CERVICITA

Raspunsuri - Pagina 26

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns indora spune:

Salutare fetelor! am fost in sfarsit la ginecolog saptamana trecuta. Culmea este ca doctora la care as fi vrut eu sa ajung nu era in cabinet pt ca avea niste probleme de sanatate si era in locul ei un medic barbat. As fi vrut sa fug, dar am zis ca daca tot am ajuns acolo...ce mai conteaza...Mi-a facut controlul si a zis ca nu am nimic grav. Am intr-adevar niste veruci insa dupa cum arata mi-a spus ca nu au legatura cu HPV.Mi-a mai explicat ca HPV e una si condilomatoza e altceva si ca nu duce la cancer. E adevarat ca e deranjant sa ai negi si daca ii mai ai undeva si in interior atunci e destul de aiurea, dar nu e cazul meu. Am cateva condiloame dar sunt la exterior si mi-a dat o solutie pe care sa o aplic pe ei ca sa ii ard. Mi-a spus ca nu am nimic pe col si nici pe vagin. Nu mi-a facut colposcopie sau alte chestii. Mi-a facut un simplu control cu valve. Mai trebuie oricum sa ajung peste o luna si ceva pentru un nou control si a spus ca o sa imi faca si restul investigatiilor: Papanicolau, testele bacteriologice- din secretie,etc. Sper sa fie ok si atunci. Stiu ca un simplu control nu este intotdeauna in stare sa detecteze toate problemele, insa sper sa nu fie vorba despre HPV. O sa va mai tin la curent!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns violeta69 spune:

ei,Indoraai vazut ca se poate?
daca nu te-a mancat nimeni e bine....ca nici nu o s-o faca de-acum inainte....
ai lamurit situatia,ai vazut ca n-ai cancer si o sa-ti fie si mai bine de acum inainte,ca n-ai de ce sa te mai temi....
e bine sa pastrezi legatura cu un medic de specialitate pe viitor si sa te vada o data pe an....si pt. celelalte fete e valabil,e mai bine sa previi decat sa tratezi!


Tot ce se intampla,se intampla intotdeauna cu un motiv!


*GRUPUL FETELOR FANTASTICE*
---------------------------------------------------
Vio,mamica de viitor "avionar"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns saddie spune:

Acum ca imi joaca ochii in cap dupa ce am citit toate cele 17 pagini, o sa ma bag si eu ca musca in lapte:
- pt. fetele din Galati: si eu sunt tot de acolo dar cand vine vorba de doctorii galateni sincer mi-e rusine sa ma mai numesc galateanca; eu am aflat cam acum trei ani ca am virusul HPV dar numai dupa o serie de aventuri in care am auzit povesti de genul - daca nu ai condiloame la exterior inseamna ca nu ai virusul de parca vaginul nici nu exista, pana la afirmatia suprema ca virusul HPV e ruda mai mica a virusului HIV
- ceaiul de Marul Lupului il mai gasiti si la o tanti din Piata Rahova, nu mai stiu cum o cheama dar daca intrebati pe cineva de tanti cu tratamente naturiste stiu toti unde sa va trimita. Nu se mai gaseste produs la scara larga pentru ca Marul Lupului si Trifoiul Rosu au fost declarate plante toxice/cancerigene si ca urmare a fost interzisa comercializarea.

Acum cateva intrebari:
- Care mai sunt preturile la cabinetul Dr. Badea si daca mai e in Crangasi? Ar fi cazul sa ma mai prezint la un control
- Stie cineva mai multe despre probabilitatea de a dezvolta un cancer pe cale genetica? Ce vreau sa spun e ca mama a decedat in urma unui cancer de colon, avand in vedere ca acest tip de cancer se dezvolta in urma unui mod de viata neadecvat (stres, viata sedentara, consum excesiv de carne si alte alimente nesanatoase) imi cresc si mie sansele de a face aceasta boala mai devreme sau mai tarziu? Nu de alta dar riscul de la HPV + riscul pe cale genetica, in capul meu egaleaza cu 100% cancer mai devreme sau mai tarziu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns violeta69 spune:

saddie dr. Badea e cel de la municipal?
parca avea cabinetul undeva pe langa gara de nord....
daca e acela as putea incerca sa mai gasesc nr. de tel.
oricum cred ca mai are cabinetul acolo ca era particular si deci nu avea motiv sa-l inchida....
o consulatie se poate sa ajunga pe la 800 mii....
acum despre factorul genetic legat de cancer,sunt tot felul de studii,dar nimeni nu poate spune exact ce si cum,oricum daca mama a avut cancer la colon,nu inseamna ca tu o sa faci la col....
despre cancerul de col din ce mi-a spus si mie unchiul meu(care e ginecolog!) factorii favorizanti sunt,asa cum spuneai si tu stresul,depresiile,supararile....tot tacamul+alimentatie proasta!
dar,repet,nu cred ca e o legatura intre cancerul de colon si cel de col....
bafta,

Tot ce se intampla,se intampla intotdeauna cu un motiv!


*GRUPUL FETELOR FANTASTICE*
---------------------------------------------------
Vio,mamica de viitor "avionar"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns saddie spune:

Buna Violeta,

Sorry nu am precizat, eu vorbeam de d-na Doctor Mihaela Badea si clinica privata se numea Micomi (specializata pe probleme de col uterin, etc). Cred ca la ea preturile sunt usor mai piperate (acum 3 ani o sedinta de tratament, aplicatii de acid acetic glacial era 400.000).
Cat despre problema pe care am ridicat-o despre cancer, nu ma gandeam la faptul ca daca mama a avut cancer de colon, eu pot sa fac cancer de col uterin. Semnul de intrebare era daca imi cresc sansele in general cu privire la orice tip de cancer.

Mersic de raspuns

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns violeta69 spune:

buna,
despre doctorita Badea iti pot da informatii...
pt. ca eu am fost la ea cu 3 luni in urma!
colposcopia era 800 mii,o consultatie simpla nu stiu,dar poti vorbi la telefon!
daca vrei nr. de la clinica trimite-mi un PM si-ti dau numarul....azi nu cred ca-l am la mine,dar il pot cauta si maine ti-l dau!
multa,multa sanatate....si nu te mai gandi la cancer,optimismul alunga boala....

Tot ce se intampla,se intampla intotdeauna cu un motiv!


*GRUPUL FETELOR FANTASTICE*
---------------------------------------------------
Vio,mamica de viitor "avionar"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns violeta69 spune:

nu poti PM, am vazut!!
uite ca ai noroc am vazut nr. de tel.dat de o alta fata,l-am copiat si ti-l dau si tie : 637.25.27 sau 0788.143.931,suna si vezi ce poti face....
multa sanatate,te pup,


Tot ce se intampla,se intampla intotdeauna cu un motiv!


*GRUPUL FETELOR FANTASTICE*
---------------------------------------------------
Vio,mamica de viitor "avionar"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns indora spune:

Fetelor,

tot eu va stresez. Oare este posibil sa am aceste condiloame pe care mi le-a deascoperit doctorul si pentru care mi-a dat un tratament si sa nu am de fapt HPV. El mi-a spus ca nu am HPV, dar se poate stabili acest lucru doar printr-un simplu control cu valve? O sa merg sa fac si Paptestul dar pana una alta va mai intreb pe voi :). Doctorul mi-a spus ca HPV nu inseamna condilomatoza, insa eu am citit ca de fapt condilomatoza este provocata tot de acest virus. Nu stiu ce sa mai zic. Stiti pe cineva care sa fi avut condiloamen si sa nu aiba HPV?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria_N spune:

Indora, asa stiu si eu, asa am citit peste tot si tot asa mi-au spus si dr.: condilomatoza este provocata de virusul HPV. Cred ca stii ca virusul are foarte multe tulpini, poti sa ai una din tulpinile care provoaca condiloamele sau poti avea una din tulpinile cu risc crescut de a provoca cancer, dar acest cancer apare dupa ani si ani (10-12) si doar pe fondul unei imunitatii scazute combinata cu stresul, cu fumatul etc etc. Eu zic sa mai vezi un alt doctor, cere si o alta parere. Sfatul meu este sa faci papanicolau, mie imi ieseau mereu celule ASCUS, din cate mi s-a spus aceste celule apar de obicei la persoanele care au HPV. Cel mai edificator ramane insa tot testul HPV, daca banii nu sunt o problema asa grava, sfatul meu este sa te duci sa ti-l faci, pentru 2,5 milioane nu se merita sa stai si sa te stresezi gandindu-te “am sau nu am HPV?”. E singura cale de a fii sigura 100%, nu pierde timpul, din pacate propria experienta mi-a aratat ca multi doctori ginecologi nu iau in serios aceasta boala, unii dintre cei la care am fost erau mai prost informati decat mine. Fa tipajul viral, du-te la unul din dr. recomandati de fete, daca (Doamne fereste!) iti iese testul pozitiv si stai prost cu finantele te sfatuiesc sa iei trimitere de la dr. de familie si sa te duci la Centrul de diagnostic si tratament al cancerului genito-mamar, nu o sa te coste nimic.
Hai ca iti tin pumnii, ia-ti inima in dinti ca nu are ce nenorocire sa ti se intample, fa testul si poate ai norocul sa te linistesti. Se poate sa ai doar tulpinile care dau condiloame, nu e obligatoriu sa fii infectate si cu tulpinile responsabile de cancerul de col.
Multa sanatate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns saddie spune:

Violeta - multumesc pentru numere, n-am idee de ce nu imi poti da PM, cat despre boala sincer sa fiu nu ma stersez prea tare dar stii cum e din cand in cand tot iti mai vin idei, te pup
Indora - si eu stiu la fel. Condilomatoza e boala provocata de virusul HPV. De fapt cam asta e regula cu toate virusurile ex. virusul HIV - bola SIDA, virusul H5N1 - boala gripa aviara, etc.

Mergi la inceput