Fete din Liban

Fete din Liban | Autor: lavinia345

Link direct la acest mesaj

Salutare!Stiu ca suntem cateva aici romance maritate cu libanezi.Eu personal sunt de aproximativ 4 ani aici in Liban dar nu cunosc nici o romanca.Anyway problema sau intrebarea mea e daca ma puteti ajuta cu niste adrese...ma intereseaza anume unde sa ma duc cu fetitza sa-i fac gauri pentru cercelusi.Probabil o sa-mi spuneti ca la orice bijutier...sotul meu a stat mai mult in afara tarii si nu prea mai stie ce si cum.Am mers la inceputul saptamanii in Beirut in ABC erau niste bijuterii acolo dar erau asa de fancy ca nu am indraznit sa intrebam daca se ocupa si cu asa ceva.Asa ca daca stiti voi unde sa ma duc va rog sa-mi da-ti o adresa/nume de cartier etc.Daca stiti si unde sunt magazine cu hainute/jucarii/produse pentru copii la preturi rezonabile v-as fi recunoscatoare.Aaaa si ma mai framanta ceva...o sa incep diversificarea in curand si o sa trebuiasca sa-i fac supita fetei...la noi stiti ca se face cu radacina de patrujel si pastarnac/telina.Aici eu nu am vazut albituri.Voi cu ce ati facut supita bebeilor???
Astept cu interes ajutor.

Lavinia si Natalia(17.01.05)

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns lavinia345 spune:

Nimic?Nu se incumeta nimeni sa ma ajute?Atat de saraca e comunitatea de "libaneze"pe DC?Eu mai astept....poate poate.

Lavinia si Natalia(17.01.05)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavinia345 spune:

Aaaa vad ca se inghesuie din ce in ce mai multa lume...Bine ca-mi scriu singura de vreo doua zile!M-am scos!

Lavinia si Natalia(17.01.05)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eLaura spune:

Salut si tie! Nu te descuraja! Nu sunt eu in Liban dar am simtit nevoia sa-ti raspund, asa, pur si simplu, deci de mare ajutor nu-ti pot fi. Sunt insa convinsa ca ai sa te descurci (trebuie sa existe pe-acolo legume, radacini sau plante care substituie cu brio patrunjelul, telina sau pastarnacul nostru, nu?) Cat despre gaurile pentru cercei, nu poti incerca la o asistenta medicala, un cadru avizat in orice caz, care ar avea si experienta si instrumentarul necesar? Intreb si eu...
Mult succes, fetelor! Bucurati-va una de cealalta!

Laura, mama lui Catamic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavinia345 spune:

eLaura multam pentru raspuns!Macar cuiva ii e "mila" de mine.Am aflat ca ma pot duce la farmacie pentru gaurile in ureche.Cu supa mai vad eu o sa mai intreb in stanga,in dreapta.Pupici.

Lavinia si Natalia(17.01.05)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Catan spune:

Lavinia nu cred ca a fost observat subiectul tau ,eu nu am intrat de ceva vreme pe forum
Desi nu mai stau in Liban de citiva ani da poti sa faci gauri la o farmacie si magazine de imbracaminte sint in Beirut fff multe si ptr toate gusturile .
Cu mincare lui bebe e simplu nu e neaparat sa pui telina in supica ,gasesti dovlecei ,pune-i cartofiori ,o ceapa micuta ,morcovi la inceput cite putin dupa care mai diversifici.
Pupici si daca ai nevoie de ceva sint aici .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Florys spune:

Buna Lavinia,

Asa cum ti-a raspuns si Catan te poti duce la orice farmacie care are acel aparat ptr. piercing si ti le fac in doua minute. Eu i-am facut fetitei mele cind avea trei luni, se iau masurile exacte ca sa fie la aceeasi nivel, se da cu un gel anestezic, si apoi vine cu aparatul asta (arata ca un pistol) si inteapa in ureche cercelul pe care tu l-ai ales in prealabil (acesti cercei sint f. buni ca sint importriva inflamatiilor). Dupa o luna, daca vrei, poti sa ii schimbi cerceii.

Despre mincarica la bebe, eu le faceam pina in jur de un an mincarica separata, apoi dupa un an au mincat din aceeasi mincare cu a noastra. Radacina si frunze de telina eu am vazut la supermarketurile mari, in engleza e celery. Se gaseste chiar si marar (in araba ii zice shoumar) dar asta gasesti numai la tarancile care vind legume proaspete la tarabe.

Daca mai ai si alte intrebari, eu sint aici,

Te pup si pupa dulce printesa ta

FLORY

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Serj spune:

Buna Lavinia,

cu problema gaurilor pt. cercei vad ca ai primit deja informatii, chiar si cu mancarea ai primit sfaturi bune, vroiam sa-ti spun si eu ca nu este nevoie sa pui albituri in supica daca nu le gasesti, nici eu nu le-am gasit si baietelul meu a crescut (foarte bine) cu morcov, dovlecel, cartofior si tot ce se poate pune intr-o supa, si ceapa, oricum vei incepe cu cartofior si morcov, pt. ca la inceput nu se poate sa pui de toate (cel putin asa mi-au spus aici). apoi pediatrul fetitei iti va spune si ce sa-i dai.
vezi? chiar daca nu ai primit cele mai multe raspunsuri de la fetele din Liban, cineva este mereu.
sper sa ne mai intalnim pe forum si sa vorbim.
pupici la amandoua
mamica lui Sergio

Cristina Radu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Catan spune:

Lavinia spuneai ca nu cunosti romance acolo in Liban.
La ambasada Romaniei se fac des intruniri(de 8 martie ,de Craciun) cu fetele romance si o sa vezi ce multe sint
E adevarat ca multe se cunosc si prin sotii lor care sint prieteni si s-au format cercuri restrinse dar poti sa incerci

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavinia345 spune:

3 zile am avut probleme cu net-ul si ia uite ce de raspunsuri am!Multam fain la toate...uite ca am mai aflat ceva despre gaurile pt cercei...nu stiam de gelul anestezic,am tot citit pe DC despre gauri pentru cercei dar nici o alta mamica nu a mai pomenit de gelul anestezic!
Apoi despre telina,radacina de patrunjel si pastarnac...stiu de celery dar aici nu folosesc radacina ci doar vrejul au in Monoprix si Spineys(am scris bine???)si pastarnac am incercat sa aduc eu seminte sa crestem in gradina dar au aparut al doilea an abia apoi nu mai stiu ce s-a intamplat ca au disparut si patrunjel radacina am intrebat sotul si mi-a zis ca nu gasesc.Imi faceam probleme ca nu se gasesc aceste radacinoase pentru ca stiam ca primele supe se fac numai din ele...fara adaos de ceapa,dovlecei,cartof...stiam de cartof ca fermenteaza....Sunt si eu mamica debutanta si am impresia ca tot ce scrie in carti e batut in cuie...
Apoi Florys vroiam sa te intreb unde sunt batranele alea cu tarabe ca eu nu am vazut pana acuma asa ceva....stiu de ceva ca mararul dar e mult mai subtire ca al nostru si nici nu are gust/miros caracteristic...nu stiu daca vorbim de acelasi lucru.
Catan motivul singuratatii mele aici e ca nu am fost niciodata la vreo intrunire(stiam oricum ca se aduna doar de 1 decembrie)pentru ca in primul an am uitat de adunare si in urmatorii 3 am fost in tara mai mereu...Oricum nu stiu daca fetele de aici sunt asa tinere ca mine,daca stau mai aproape de zona mea,eu pana acum nu aveam nici o obligatie,nici o preocupare in comparatie cu ele care sunt sigura ca au copil/copii etc.Acum am intrat si eu in randul femeilor....am bebelusha...am preocupari etc.Si ma cam plimb intre Ro si Liban..merg acasa in Ro cam la 3-4 luni.De hainute intrebam ca tocmai sunt atat de multe magazine si nu stiu care ar fi the best la calitate/pret.Sotul meu nu prea stie magazine si alte chestii pe aici caci a trait mai mult in afara tarii si ma enerveaza ca se agita sa intrebe...eu sunt cu intrebatul,cum vine careva la noi in vizita cum bag intrebari.Dar comunicarea e destul de grea uneori caci eu nu vorbesc araba(poate o sa ma apuc intr-o zi de invatat!!!!)si vb doar engleza si nu toate cunostintele noastre o vorbesc.
Dar uite ca m-am intins nu gluma!Multumesc mult mult tututror pentru raspunsuri!Sper sa-mi mai raspunde-ti pe viitor...sigur mai gasesc eu ce sa intreb!Va pupicesc!

Lavinia si Natalia(17.01.05)

Mergi la inceput