Candidoza vaginala

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns konsuella spune:

Pt Puff..Am vazut ca tu scriai acolo ceva de Gynoflor pt refacerea florei vaginale.Si eu am luat asa ceva care aici in Germania se cheama Doederlein med si sunt mai multe denumiri cum ar fi Vagiflor .Inca ceva, iaurtul natural contine acest Lactobacillus acidophilus care este foarte bun in lupta cu Candida.Intreaba la farmacie in Romania de capsule pt refacerea florei vaginale pe baza de Lactobacillus gasseri care este pt refacerea florei vaginale.Deci mergi la magazin si cumpara iaurt natural ,nu orice iaurt.De obicei scrie pe el ce contine(Lactobacillus acidophilus )
Sper ca ti-am putut fi de folos...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mcm spune:

Eu am facut candida in sarcina si dr. de familie mi-a spus ca nu imi poate prescrie tratament atat timp cat alaptez. Iar eu am de gand sa alaptez cel putin inca 5 luni. Eu nu am mancarimi si usturimi doar o scurgere mai abundenta. Dar nu as vrea s-o las asa, in urma celor citite voi incerca cu iaurt.

Cristina, Christian si bebe Alexia Maria Uimirea (D.N. 02.10.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Florys01 spune:

Dragele mele,
Am citit toate mesajele voastre cu mult interes si chiar multe alte articole legate de aceasta candidoza recurenta.
De vreo 5 ani ma confrunt si eu cu o candidoza urata si recidivanta , care zic eu ca a dus si la infectarea aparatului urinar, ca tot de atatia ani sufar si de o cistita, cu mictiuni frecvente, in criza am stare subfebrila (37,6), usturimi mari si uneori hematurie (urinez cu sange, sange). Si totul pleaca de la mancarimile care nu se mai sfarsesc. Apar cam in perioada de fertilitate sau inainte de ciclu cu vreo cateva zile. La analize, fiindca in toti acesti ani am facut o groaza, mi-au iesit E.coli, Streptococ hemolitic de tip B si multa candida.
Am facut tratamente peste tratamente:
- Ofloxacin am luat vreo trei cutii acum vreo 3 ani;
Eu cred ca de la acest tip de antibiotic nu mai scap de aceasta candidoza, fiindca atunci cand l-am luat m-am simtit tare rau. Groaznic chiar .
- Amoxicilina
- Norfloxacin
- Polyginax 10 ovule
- Mycosyst de 150 mg timp de 4 zile
- Lomexin crema si 2 ovule.
Acum ma aflu chiar in stadiul de a trata strict candidoza de care nu mai scap.
Am luat Mycosystul - 150 mg timp de 4 zile si sotul meu aceeasi doza, dar 2 zile si nu am scapat.
Nu au trecut decat 5 zile si mancarimea a reaparut. Acum folosesc ovulele, cele 2 de Lomexin si sotul crema.
Sper sa dea rezultate ca altfel simt ca fac depresie de la atata chin.
Credeti-ma ca am ajuns sa-mi fie frica sa fac si mi-am innebunit sotul cu atatea creme si discutii pe aceasta tema, fiindca lui ii trece imediat daca se unge o data cu orice crema antimicotica (Nizoral, Lomexin).
Apropo, sa nu uit: parca cistita a trecut de la atatea antibiotice, ultimul Amoxicilina l-am luat acum o luna, insa daca mai stau mult cu mancarimea, iar reapare si mi-e frica.
Dupa ce am terminat cu antibioticele, am inceput si un tratament homeopat, impotriva cistitei. Daca intereseaza pe cineva va pot da reteta, insa durata tratamentului este de 3 luni. Eu nu am terminat de luat, asa ca nu va pot spune daca chiar a trecut cistita mea sau m-am amagit doar.
Acum iau si tinctura de propolis sa-mi creasca imunitatea, fiindca mai am o problema hipertiroidia mea tratata de acum 2 ani, iar de o luna mi s-a intrerupt administrarea de antitiroidiene.
In speranta unor sfaturi va urez la toate SANATATEEE MULTAAA!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns isabeluta spune:

Referitor la tratamentele homeopate ale dr. Marian Trifa. Eu m-am tratat acum trei ani pentru un chist pe ovarul dr. si a fost ok, dar nu uitati tratamentul este individualizat si este pe termen lung (minim 6 luni). Deci tb neaparat un consult. Despre dr. Mariana Trifa am aflat de la foste paciente: este un dr. atent si un bun psiholog. Tratamentul homeopatat l-am facut dupa un consult la ginecologul care a descoperit chistul si care mi-a recomandat Novinette (anticonceptional) pentru absorbtia lui. Ideea mi-a displacut complet pentru ca incercam sa raman insarcinata si asa am ajuns la homeopat.
Va doresc insanatosire grabnica.
Isabeluta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns riana spune:

Candidoza apare in urmatoarele situatii :
- tratamente indelungate cu antibiotice
- utilizare de contraceptive
-sarcina, menstruatie, modificari hormonale
-boli imunodepresive, diabet
-factori iritativi locali, umiditate, purtarea lenjeriei intime sintetice

Pt a scapa de candida, inlaturati aceste cauze (bineeeee, nu inlaturati acum menstruatia )
Insa fffff important e sa purtati numai lenjerie de bumbac.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ancuta06 spune:

Fetelor, am mai scris si la alte subiecte, dar repet si aici.

Eu am avut candidoza o groaza de timp, si nu am scapat de ea cu nimic. Ultimul tratament, facut acum un an (de atunci nu mai am), a fost cu Fluconazol tablete de 150 mg.

Se iau 3 pastile, una pe luna, deci timp de 3 luni. Trebuie sa ia si partenerul la fel. Dupa prima pastila, am observat ca nu mai am....insa spre sfarsitul lunii, au reaparut simptomele. A venit timpul sa iau a doua pastila, am luat-o, iarasi s-au dus simptomele. Spre sfarsitul celei de-a doua luni, au aparut, dar nu cine stie ce. Am luat a treia pastila, si de atunci nu mai am NIMIC. Nu mi-a venit sa cred. Renuntasem de mult sa mai sper ca voi scapa de ea.

Acum, am vazut ca a mentionat cineva de Acidopholus. Este foarte bun, eu insa am refuzat sa-l iau, din incapatanare. Insa pe net am citit de el ca-i bun. Nu se face o cura, neaparat, ci se ia pur si simplu. Eu i-am dat baietelului meu o perioada, pt reglarea florei intestinale, la recomandarea soacrei mele. A fost ok. Nu stiu ce a facut si ce n-a facut, insa n-am mai avut probleme cu el.

Aici se gaseste sub forma de praf, si pt copii si pt adulti, separat. Nu mai stiu cat e un flacon, ca nu l-am cumparat niciodata, l-am primit mereu de la soacra mea. Foarte imporant este sa se tina la rece.

Aaa, inca ceva, la cel pt adulti, praful este continut de niste capsule, ca la antibiotice, deci e usor de luat. Interesati-va unde il puteti gasi, ca este foarte bun.



Ancuta 16+ & Martijn, (24.10.2003)
Poze cu Martijn

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cocolino spune:

Bine v-am gasit fetelor...
Ma inscriu si eu in clubul celor care nu mai scapa de candida..problema este ca la mine e de ceva ani si eu am capatat si candida intestinala,care se manifeste cu mancarimi in jurul anusului... Pur si simplu ma dispera aceasta problema,de care speram sa scap la nastere..Din pacate n-a fost asa si ma lupt in continuare cu ea..Pe langa candidoza, am si cistita care recidiveaza la 4-5 luni... Eu personal nu mai stiu cu ce sa ma tratez..M-ar interesa sa merg si la un medic homeopat si sa urmez un tratament..asa ca daca aveti vreun dr bun...va rog recomandati-mi-l si mie...

Coca si dragalasa Teodora (8 luni) http://community.webshots.com/user/cocolino131 si http://pg.photos.yahoo.com/ph/anutabulinuta_99/album?.dir=264f&.src=ph&store=&prodid=&.done=http%3a//pg.photos.yahoo.com/ph//my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Puff spune:

Fetelor, imi cer scuze ca n-am mai dat nici un semn de viata dar n-am mai avut internet cateva luni bune....si am fost si putin cam ocupata...nunta...luna de miere.....
Dar m-am intors...cu vesti nu foarte bune. Candiduta e la locul ei, bine sanatoasa si n-are nici un gand sa plece de la mine. Am facut un tratament homeopat care se apropie de sfarsit...dar din pacate fara rezultate...
Mai nou am aflat ca exista laboratoare unde se face antifungigrama...si se vede clar la ce tratament este sensibila candida. Astfel ti se da un tratament sigur...nu se incearca toate tratamentele pana cand merge unul...sau pana ti se "sinucide" ficatul! Am auzit ca si la Cantacuzino se face asta. Asa ca am de gand sa ma duc acolo. Am intrat pe site-ul lor si o antifungigrama la secretie vaginala costa 200.000.
Am sa mai dau un semn de viata cand o sa am noutati.
Va pup

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns brendamitran spune:

Buna!
Eu sint in plina "desfasurare" a unei candidoze ce a aparut in urma administrarii indelngate de antibiotice.
Imi luasem Clotrimazol ovule si unguent si inca o solutie pe care o prepara farmacista mea,dar care nu stiu ce contine.
Ieri,doctorita mi-a recomandat Pimafucin,sint trei ovule(unul pe seara),costa in jur de 100.000 lei si cica sint infinit mai bune decit Clotrimazolul sau alte prostii.
Astept sa vad rezultatul si va anunt.....

P.S.Da' pacatoasa e Candidoza asta......groaznic de suportat.

BRENDA
"Sint frunze care nu cad si clipe care nu se uita"
http://community.webshots.com/user/brendamitran

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anca Wish spune:

Vin si eu in clubul vostru. Acum vreo 10 ani am avut candida..sau tricomonas...nu mai retin.
Acum 4 zile simtomele au reaparut. Mancarimi, usturimi...
Ideea e ca acum 1 luna am fost la dr. si mi-am facut toate analizele. Toate au iesit bune. Iar acum...a aparut asta.
Am luat Nizoral pastile si Clotrimazol ovule. Nu simt mari schimbari...
Cum D-zeu stim ca e Candida si nu e tricomonas?
Din ce am citit pe net, simtomele sunt asemanatoare.




anca...SIGUR intr-o zi

Mergi la inceput