CERVICITA

Raspunsuri - Pagina 22

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns lunna27 spune:

Stie careva ceva de excizia cu ansa LLETZ ?Am o rana pe col si mi s-a recomandat metoda asta de scoatere a ranii .Mi-e o fricaaa!!

Dana cu Paul (8.09.2000)& Ana Maria (6.09.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elena d spune:

indora, multumesc mult, voi cauta REMF.
acum folosesc pelin in infuzie super concentrata.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kamiska spune:

Sincer eu nu m-am uitat la producator pana acum.
Acum o sa merg sa-mi mai cumpar si eu de la plafarul de la Unirii ca nu mai am deloc si nu am mai facut de 1 luna spalaturi.
Eu la fel incalzeam ceaiul strecurat, deci nu si planta.
Este foarte bun si eficient, dar atentie sa nu beti ca este foarte toxic.
Lunaa27, nu are de ce sa-ti fie frica, nu simti nimic se face cu anestezie locala sau totala ( asta hotaraste medicul de comun acord cu tine ). E o metoda moderna si foarte eficienta, eu am facut asa ceva si mi-a scobit efectiv partae vatamata a colului , iar el s-a refacut foarte bine dupa aceea.
Sanatate multa fetelorsi capul sus totul se rezolva, aveti exempplul cel mai clar in fata voastra, eu.




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns indora spune:

Kamiska, dupa ce iti cumperi si tu ceaiul sa imi spui si mie cam ce cantitate pui tu la un litru de apa. Adica daca e ok asa cum scrie pe prospect (o lingurita la o cana de apa) sau e prea putin si ce fel cantaresti pt ca nu am cum sa cantaresc exact 20g cum spuneai tu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns trotineta spune:

Sunt Lili din Vl,am24 ani si nimeni nu stie ce am .Doctorii ma linistesc ca nu am nimic iar starea mea se agraveaza.Acu 10 luni in ultima zi a ciclului am descoperit ca miroase mult prea puternic decat e normal,in conditiile in care am calatorit cu autocarul si toata lumea simtea si de atunci asa miroase zilnic, au urmat dereglari de ciclu acu am chist pe ov drept,cervicita cronica si colpita,dar la analizele efectuate recent nu a iesit nici o ciuperca desi exista o secretie care nu are un aspect normal.Poate fi rana de pe col cauza acestui miros infiorator?Tot cosmarul acesta s-a declansat din cauza ca am schimbat tampoanele interne.5/6 ani am folosit OB iar in luna respectiva Oct si cea precedenta am folosit tampax si de aici nenorocirea.La o antifungigrama de luna trecuta a iesit ca am stafilococ auriu,am urmat trat prescris dar in zadar.Din cauza disperarii care a pus stapanire pe mine stiu ca nu sunt coerenta.Imi cer scuze, dar daca cineva a mai auzit de un caz asemanator care a avut un final fericit va rog frumos ajutati-ma si pe mine sau ceva sfaturi.PLS!!!!!!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tzuchi spune:

quote:

lunna27 Posted - 15/07/2006 : 14:16:50
--------------------------------------------------------------------------------
Stie careva ceva de excizia cu ansa LLETZ ?Am o rana pe col si mi s-a recomandat metoda asta de scoatere a ranii .


Si mie mi-au facut excizie cu ansa (LLETZ), asta dupa un Pap dezastruos, cu anestezie locala, au trimis apoi tot ce au scos de acolo la laborator si am avut noroc ca celulele erau toate in faza precanceroasa. Nu m-a durut deloc, a durat cam 20 de minute, iar la controlul de 6 luni dupa mi-a iesit Pap normal si colul s-a vindecat foarte bine. Este o metoda moderna de tratament, da o cautare cu google pe LLETZ daca stii engleza si gasesti toate informatiile.
Multa sanatate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kamiska spune:

Indora, mi-am cumparat ieri marul lupului de la plafar si mi-am si facut dimineata spalaturile. Eu am pus 3 linguri mari la 1 L de apa si le-am lasat la macera de aseara pana dimineata. De foarte multe ori asa am facut, ori le-am pus la macera de seara pana dimineata , ori de dimineata pana seara, important e sa stea min 6-8 ore.
Sanatate !


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Klavia spune:

nu am citit mesajele de aici, decat titlul Cervicita si vreau sa spun, poate repet pe cineva, ca in SUA s-a descoperit primul vaccin anti-cancer, este pentru cancerul cervical, uitati si aici in romaneste
http://www.farmaline.ro/cabinete.php?cid=8&nid=74
sper sa nu va suparati...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lunna27 spune:

Excizia cu ansa LLETZ e totuna cu ERAD ??

Dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irinaelena spune:

Buna tuturor! De cateva zile citesc tot ce ati scris legat de acest subiect. Eu inca nu sunt sigura de ceea ce am...rugamintea mea este sa imi ziceti, daca stiti ceva, de dna dr Mihalea Badea, pentru ca eu la ea am fost. Va rog mult de tot, daca ati fost la ea, sa imi impartasiti din experienta voastra. Multumesc.

Irina

Mergi la inceput