie si primul meu prenume, Andreea...Pentru o fractiune de secunda, am tinut amandoua de cartonasul de hartie..."Tu mai ai un numwe care incepe cu M..."mi-a spus. Nu m-am putut gandi pe moment decat la numele de fam care incepe cu M, intr-adevar, dar imediat m-am luminat, se referea la faptul ca ma cheama si Mihaela, nume de botez...dar de unde sa fi stiut individa asta cum ma cheama pe mine???M-a trecut un fior inexplicabil, recunosc... Apoi am descoperit ca nu era la fel de zgomotoasa ca si celelalte, colegul meu chiar demarase discutii cu Tamara pe care nu le prevazusem in scenariu..politica, lideri la nivel mondial, fenomene legate de eclipsa care urma sa se produca peste aproximativ o luna... Aici, alta chestie...ne-a spus ca dupa eclipsa se va produce o furtuna puternica...nu stiu daca voi va mai amintiti, dar in noaptea aia, a batut cel mai groaznic vant care l-am simtit eu vreodata...si ma gandeam de unde putea sa stie fiinta aia, aproape analfabeta, cum a putut ea descifra legile naturii atat de precis...Nu voiam sa-mi ghicesc, dar recunosc\ ca eram curioasa...mi-a prezis lucruri care pe moment mis-au parut aiureli si bazaconii...dupa toti anii astia trebuie sa recunosc ca a avut dreptate pana in cel mai mic amanunt. Asa ca, cu tot scepticismul de rigoare, trebuie sa admit ca poate, totusi aceste forte exista, si acest dar de a citi viitorul....oare sa-mi para rau ca nu am urmat "tratamentul' pe care mi l-a prescris atunci, ceva cu furci de lemn si mosoare de ata , cauza fiind un blestem aruncat asupra parintilor mei si care se va transmite pana la 7a generatie??? Acum, cred ca treburile astea se mai prind si de oamnii care cred neaparat in ele...
Iertare daca am reusit sa fiu incoerenta, dar sunt obo' , prea mukta munca si nema odihna..plus ca sunt si stresata, ma mut in casa noua..

A consemnat,
Andrushka Paranormala

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanaDo spune:

Pentru parpalak!!!
Daca as afla viitorul meu in linii mari sigur nu m-as culca pe o ureche...
Sunt momente in viata cand trebuie sa alegi si nu esti sigur niciodata daca vei reusi pe calea spre care te indrepti.
Un alt caz e ca te trezesti cateodata intr-o "gara" iar pe langa tine trece un TREN...nu stii ce sa faci : sa te urci in el sau nu,mergi spre necunoscut sau ramai la viata pe care o ai deja in acel moment...linistita, rutinata.....
Sigur poti spune ca depinde de tine ce vrei in viata si astfel poti alege DARRRRR nu ne punem intrebarea daca alegeam altfel cum ne-ar fi fost????
Se vede ca suntem de aceeasi meserie!Te salut si astept si alte provocari!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns parpalak spune:

Draga Oana,
Nu stiu de unde pina unde aia cu meseria.. Ia sa vedem, cam in ce domeniu m-ai plasa?
Cit despre ghicit, impresia mea e ca e rareori precis si explicit. Tu te referi la situatia cind ghicitul iti ofera si solutia la dileme. Impresia mea e ca e formulat, de cele mai multe ori in termeni (ca sa-i folosesc p-ai tai): o sa fii intr-o gara si-o sa faci o alegere importanta cu privire la un tren.. si ca urmare situatia ta o sa se schimbe asa si pe dincolea.. dar n-o sa ti se zica, de fapt, CARE era alegerea.. si singurul rezultat e ca o sa te intrebi mult mai mult ce s-ar fi intimplat daca alegeai invers..
Cit despre restul.. sint de parere ca depinde SI de noi drumul pe care am apucat, cit despre ce apucam sa realizam efectiv, aia mai depinde si de ce vrea Dumnezeu, ca nu intotdeauna ce ni se pare ca e bine pentru noi chiar e bine pentru noi. Cit despre vesnicul "what if" - eu mi-l pun relativ des, dar nu prea insistent, ca tot nu foloseste la nimic.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns parpalak spune:

Andrushka, hai sa infiintam filiera Rodica Ojog Brasoveanu!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ANDRUSHKA spune:

eu ma inscriu de pe acum !! o singura dorinta am, sa-mi completez colectia cu cartile ei, sunt unele pe care le-am citit o singura data, atat de demult ca nu-mi mai amintesc aproape nimic...Dar las' ca am citit altele de cel putin 50 de ori. ( Spionaj la Manastire, Intalnire la Elizeu, Au inflorit trandafirii, Agentul secret al lui Altan Bey). Hai sa deschidem un subiect separat la zona artelor, ok?

Mergi la inceput