CERVICITA

Raspunsuri - Pagina 19

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Iovita spune:

Draga Flory,

Iti multumesc pentru raspuns si voi merge la medic sa vad ce spune dumnealui sa fac.

Sunt programata maine, 26.05.2006, insa nu stiu daca este perioada buna. Este in ziua 23 de la inceputul menstruatiei.

Daca stie cineva in ce perioada este recomandat PAP-ul si colposcopia, il rog sa imi raspunda.

Sa mai merg si la alt medic sa ii cer parerea?

Sanatate multa va doresc tuturor!

Iovi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns indora spune:

Fetelor, ce stiti despre ,,marul lupului"? Ati scris pe forum ca este foarte indicat in spalaturile vaginale in caz de HPV, insa eu nu reusesc sub nici o forma sa gasesc acest produs la nici un Plafar. Mi s-a spus ca nu il voi mai gasi nicaieri pentru ca s-a demostrat ca este toxic si nu se mai comercializeaza. Totusi voi spuneati ca v-a fost recomnadat tocmai de catre medic. Stiam ca nu se inghite, dar nu stiam ca ar dauna in spalaturile vaginale. Voi ce stiti? Se mai poate gasi undeva? Mai astept un raspuns de la voi referitor la gasirea pe piata romaneasca a produselor Herpigen si Viusid.

Cat despre Miprosept cum vi s-a parut? Ati constat vreun rezultat in urma folosirii acestor supozitoare vaginal? Eu am folosit (acum fac o pauz) si nu stiu inca daca este un produs atat de bun precum se spune.
In cazul in care aceste ,,bubite" pe care le simt pe vagin ar fi condiloame, cu ce as putea sa le indepartez inafara de laser, cauterizare? Va intreb daca stiti vreo crema sau niste ovule care sa le poata distruge.
O prietena a folosit pentru a scapa de niste condiloame din jurul anusului urmatoarele produse: crema de galbenele si tataneasa; tinctura de rostopasca(aplicatii locale); tinctura de muguri de plop(aplicatii locale); Propoderm si Plant Intim (comprese). De asemenea a luat si tinctura de echinaceea timp de 3 luni (cu pauze de 7 zile intre ele) cate 40 picaturi/ 3 ori pe zi in putina apa plata. Dupa primele 2 luni zicea ca acele condiloame s-au micsorat foarte mult. Nu stiu pana la urma daca le-a putut indeparta in totalitate pentru ca nu am mai vorbit cu ea de foarte mult timp. Deci, voi ce credeti? Se poate oare si fara interventii precum cauterizarea?

ela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nemessis24 spune:

IOVITA,mie mi-a zis dr mea k a 14 zi de la menstruatie e bine sa se faca PAPANICOLUA...dar acum,nush ce sa zic...multa bafta si ai mare grija...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns clyo spune:

fetelor, am o rugaminte mare la voi.
am fost la dr ginecolog saptamana trecuta la un control de rutina si pt un PAP.
am aflat cu stupoare ca am o rana pe col, nu mi-a spus nimic de dimensiuni, nici eu nu am intrebat ca eram terminate de frica.
rezultatul testului PAP vine cam in 3 saptamani; intrebarea e ce fac intre timp?
sa ma programez la o colposcopie sau sa astept?
multumesc mult pt raspunsuri

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anaana spune:

Clyo, de ce dureaza asa mult pina aflii rezultatul de la testul pap? Nu poti gasi si clinici unde sa aflii rezultatul in aceeasi zi??
Daca ai incredere in medicul tau asculta-i opinia in legatura cu colposcopia caci daca ar fi ceva mai grav te-ar chema la colposcopie. In orice caz pt siguranta mai poti cere o opinie altui medic.
Iovita ai auzit de un ginecolog bun sau care sa-ti inspire incredere??? Imi spui si mie??

Sanatate multa
Ana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luxor spune:

ptr.iovita de cate ori am fost la control la bucuresti niciodata nu mi-a spus ca nu este buna periada.poate si din cauza ca eu nu am menstruatie regulat.oricum eu sustin ca colposcopia este cea care sta la baza unui diagnostic corect.azi este deja in 29.05.2006 si sper ca ai facut analizele.cum a fost rezultatul?sanatate si multi pupici.pa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Iovita spune:

Draga Ana,

Eu am fost la dr. Olaru, care are o reputatie foarte buna. Insa ma bate gandul sa mai merg pentru o opinie la dr. Caragea. Deocamdata urmez tratamentul pentru candida pe care mi l-a prescris dr. Olaru si pe urma voi vedea ce mai fac.

Daca nu ai fost pana acum la dr. Olaru eu zic ca merita sa incerci, insa sa stii ca are preturi destul de piperate.

Iti doresc sanatate si numai bine.

Iovita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Iovita spune:

Draga Flory,

Am fost la medic si mi-a spus ca am colul in regula si operatia deasemenea. A spus ca excrescenta aceea pe care am observat-o eu este de la perineu si nicidecum de la virusul HPV. Mi-a facut testul PAP care a iesit CII, fara celule displazice, doar ceva coci si candida din abundenta. Mi-a dat tratament cu Mycosyst, Lomexin ovule si crema si spalaturi cu galbenele.

Dupa ce termin tratamentul, voi merge la control. I-am spus despre colposcopie (inainte sa aflam rezultatul PAP) si a spus sa asteptam rezultatul si in functie de acesta vom actiona. Cum nu a iesit ceva deosebit, nu a mai spus nimic. Crezi ca ar trebui totusi sa fac colposcopia sau sa las asa. La dumnealui la cabinet nu se face testul pentru HPV (probabil va face din toamna)si nu stiu daca exista in Timisoara cabinet care face asa ceva. Sa mai astept pana in toamna si atunci sa vad?
Iti multumesc pentru raspunsuri si iti doresc sanatate multa si numai bucurii.

Iovita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kamiska spune:

Buna,
Marul lupului se mai gasea la plafarul de la unirii in zona hanul lui manuc.
Pap si aolposcopie eu am facut in toate prioadele ( nu in timpul ciclului ), niciodata dra nu mi-a zis ca ar trebui o zi sau periaoad anume ptr. astea.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luxor spune:

draga iovita ma bucur sa aud ca ti-au iesit analizele bune.pentru linistea ta sufleteasca sa sti ca ar trebui sa faci si colposcopia nu strica.rana mea de pe col nu au observat-o doc.la un simplu control.a trebuit sa faca colposcopia ca sa de-a un diagnostic final cu toate ca am avut c3.orcum ma bucura vestea si va pup pe toate de pe acest forum si va doresc sanatate.pupici.

Mergi la inceput