CERVICITA

Raspunsuri - Pagina 24

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns violeta69 spune:

.acum de ce ne-am ales cu chestia asta e o intrebare buna!
eu pot sa-ti spun cate ceva din ce cred ca a fost la mine si asa-n general...
-stres
-suparari
- relatii multiple,dar pe care nu le-am avut eu ci sotul meu,ceea ce inseamna ca prin simpatie le-am avut si eu....
-boli cu transmisie sexulala netratate la timp
-fumat
-inceputul vietii sexuale de la varsta fragede-
-nasteri multiple
-predispozitii genetice
-alimentatie
etc
in cazul meu cred ca bifez vreo 3-4 din care stres si suparari clar....la tine,tu stii.....

*GRUPUL FETELOR FANTASTICE*
---------------------------------------------------
Vio

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns libelula spune:

adica e clar ca avem HPV? :(((
pai de asta nu se mai scapa...

eu nu fumez, nu duc o viata dezordonata, nu am nascut, am 28 de ani, 2 parteneri toata viata (e adevarat ca primul a calcat de multe ori stramb, dar nu am aflat decat dupa ce ne-am depsartit), nu am avut niciodata BTS (lame facute anual, chlamydia negativ, gonoreea negativ, mycoplasma + ureaplasma negativ etc)

chiar nu stiu de ce s-a intamplat asa ceva.... in fine... multumesc pentru incurajari!

PS: cat ai platit biopsia?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns violeta69 spune:

asta ma gandesc si, eu ca de vina e HPV....
acum asta e,daca tot ii avem sa traim cu ei fara sa le mai dam atentie....adica sa-i ignoram pe ei nu cauzele.....
si am intrebat daca mai poti face BB dupa asa operatie,e mai greu sa tii sarcina ca de acum colul nu mai e ca inainte,insa se face serclaj si e OK!
in plus dr. Bratila mi-a spus ca dupa 2-3 luni daca ma consulta cinevanici nu-si va da seama ca am fost operata,vorba vine,cred ca voia sa spuna asa metaforic ca,colul se vindeca si se reface ca o sa fie ca nou.....
spor la BB,dar dupa vreo 3 luni de la operatie,asa mi-a zis dl. doctor!

*GRUPUL FETELOR FANTASTICE*
---------------------------------------------------
Vio

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tzuchi spune:

Violeta daca stii engleza da cautare cu google pe CIN III si o sa gasesti foarte multe informatii. Si eu am avut CIN III la biopsie (am citit cam toate informatiile de pe net) si mi-a zis doctorul ca nu e cancer (CIN este prescurtarea la cervical intraepithelial neoplazia, deci nu vad de ce te ingrijoreaza termenul de neoplazie, daca era CIN I tot neoplazie ii spune), insa mie mi-au facut excizie cu ansa LLETZ, nu conizatie, care am inteles ca e mai invaziva; ma gandesc de ce in Ro se tot face conizatie la greu, dar asta tine de medici. Si nu inteleg de ce daca este o boala asa de grava, cu rata mare de imbolnaviri in Ro, trebuie sa platesti totul(investigatiile si biopsia);dar in Ro nu ma mai mira nimic.
Apoi se face testul Pap la 6 luni, sa nu se neglijeze acest control, mie mi-a iesit normal cel de 6 luni, la cel de 12 luni mi-au luat iar proba de tesut ca sangeram intre menstruatii dar a iesit bine si acu astept sa ma duc la cel de 18!
Sanatate multa!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lunna27 spune:

Acum,intreb si eu ca prostu' daca nu da rezultate excizia cu ansa lletz se poate face dupa aia conizatie?


Dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns violeta69 spune:

tzuchi iti multumesc din suflet pt. raspuns ca deja ma cam speriasea,acum mi-am mai revenit ca tot nu am de ales!
nu am facut operatia la "stat" ca stiu cum sunt spitalele la noi,pe langa mizerie,indiferenta,umilinta,etc,banii tot aia ii dai!
ca tb. sa dai de la portar pana la medicul care te opereaza .....plus ca nu stii cat tb. sa dai,daca ai multumit pe toata lumea.....apoi e si fff cald acum pe canicula asta!
aici am platit tot fara sa mai am vre-un stres de nimic si e f curat,asistentele zambtoare,racoare si tot ce vrei,asa cum ar tb. sa fie,macar pe jumatate si in spitalel de stat.........unde platesc de ani de zile asigurari si n-am facut o analiza pe gratis!
sigur ca poate biopsia o puteam face la stat,dar n-am stiut atunci,nici nu m-a intrebat nimeni,in fine....

in plus, atunci cand am vrut concediu medical,normal ca dupa orice operatie,medicul de familie mi-a spus ca nu-mi poate da concediu cu plata 100% ca doar 75 % ca, ce nu m-a luat salvarea,nu e o urgenta,m-am dus eu de buna voie la operatie.............de parca la cancer tb. sa stai sa te ia salvarea!....ceea ce nu era cazul,dar daca astepti cam asta se intampla ...si te ia salvarea pana la urma!!!

asta cam e sistemul nostru sanitar si-l stim cu totii,Doamne ferest sa nu te imbolnavesti aici,sau sa ai sufuicienti bani ca sa poti trece mai usor..........
hai ca m-am enervat azi .........glumesc,nu ma mai enervez asa usor ca uite cum te imbolnavesti .....dat am spus ce am pe suflet!

*GRUPUL FETELOR FANTASTICE*
---------------------------------------------------
Vio

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns libelula spune:

Vio,

Mi-a iesit si mie rezultatul de la biopsie. Am vorbit cu asistenta dlui doctor, mi-a transmis ca e bine, a fost doar o neoplazie (sinonim total cu displazia!) si sa stau linistita, ca au fost eliminate zonele cu probleme. Oricum, mi-a spus ca daca am timp sa ma duc si la un control (oricum trebuia), si imi raspunde atunci la toate intrebarile. Se pare ca am avut CIN II. Oricum, pana nu vad rezultatul cu ochii mei (parca as si intelege ceva!) o sa stau ca pe ghimpi! M-am linistit, e adevarat, dar tot mai am multe nelamuriri. Miercuri ma duc la control. Sper sa fie totul OK!

Pupici!
Libelula

PS: fara a o considera reclama, ci doar o mana de ajutor pentru fetele care au probleme cu colul, vi-l recomand pe Prof. Bratila din toata inima (mi-a facut conizatie, totul a decurs ca la carte, la 18.00 am intrat in operatie –anestezie totala – la 18.15 am iesit – la 21.00 am plecat acasa). a doua zi eram ca noua!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns violeta69 spune:

bravo libelula, ma bucur pt. tine
probabil ca CIN II la tine e mai bine decat CIN III la mine
da,tot neoplazie era si la mine....
subscriu la ce ai spus despre dr. Bratila,fara sa fac recalma,evident!

uite am citit in cartea Mariei Treban ca e f. bun ceaiul de coada soricelului+ filimica+urzica se bea 2 l de ceai pe zii, inghititura cu inghititura la cantitatea asta se pun 6-8 linguri(sau lingurite?!,nu mai stiu exact) si 3 lingurie de biter suedez....
ceaiul se opareste,adica se face infuzie nu se fierbe.....
in plus se spune ca ceaiul de coada calulul baut cate o ceasca de trei ori pe zi,deci dimineata pranz si seara,cu 1/2 ora inaintea meselor e deasemenea f. eficient.
tumorile(ceea ce la noi nu e cazul,dar tot face bine!) scad in dimensiuni si in timp dispar.....
am scris asta si pt celelalte fete interesate si,bineanteles pt. tine!

de la mine si DD te iubeste ca ai scapat,sigur ai scapat de ce era rau....ramane sa vedem ce avem de facut de acum inainte.........

*GRUPUL FETELOR FANTASTICE*
---------------------------------------------------
Vio,mamica de viitor "avionar"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns libelula spune:

Multumesc frumos Vio pentru ca mi-ai tinut pumnii! Intr-adevar, cum spunea cineva tot la subiectul acesta, Dumnezeu ne iubeste si am ajuns la medic la timp.

Acum, spune-mi te rog frumos daca tu ai mai avea intrebari de pus domnului doctor vizavi de situatia noastra. I le pun eu maine si iti spun ce mi-a zis .

Pupici, o zi usoara si frumoasa!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns violeta69 spune:

iti multumesc libelula as vrea sa stiu daca disgnosticul meu inseamna "cancer".....stiu ca am o obsesie dar tot vreau sa stiu si daca as mai putea face un copil in cazul acesta....daca ar fi fost cancer ce s-a extirpat!
P.S. diagnosticul e scris mai sus,dar daca vrei il mai scriu inca odata...........
sigur ca acum tb. sa intrebi ce ai tu......daca poti e ok,daca nu e la fel,

*GRUPUL FETELOR FANTASTICE*
---------------------------------------------------
Vio,mamica de viitor "avionar"

Mergi la inceput