As vrea sa stiu mai multe despre Anglia

As vrea sa stiu mai multe despre Anglia | Autor: sim

Link direct la acest mesaj

Dragi prietene, in curand (adica anul acesta) voi pleca impreuna cu sotul si fetita noastra in Anglia. Vrem sa ne stabilim acolo. Noi ne gandeam sa cautam un oras in partea de sud unde sa ne facem propria firma de consultanta IT.
Va rog mult pe toate cele care ati fost in Anglia si mai ales pe cele care locuiti pe acolo sa ma ajutati cu sfaturi. Ce trebuie sa stiu inainte sa vin acolo. Cat de greu se poate inchiria un apartament, in conditiile in care ai un bebe? Am sanse sa gasesc o cresa unde sa las un bebe care va fi aproape de 2 anisori?
Va multumesc din suflet tuturor!

Sim, mamica lui Ruxi

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Corina Paraianu spune:

Draga Sim,
Din pacate noi nu locuim in Anglia, dar sotul meu a fost cu bursa la Oxford un an de zile (2002-2003) si eu m-am plimbat vreo 10 zile la el.
Impresiile noastre au fost si pozitive si negative. Dar pentru voi este important faptul ca aveti sansa sa mergeti sa lucrati acolo si ca v-ati decis sa faceti asta.

Parerea mea este ca e bine in Anglia doar cu conditia sa ai f.multi bani. Anglia este o tara extrem de "scumpa" si cred ca stii asta.
Avem prieteni romani cu copii acolo stabiliti de 5 ani, deja au cetatenie, cu slujbe bune, au reusit dupa 3 ani jumate sa isi cumpere si casa si masina (evident cu rate pe 20 de ani), dar sunt hotarati totusi sa se mute in Franta sau Spania in cativa ani. Au asteptat doar sa aiba cetatenia. Cu aceeasi bani cu care in Anglia iti cumperi o casa cu living si bucatarie la parter si 2-3 camere la etaj la fel de mari ca dormitoarele de la blocurile romanesti, iti cumperi o super-vila in Franta, pe malul marii. Acum, nu ma intelege gresit, nu vreau eu sa te intorc din drum Doamne fereste, dar e bine sa va interesati de toate aspectele inainte de a merge acolo.

Englezii in general sunt destul de scarbosi. Amabili daca ii intrebi ceva si draguti daca ii cunosti in particular si ii interesezi din vreun punct de vedere, dar in rest... Nu imi imaginam ca, de exemplu, chelnerii pot fi atat de nepoliticosi, mai rau decat la noi. Nu vorbesc de restaurantele de lux, ci de barurile obisnuite, unde nu numai ca te trateaza cu o mare indiferenta, nu iti dau restul bine daca nu esti atent, nu iti iau paharele goale de pe masa etc dar la ora 11 pur si sim[plu te dau afara. Adevarul e ca asa e legea - toate localurile se inchid la ora 23! La fara 5 minute suna un gong, la fara 2 minute si la fix iti iau paharul din fata chiar daca nu l-ai baut! Pe bune, i s-a intamplat sotului meu!

Cu gradinita sunt sigura ca o sa te descurci. Sunt peste tot gradinite, chiar si pt.2 ani. Daca vrei pot sa ii intreb pe prietenii nostri cat platesc, stiu doar ca e o suma mare. Ei au 2 fetite de 5 si 9 ani acum. Fetele vorbesc o engleza superba, am ramas cu gura cascata cand le-am auzit. Intre ele vorbesc tot egleza!

Am vazut o gradinita de copii care m-a impresionat. Erau cam 10 copii care se jucau intr-o curte unde aveau o casuta pe masura lor, aveau sortulete peste haine, fetitele rosii si baietii verzi cu carouri mici si se jucau extraordinar supravegheati de 2 educatoare. M-am uitat de la o fereastra mult timp la ei, mai ales ca una din fetite semana cu fetita noastra, iar noi eram acolo fara ea... Ne-am simtit ca niste infractori ca nu am luat-o si pe Teodora cu noi, dar in conditiile in care biletul de avion pt.copil era 270 de dolari si sansele de obtinere a vizei in cazul in care luam si copilul scadeau dramatic, a trebuit sa o las acasa cu bunica..

Ce sa-ti spun despre Anglia. Am fost superincatata de tot ce am vazut. Am fost 4 zile la Londra invitati de o buna prietena de-a mea care s-a casatorit cu un englez. Asa ca am avut o ocazie minunata de a fi si la o nunta englezeasco-romaneasca si a cunoaste oameni altfel decat doar pe strada sau la scoala si de a vedea un oras care iti taie respiratia cu frumusetile lui. Am colindat mult, de dimineata pana seara, ne opream doar cand ne lasau picioarele... Un noroc nesperat a fost ca intrarea la marile muzee era free... ca altfel...am fi avut oarecari ezitari. In orice caz British Museaum, Art Gallery, St Paul's Cathedral, Westminster Abbey sunt minuni facute de oameni minunati...Orasul tot e frumos, orinde te-i duce. Ce mi s-a parut putin ciudat este ca nu am vazut locuri de joaca pt.copii, adica tobogane, leagane etc. nici in parcuri nici in alta parte. Poate or fi fost si nu le-am vazut noi, dar mi se pare ciudat. Noi am lucuit mult timp la Budapesta unde e pli de astfel de locuri si unde o duceam pe fetita noastra zilnic in alt parc, deoarece eram inconjurati de 3 parcuri la distanta de maxim 15-20 de minute fata de casa. Parcuri nu neaparat f.mari dar neaparat cu un loc de joaca inconjurat cu gard, unde nu ai voie cu cainii, iar jucariile sunt de plastic si lemn si sub ele e un material cauciucat astfel incat sa nu se loveasca bebicii prea tare daca pica.

Este important sa NU iti iei prea multe haine subtiri in Anglia deoarece vremea este INFECTA. Eu am fost la inceputul lui iunie si nu am avut decat un rand de haine mai grosute si am stat NUMAI in ele, aproape tot timpul...In ultimele 2 zile mi-am dat seama ca de la inceput trebuia sa imi fi pus si bluza de la pijama (gen tricou cu maneca lunga) pe dedesubt. Nu doar ca era frig, dar ploaua de cateva ori de zi. Abia acolo am inteles de ce pentru englezi vremea este un subiect de conversatie important.
La nunta am fost intr-o rochita subtire (si nunta era pe un vapor pe Tamisa!) si noroc ca imi luasem de acasa si o jacheta eleganta ca altfel m-as fi congelat.
Cu toate astea englezoaicele erau toate fara ciorapi si cu sandale. Am aflat ulterior ca asa este de bon-ton: sandale fara ciorapi obligatori. In rest slempete ce n-a vazut lumea! Dar cu palarii pe cap, neaparat! Cred ca mi-am dat seama de ce poarta palarii la ocazii: coaforul este extrem de scump (o tunsoare barbateasca, normala, simpla este 20 de lire= aprox.1 milion de lei!!!) asa ca au parul tuns drept si ca sa aiba cat de cat un fason isi pun o palarie cu pene!
Ce m-a frapat f.tare este ca acolo femeile beau f.mult, cot la cot cu barbatii si mai toate se imbata fara a fi asta vreun motiv de rusine. Si nu doar ca se imbata dar fac si urat! Nu stiu, or avea ele motivele lor, poate vremea infecta le predispune la asta, dar impresia este ingrozitoare...

Poate o sa mai scriu daca mai reusesc, sper ca nu v-am plictisit. Daca ai ceva intrebari concrete scrie-mi si ii intreb pe prietenii nostrii de acolo ca suntem in relatii apropiate si poate va vor ajuta si ei cumva.

Cu drag si cu simpatie pentru Anglia,
Corina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sim spune:

Iti multumesc tare mult, Corina, pentru toate indrumarile! Este adevarat ca n-am vizitat Anglia pana acum, insa intentionam sa facem acest lucru foarte curand, tocmai pentru a ne da seama mai bine de ce inseamna sa traiesi acolo.
Imi sunt de mare folos toate sfaturile pe care mi le-ai dat si de care o sa tin seama. Chiar incepusem sa cred ca am gresit spunand pe fata ca vreau sa ma stabilesc (pentru o vreme) in Anglia, pentru ca multi dintre cei plecati nu au catusi de putin dorinta de a largi comunitatea romaneasca din locul in care se afla. Asa ca nu speram sa existe vreo reactie la cele cerute de mine.
Asa ca iti sunt cu atat mai recunoscatoare pentru ca mi-ai aratat ca nu trebuie nicicand sa incetezi sa speri. Adevarul este ca trebuie sa fii nebun sa vrei sa pleci la "mai rau"... noi vrem numai sa incercam sa traim si intr-un alt loc, cel putin deocamdata.
Stiu bine ca este o tara foarte scumpa; am aflat cate ceva de la cei care au mers acolo, dar si de pe net. In orice caz, noi avem cam aceleasi intentii pe care le au si prietenii tai: sa avem cetatenia si apoi sa incercam un loc mai putin costisitor. Deocamdata, asa a fost sa fie: profesia ne poarta in aceasta directie, mai tarziu poate ca noi vom fi cei care vom alege.
Corina, m-as bucura tare mult daca m-ai mai putea ajuta si cu alte informatii, in primul rand legate de ce inseamna sa cresti un copil de aproape 2 anisori acolo (costuri de gradinita, baby-sitting, care este programul unei astfel de gradinite), pentru ca despre celelalte (legate de stabilirea acolo) mai gasesc informatii pe net. In orice caz, daca tu consderi ca sunt lucruri pe care ar trebui sa le stiu (eu sau altii aflati in situatia mea), te rog mult sa mai scrii!
Numai bine si tie si Teodorei, minunea mica pe care am zarit-o pe sit-ul vostru.

Sim, mamica lui Ruxi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eapopescu spune:

Si pe mine ma intereseaza subiectul asta pentru ca e aproape sigur ca din aprilie ne vom muta in Anglia. Draga Corina, apropos de prietenii astia ai tai, ce job-uri aveau cand au aplicat pentru cetatenie? Cam ce background? Au consultat un avocat pentru obtinerea cetateniei? Aveau posibilitati materiale substantiale, salarii babane? Au plecat din Romania avand capital material bun?
Din cate ne-am interesat noi, daily care pentru bebici e pe la 500 de lire pe luna, chiria e pe la 500-600 de lire pe luna (modest dar cu noroc gasesti ceva comfortabil pe la 700). Pretty expensive!
Sim, stii ca e usor sa-ti deschizi propria firma in UK? Ai info despre asta?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sim spune:

Draga Elena (prefer asa! ), ma bucur ca avem aceeasi directie si tare bine mi-ar prinde daca (acolo fiind) am reusi sa stabilim o legatura mai stransa. Nu avem nici un fel de prieteni in Anglia, iar din ce ne spune si Corina, englezii sunt destul de reci, ca sa mai ai si "pretentii" de prietenie de la ei.
Despre firma am aflat ca nu este greu s-o pui pe picioare daca esti acolo. Sunt firme care te ajuta sa te ocupi de acte si tot ce implica un nou inceput.
Problema este ca una e sa muncesti din Romania (unde se plateste, stii bine cum!) si alta este sa incerci sa scoti capul in lume de pe o alta piata. Esti privit altfel; si daca esti serios si foarte bun in ceea ce faci, ai sanse mari.
Parca este prea scurta viata sa o irosesti asa cum se intampla. In plus, sa nu credeti ca ne mana doar dorinta de a "scapata", de a fi un pic mai "cu bani", ci si experiente nu prea fericite de aici, de acasa. Pentru ca nu este asa de placut sa stii ca ai incercat sa faci o casa si niste nespalati s-o calce in picioare, luand tot ce le pica in mana. Si daca politia ar fi miscat vreun deget! In sfarsit, nu acesta era subiectul de fapt. Dar vreau sa spun cu toate acestea ca vrem sa incercam sa traim si in alta societate, chiar daca nu va fi ea una perfecta.
Va multumesc iarasi la toti cei care ati citit mesajele si care probabil ca ganditi la fel.
Elena, daca te intereseaza mai multe despre incercarea de a face o firma in Anglia, te rog sa-mi scrii pe adresa: simona@alphatech2000.com

Sim, mamica lui Ruxi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns heron spune:

Buna,

Eu traiesc in Anglia de 11 ani. Mi-am facut doctoratul in Fizica Teoretica si dupa ce am lucrat 2 ani jumate ca postdoc, m-am hotarit sa urmez o cariera in IT care in Uk este extrem de bine platita, dar si extrem de competitiva. Inafara de slujbele noastre, a mea permanenta la o Companie si a sotului meu de contractor (fiindca are la activ 20 de computeristica), noi avem si Compania noastra, pentru care lucram in timpul liber. Eu probabil ca voi renunta la slujba mea permanenta pentru a putea lucra intensiv la un produs al nostru. POt sa-ti spun ca daca este usor de-a infiinta o companie aici, este foarte greu sa o faci viabila. Competitia este enorma si taxele sint extrem de mari. Este drept ca depinde de ce va produce compania/firma voastra, dar in general este nevoie de capital fiindca in general nu se produc bani imediat. Daca vrei/vreti sa mai povestim la concret ma puteti contacta.

Ingrijirea de copil este cea mai grea problema insa. Eu am un baiat de 7 ani si am trecut prin momente critice in cariera mea din cauza asa-numitului child care din UK. Este extrem de scump: 25 lire /zi si nu este "value for money". Dar nici nu se gasesc usor locuri la gradinite mai ca lumea. Mincarea este slaba (vezi alte subiecte de pe forum care discuta asta; din pacate nu stiu titlurile exacte), nu-i culca de amiazi dupa virsta de 1-2 ani, ii tine dezbracati afara sa se caleasca, iar timpul, daca nu gasesti o gradinita linga locul de munca, este insuficient. Apoi cind ajunge la virsta scolara, dai de alte probleme tot legat de child care. Apropos, aici copii nu sint lasati sa stea sau sa mearga singuri acasa pina la 12 ani. Eu daca as mai avea un copil asa mic, nici n-as mai lucra fiindca daca nu ai pe cineva din familie sa te ajute, esti pierdut (cum m-am simtit eu de multe ori). Dar din nou depinde de ce va face firma voastra.

La ora asta, nu va puteti gindi la a cumpara o casa fiindca preturile sint extrem de mari si pe deasupra ca sa primiti mortgage, trebuie sa fiti angajati permanent la o firma. De inchiriat, depinde unde veti locui, fiindca chiriile sint foarte mari. Pentru un 1 bedroom flat in Wimbledon, se plateste 800 lire. Noi avem casa noastra si un apartament de 2 camere pe care-l inchiriem la un francez deocamdata, in West Midlands, nemobilat, pentru 450 lire. Masinile sint extrem de scumpe, iar aici nu poti trai fara. Nimic nu este in "walking distance". Carnetul de conducere romanesc nu este valabil mai mult de un an si trebuie sa va luati permis englezesc care costa (scoala si examen foarte dificil comparativ cu cel romanesc).

Inchei aici fiindca din pacate sint la servici si pauza de masa s-a terminat. In ultimul timp nu prea am mai scris email-uri personale de la servici si chiar si pe Forum sint inregistrata cu adresa de acasa acum, pe care o verific regulat dar nu in fiecare zi.
Numai bine si succes.

Liliana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanaesn spune:

Eu am fost doar intr-o excursie de 2 sapt. asa ca nu stiu cum e sa locuiesti acolo. Dar mai bine te-ai apuca sa "calesti" copilul (fara varza). Ca era noiembrie, -1 sau 2 grade si o umezeala idioata iar copilasii umblau in fustita, sosetele, camasuta si plovaras, eventual descheiat! Mancarea e oribila la cantina (am testat) asa ca obisnuieste copilu' cu fulgi (kellogs) cu lapte, singurul lucru mancabil!
Fiecare familie are 2 masini pentru ca altfel nu poti face absolut nimic.
In case le place frig, 16-18 grade li se pare perfect.
De vizitat e foarte frumos. Mi-a placut. De trait acolo, nu stiu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Corina Paraianu spune:

Simona draga,
mi-a raspuns prietena mea din Anglia si iti citez din emailul ei:
"

Despre problema cu gradinita si baby sitterele este cam nasol.
S-ar putea ca acolo unde se duc ei in sudul asngliei sa fie mai ieftin, dar
la noi
situatia este cam asa:
- gradinita de stat incepe de la 3 ani si ii tine pe copii numai 2.5 ore
- gradinitele particulare primesc copii pina in trei ani, dar costa in jur
de £8-£10 pe ora.
Eu am dat-o pe Maria la una, se ducea doar trei zile pe saptamina cite 4
ore si ma costa £500/luna.
- nanny-urile sunt exorbitante. Trebuie sa ai bani puternici sa-ti poti
permite una.
- mai au astia niste asa zise play-group-uri care sunt gratis, dar nu ii
tin pe copii decit 2-3 ore, adica
cit sa te incurce de-a binelea.
- ar mai fi niste tipe, care se cheama childmindere care sunt mai ieftine,
dar care nu vin la tine ci trebuie
sa le duci tu copilul la ele acasa . Ideea este ca ele vad de 5-6 copii in
acelasi timp si la cum sunt englezoaicele de vacute iti dai seama ce grija
au de ei.

In general, in Anglia este o problema generala cu crescutul copiilor.
Aici gagicile fac 2-3 copii unul dupa altul si stau acasa vreo 4 ani.



te pup si iti mai scriu eu despre Anglia,
Corina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eapopescu spune:

Draga Sim,
Inca nu suntem foarte hotarati daca sa alegem UK sau USA. Sotul meu a fost acceptat ca post-doc la doua universitati, una in UK (Cambridge), cealalta in USA (Kansas). In UK banii ne-ar ajunge strict, fara sa ne permitem prea multe. Pot eventual sa incerc sa-mi gasesc si eu ceva, bursa sau job (nu stiu cat de usor pot sa gasesc si daca imi permit asta avand in vedere ca avem un baietel de 5 luni). In USA n-am avea nici un fel de probleme materiale, si oamenii de acolo sunt foarte deschisi. Dar nu ne vine usor sa renuntam la renumele Cambridge-ului.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns floricica spune:

buna fetelor,
ma bucur ca ati deschis acest subiect legat de anglia. eu locuiesc in anglia de vreo 11 luni si am un ingeras (fetita) de 1 an si 3 luni pe care o cheama Cristiana.

viata este f. f. scumpa aici si aveti perfecta dreptate in legatura cu childcare in anglia. este foarte greu daca nu ai vreo bunica sau pe cineva din familie in apropiere. chiar acum trec printr-o perioada foarte grea. pana acum cateva saptamani am avut o nanny, dar nu o mai am. tot incerc sa gasesc solutii pentru a gasi ceva potrivit pentru fetita mea. m-am gandit si la varianta sa aduc pe cineva din romania (adica o femeie) deoarece bunicile cristianei, desi si-ar dori foarte mult sa vina aici, nu pot. am cochetat cu ideea unei nursery, dar cred ca este totusi prea devreme. in orice caz nu am gasit inca solutia.

daca ma puteti ajuta cu un sfat...
va multumesc anticipat

Gratziela, mama Cristianei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alma spune:

Daca ai pe cineva de incredere in Romania, ar fi preferabil sa o aduci acolo sa aiba grija de copil, avand in vedere ca preturile la childcare sunt fabuloase. Daca vrei, poate vreuna din fetele de aici va gasi pe cineva pentru tine, numai ca trebuie sa dai mai multe detalii despre cum ar trebui sa fie aceasta doica.

Mergi la inceput