cadou baietel de 9 ani

cadou baietel de 9 ani | Autor: slakje

Link direct la acest mesaj

Nu stiu daca e potrivit sa postez acest subiect aici, daca nu il puteti muta sau sterge, totusi indraznesc.

Ce cadou pot sa-i cumpar unui baietel de 9 ani(de ziua lui, e fratiorul sotului meu).Pana acum i-am luat tot jucarii, sotul meu si anul acesta tot dupa jucarii se uita, parerea mea e ca e cam mare pt jucarii, eu i-as cumpara ceva folositor, pt scoala, in orice caz nu jocuri.
Sunt eu deplasata?
Ce as putea sa-i cumpar? Dupa sotul meu , poate pana la 20 de ani tot jucarii i-ar lua.E adevarat copilul e foarte copilaros, se joaca cu jucariile, dar mi se pare normal sa-i incurajez atentia si spre alte chestii nu numai jucat...la 9 ani.
Nu stiu...voi ce spuneti?

Alina.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns roxana1974 spune:

Poti sa-i trezesti interesul cu ceva de genul jucarie/obiect de educatie. Eu am auzit de un copilas care a primit pe la o varsta asemanatoare un glob pamantesc supermisto, mare si care avea si un bec inauntru, adica ma rog intelegi ce vreau sa zic se lumina si putea citi mai bine pe el. Tipul a devenit pasionat de geografie. Tot asa ma gandesc un Atlas fain, o enciclopedie cu animale din diverse zone geografice...sau poate o trusa misto de creioane colorate de marca si un bloc de desen mare...

"Fiecare pasare, pe limba ei piere..."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns slakje spune:

Ideea cu globul pamantesc e buna.
Numai sa gasesc asa ceva si nu la 100 euro.
Mai astept idei.

Adevarul e ca acest copil are de toate, jucariile costa o gramada de bani, sunt foarte scumpe, se uita la ele 10 minute dupa care le paraseste aruncate te miri pe unde.Are foarte multe jucarii.

Ce alte "jocuri educative" sunt potrivite acestei varste?

Multumesc frumos,
Alina.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns otis41 spune:

Poate un rucsac daca nu are unul, sau o pereche de adidasi, sau un penar frumos, un pulover fain... cam ce are el nevoie daca jucarii are multe.
LA MULTI ANI!
Otilia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Katink spune:

Noi de Craciun am facut cadou unui baietel - olandez si el - de 8 ani, o tablita metalica cu litere si cifre cu magnet. Poate forma cuvinte si sa efectueze operatii de adunare cu scadere... El a fost foarte incantat si imediat a inceput sa formeze cuvinte...
Noi am luat-o de aici, dar banuiesc ca se gasesc si acolo...

Sa iti traiasca cumnatul!

Numai bine,
Katink cu dulcineea mea 26+

Fotografii cu burtica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lona spune:

I-am luat de Craciun fiului nostru o mapa de birou dotata cu o multime de chestii (creioane, carioci, foi de diverse marimi, calendar, calculator, agrafe de birou, carti de joc, spatii pentru CD, agenda pe zile...). Cam scumpa, aproape un milioan, dar in sfarsit nu mai stau toate rechizitele imprastiate pe/sub masa. Acum, de Iepuras, i-am luat un joc Monopoly (si=l dorea, i-a scris Iepurasului). Este foaret amuzant, si vreau sa-ti spun ca si eu si tati il jucam cu aceeasi placere ca si tati. Pentru ca a castigat un premiu national la un concurs de pian, i-am luat in urma cu o luna role noi (o parte di bani au fost castigati de el, ca premiu). Cam astea sunt ultimele daruri pentru fiul nostru care are aproape 9 ani. Cartile si micile jucarii nu se mai pun!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laura111 spune:

Daca e genul studios , poti sa-i iei un microscop.
Daca e genul sportiv, ia-i un extensor si niste gantere (usoare, ceva de juma de kil, asa ca pt. varsta lui).
Daca e fitzos si ii place sa fie elegant, ceva cosmetice pt. copii cred ca n-ar fi o idee rea.

Laura - mama lui Vlad

http://community.webshots.com/user/vladut111

http://photos.yahoo.com/florea_tatiana111

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns slakje spune:

Va multumesc frumos pt raspunsuri.Adevarul e ca e tare greu sa le cumperi cadouri copiilor din ziua de azi, mai ales unii sunt foarte rasfatati aici si au de toate si nu se mai stiu bucura de nimic..
Si pt mine e si mai greu, ca sotu-meu are 2 fratiori mici, deci baietelul mai are o surioara, si daca e ziua lui si ii cumpar cadou, trebuie sa-i cumparam si fetitei, ca altfel nu se poate, deci cautarile , si costurile se dubleaza.
Pana la urma m-am descurcat, i-am luat 4 carti (scria pe ele varsta, in care poate el completa cuvinte, careuri, etc, si una ca o enciclopedie cu animale) si un joc cu numere si culori, o porcarie extrem de scumpa dar de altminteri o ieftinitura, niste culori si un bloc de carton din care ar trebui el sa scoata un tablou, nu cred ca va avea rabdare, l-a aruncat cat colo.
Microscop i-am luat de mos, cu de toate, un fel de trusa, alti bani, alte cautari, alta distractie.
Si daca nu sunt copiii mei nu stiu tot ce le place si nici ce au, si ce nu au, in general au de cam toate si tot ce apare.
Niste nervi pe mine de fiecare data cand trebuie sa cumpar cadouri..

Mergi la inceput