alocatie copii virata in cont

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns georgescu oana spune:

In Pitesti nu are nimeni idee cum se face procedeul asta?

Oana si Maria Alexandra(17.04.2004)
Martie-Aprilie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ankalaura spune:

Tzir tzir - tonul tic tic tic , ocupat o zi, ocupat trei zile, dupa doua luni incerc din nou,.... Dupa juma' de zi suna
Aloo buna ziua, ma cheama asa, vreu sa transfer alocatia...
Pai la interior 16, zice.
Nu raspunde. Mai sun, Desteapta acuma, cer la interior 16. Raspunde. Zice ca nu acolo, da' sa mai sun o o data si sa cer la 19
Mai sun peste doua zile, ca intre timp incheiasera programul.
Dupa juma' de zi de sunat ocupat, raspunde, cer desteapta interior 19. Imi face legatura. Suna, nu raspunde nimeni.... In final, cineva. Incep povestea - sunt cutare, vreau aia... Pai, zice, trebuie la interior 18. Pai mi s-a zis 19. Pai la 19 nu e nimeni. Da' Dvs cine sunteti? Poarta!
Dupa multe incercari, aflu de la o tanti plictisita, parca mai plictisita decat toate de pana atunci, ce imi trebuie ca sa transfer alocatia copilului de la Constanta la Bucuresti. Imi spune... da' stiti ca dureaza! N-are nimica.
Da' ca sa pun banii in cont? Pai intai sa o transferati, apoi mai faceti o cerere...
Nu va povestesc... ca aceeasi istorie si la Constanta. Sun de o mie de ori, intreb, imi zice altceva, stai ca io mi-s Lungu si copilu Miron, da' intre timp ne-am insurat, da' beneficiarul e Lungu, care acuma e Miron... Intreb - va dau si o copie dupa certificatul de casatorie? Zice ca nu e nevoie. Eu, persoana prundenta, pun. Zice ca sa ma prezint sa depun. Tanti, io's la Bucuresti. Prin fax nu merge? Aloo, ce fax avem aici? xyxxyz..... Notez fax, bag repede documentele in masinarie. Io, om prudent, fac si o recomandata cu confirmare de primire, dupa ce includ toate copiile si cererea, plus certificat de casatorie, sa se vada de ce face Miron cererea pentru Lungu.
Trimis epistola, primesc confirmarea.
Acum, citesc subiectul vostru. Imi spun, ia sa sun sa vad care e treaba....
Sun de azi dimineata. Poate am eu ghinion, de nimeresc sa sune ocupat. In fine, prind. Imi da legatura. Suna, nu raspunde nimeni. Se intoarce. io nu ma prind ca e tot poarta. Sau secretara. ii zic ca pentru transfer. Ea zice - pai tot Dvs sunteti? Io zic, Pai eu oi fi, da' Dvs, tot Dvs sunteti? Zice ca nu raspunde nimeni acolo. Imi da in alta parte. Raspunde o tanti. Parca mai plictisita decat toate laolata. ii povestesc istoria. Zice - Cand ati facut cererea? Pe 3 martie zic. Atunci sunati dupa ora 3.
N-am inteles legatura orei 3 cu data depunerii.
oare la 3 vor termina programul?
P.S. In tot acest timp, copilul meu a fost privat de marea suma de 200 de mii si ceva de lei, cu care macar puteam sa o dau in trenuletul din parc de 10 ori cate 2 minute!
Aaa.. si apropos... tebuie sa cer interior 21 tura asta!

Anca si papusica Eliza (26.august.03)
Eliza mea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns clauditzadennis spune:

Ankalaura, esti de coma...am fost pe jos de ras. Bine ca ma "edificasi", ca si io voiam sa incep demersurile sa cer transferul alocatiei de la bunici la noi...dar acu zic: sau lasa....Pupici ca mi-ai luminat ziua cu un hohot sanatos!

Claudia,soacra frumoasei Oti

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Freia spune:

si uite asa parca postasu ala care da cu pumnu in usa suna mai bine. Pana ti se suie de tot la cap si iti iei liber cateva zile sa stai la coada pe Venerei.

m-am saturat de ... n-am cuvinte.

Freia si Alexa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns melina34 spune:

stati blinde ca marea aventura nu s-a terminat; odata intrati banii la banca, cele care aveti card ii scoateti cind vreti dar cele care
n-aveti sa nu patiti ca mine; merg o data la 3-4 luni ca sa stringa ceva acolo in cont si dupa ce stau la coada la ghiseu cind imi vine mie rindul -pica reteaua!!!!!!!!!si stau, si stau,si stau si incep sa ma foiesc, mi se face cald, ma enervez, vine informaticiana lu' peste se uita la toate comp. le restarteaza si pleaca dind asigurari ca functioneaza dar.....ghinion de nesansa!reteaua e moarta si...ne pare rau, reveniti maine!!!!!!!!!!!!!!!

M.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ankalaura spune:

O sa radeti, da' am revenit cu telefonul. Am uitat sa sun la 3, se facuse deja 3 si vreo 20, deci am avut emotii ca au terminat programul, mai ales ca a sunat cam mult pana sa ridice cineva. Sau mai bine zis,... mai ales ca nu a mai sunat ocupat!
Ei nu mai8 cer eu interiorul, ii zic lui tanti respectiva in cateva cuvinte ce doresc. Ma transfera, bineinteles la o tanti careia a trebuit sa ii povestesc iar tarasenia, care mi-a dat un nene, dansa neputand sa ma lamureasca dupa toata istorisirea mea.

O sa radeti, da' nenea m-a lamurit. Mi-a zis ca durata medie de rezolvare e de 2 luni jumate, deci sa mai stau eu pana spre sfarsitul lunii, ca ma anunta ei, prin posta. Si ca ma cheama la ei la sediu, cu o copie dupa buletin si cu nu mai stiu ce, nu am retinut, ca deja devine irelevant. Da' mi-am notat!
In schimb, l-am descusut despre povestea cu contulm, asa ca ma voi duce pregatita, cica tre' niste hartoage de la banca, da' nu de la orice banca si de la orice sucursala, imi da ei o lista cand ma duc personal. Eu fortez nota si interb - da' la Bcr verguklui aveti? N-avem. Atunci la sector 5, ca am si acolo cont. Ei, aici aveau posibilitate, deci va trebui sa ma duc la dansii la sector 5, sa imi dea un extras de cont si o stampila, poate si altceva, da' n-am retinut, insa am notat.
In caz ca nu dispareti pe la vreo coada in Venerei, va promit ca revin cu vesti la sfarsitul lunii mai. Oricum, nu ma las! Sa privez eu copilul de alocatia de stat cu care o pot da in tren!???

Anca si papusica Eliza (26.august.03)
Eliza mea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dixie spune:


Indraznesc sa intreb pe cele care au facut deja asta... care sunt bancile "agreate"? De ex. Raiffeisen sau Unicredit sunt pe lista? Ca eu am lehamite de bancile de stat si nu mai trec pe acolo!

Si Anca, cum adica n-au la BCR Vergului? Nu e suficient sa fie BCR? Sa nu-mi spui ca BCR nu e in lista asta ca mor de ras!

Dixie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elyanne spune:

Am fost si eu luna trecuta sa fac cerere ca sa vireze alocatia in cont. La mine a fost destul de simplu si a mers repede. Bafta mea...
Am terminat intr-o ora cu tot cu mers la banca si deschis cont si facut cerere pt card.
Dau telefon, le intreb programul, ajung acolo pe la 14. Era liniste, nici o persoana nu mai astepta. Imi spus sa astept (erau la fumat) sa imi dea o lista cu bancile si !!!atentie!!! sucursalele cu care lucreaza (ca pot lucra cu o banca, dar nu cu toate sucursalele acelei banci). Dupa vreo 5 minute imi pierd rabdarea (eram cu bb dupa mine) si ma duc sa le intreb daca e ok la Reiffeisen de la Eminescu... Imi spun ca da... Fug la banca, fac cont, iau extrasul de cont si ma intorc la astea...
O tanti a completat o hartie, a atasat extrasul si gata... Imi spune ca la sf lui iunie imi vireaza alocatia in cont. Pana atunci (pe lunile mai si iunie) astept postasul.
Am avut nevoie de C.I., certificat de nastere bb si extrasul de cont.
Oricum daca nu aveti cont la una din bancile agreate de ei puteti sa va faceti repede un cont, ca sunt o gramada de banci in zona.


Eliana si Elena (23.10.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ankalaura spune:

A lamurit Aliana problema.
Ca sa nu stau eu dupa lista lor, am intrebat direct de bancile unde am eu cont deschis si card. Astea erau BCR suc Vergului si sect 5. Numai la sect5 au ei conventie de transfer. Ceea ce nu ma deranjeaza, ca din partea mea poa' sa puna si pe cardu' lu bunica, numa sa stiu eu ca se aduna acolo...
Conteaza zucursala, ca nu e suficient IBAN-ul.


Anca si papusica Eliza (26.august.03)
Eliza mea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramba spune:

Si eu am transferat alocatia fetitei pe card. Procedura a fost urmatoarea:
Am fost la serviciul de pe langa primarie care se ocupa cu protectia sociala si am spus ce vreau. De acolo m-au trimis la banca sa iau o hartie in care sa se specifice IBAN-ul cardului sau cam asa ceva.
De la banca inapoi la protectia sociala unde am facut o cerere si am anexat hartia de la banca.
Intr-o luna si jumatate s-a rezolvat.
Numai ca acum am alta problema: in fiecare luna ma suna functionara de la banca sa ma intrebe care este contul meu de card, ca cica ei nu ii foloseste IBAN-ul.

Mergi la inceput