CERVICITA

Raspunsuri - Pagina 18

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns nemessis24 spune:

LUXOR daca ai peste 50 de ani,atunci faci mamografie...daca ai sub 50, ecografie mamara...si eu am niste dureri usoare la un san, mi s-a spus k e de la hormoni,pt ca nu mai iau anticonceptionale...mi-a dat doctorita niste unguente, dar eu te sfatuiesc sa mergi la un PLAFAR si sa iti iei ceva de acolo,e mult mai sanatos...si du-te totusi la ecografie,ca sa dormi linistita seara...cat despre ce ai facut tu, cu ansa, eu am aflat abia anul asta de la doctorita mea,pe care nu o cunosteam cand am avut nenorocirea...si eu tre sa merg la papa nicolau,dar este bine,slava domnului...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nucutza spune:

salut, fetitelor!
Am vazut subiectul si mi-am adus aminte ca acum muuulti ani (vreo 9) am avut si eu cervicita si mi-a cauterizat-o o dr. din Iasi (de la Avicena, daca nu ma insel), cu anestezie locala; nu m-a durut aproape deloc; timp de 2 luni nu am avut voie de (si va dati seama ca fructul oprit e cel mai dorit!); mi-a dat si niste spalaturi cu ceva cu permanganat de potasiu si mi-a recomandat ca toata viata mea, din cind in cind, sa fac spalaturi cu o lingurita de bicarbonat de sodiu si sa ma ung cu crema de galbenele (crema are efect cicatrizant si antiseptic); spalaturi nu tot timpul, asa, la 2-3 sapt sau o luna, pt. ca distruge flora. Mi-a mai zis , confirmat si de alti dr., ca sa nu ma spal intravaginal cu sapun, ci doar cu apa si nu tot timpul, ca iarasi distruge flora si ph-ul si nu poti face copii.
Cit despre Papanicolau, 1 nu indica neaparat tinerete si lipsa de contacte; eu am 35 ani si mi-a iesit 1. Asa ca faceti cauterizare, nu mai aminati, ca e de rau. Si cu tampoanele intra, sa stiti ca tot de la dr. stiu ca nu prea sunt recomandate (decit in caz de forta majora), ca pot provoca rani. Inca ceva si plec: majoritatea femeilor au cervicita.
Pupici si sanatate multa!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns indora spune:

Fetelor,

Prietenul meu si-a facut si el analizele si nu a iesit nimic anormal. Apoi si-a facut un examen al secretiei uretrare si medicul i-a zis ca nu are nimic dar daca eu am ceva are o predispozitie mai mare sa se imbolnaveasca si el si sa devina purtator (i-a iesit la analize ceva de genul: epitelii uretrale: relativ frecvente; leucocite: rare. in rest totul absent= bacterii, ciuperci etc.) La un astfel de examen s-ar fi vazut si daca avea HPV sau numai prin acel tipaj viral se poate depista? Stiu ca daca eu am acest virus este imposibil sa nu il fi luat si el de atata timp.
Si va mai intreb: daca el nu are candida, Trichomonas, este posibil ca eu totusi sa le am?
Eu nu am ajuns inca la un medic, decat pentru analizele la sange. Imi este ingrozitor de teama de ce ar putea sa imi spuna. Mi-e teama sa nu fi ajuns intr-un stadiu avansat boala asta nenorocita. Pur si simplu mi-e teama de reactia medicului. Incerc sa ma imbarbatez in fiecare zi. Acum am mai citit ca HPV care apare sub forma de condiloame in interiorul sau in exteriorul vulvei nu reprezinta un pericol atat de mare ca formele acelea care apar in tesut, deci microscopice. Eu v-am mai spus ca simt ca ar fi ca niste ,,bobite" pe vagin, dar am mai auzit si ca vaginul poate avea astfel de ,,bobite" fara a fi insa o boala. Oricum va trebui sa ajung la un medic. Intre timp fac tratament de ridicare a imunitatii.
Am mai auzit ca foarte bun pentru tratarea atat in cazul HPV-ului cat si al herpesului genital ar fi: HERPIGEN spray + VIUSID. Insa nu stiu unde as putea gasi aceste produse . Voi ce stiti? p Eu pe internet am gasit informatii despre acest produs ( HERPIGEN), dar nimic in limba romana. Oare sa nu fie acest produs la noi? Va scriu mai jos ce am gasit despre el pe internet:

,,1) HERPIGEN (EPIGEN) spray 60 ml
2) HERPIGEN lip cream 5 gr
HERPIGEN eliminates the symptoms provoked by the herpes virus in its different forms (genital, labial and varicella-zoster)
and by the in percentages superior to 90% of the treated cases. Results within 24 hour periods in some cases.
HERPIGEN, an all natural product for cold sores, herpes of all kinds. In the discomfort of lips, sores (Herpes) or an outbreak. HERPIGEN stops the pain and starts to work immediately. Excellent to carry in the evening for the after care of lip work. Comes in lip Cream. Spray for other parts of the body.

A specific product of high effectiveness and easy application for the most intimate problems.
Genital Herpes: 3-4 nebulizations per day for 5 days
Varicella-zoster herpes: 3-4 nebulizations per day for 7-10 days
Papilloma virus with small initial condylomas: directly by irrigation of the affected area with Herpigen. 4-5 nebulizations per day for 5 days.
In patients with big and old condylomas, the optimum usage of HERPIGEN is in combination with cyrodispersion or cryodestruction, etc. Apply the nebulizations on the affected area. (One nebulization corresponds to two short pressings on the nebulizer). Due to the fact that administration is topical and there is virtually no absorption through the skin and mucosae, it is not necessary to determine an admissable maximum dose. Once applied, the product acts in approximately 6-8 hours."


ela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luxor spune:

ptr.nemessis am facut o mamografie ieri si astazi mi-au dat rezultatul.este bine.mi-au spus ca s-ar putea sa am reomatism la coloana si fiindca nu am menstruatia decat odata la cateva luni e si asta o cauza.nu am decat 35 ani.acum trebuie sa ma duc sa ma vada un doctor si sa fac ceva fizioterapie.orcum m-am saturat de doctori de medicamente.principalul e sa-mi reuseasca fata la examenul de capacitate,am emotii mai mari deca ea.am uitat sa-ti spun ca si eu sunt din galati si casatorita in ialomita.va pup si multa sanatate.pa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nemessis24 spune:

LUUXOR,pt lipsa mesntruatiei iti recomand de la plafar tinctura de marar sau de zmeur,e foarte buna...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanaiasi spune:

Iondora uite aici (substanta activa din Herpigen=Epigen)

Indicatii:
Tratamentul si profilaxia eruptiilor herpetice ale buzelor si fetei. Adjuvant topic īn terapia zona-zoster.

Contraindicatii:
Hipersensibilitatea la acid glicirizinic.

Precautii:
Nu necesita. Se poate folosi si la gravide.

Reactii adverse:
Īn dozele uzuale folosite pe perioade oricāt de lungi, nu s-au evidentiat.

Compozitie:
(pentru 100 ml crema): Acid glicirizinic 100 mg. Excipient pāna la 100 ml, cu proprietati organoleptice placute, hidratant.

Actiune:
Acidul glicirizinic (extras natural si preactivat prin noi metode catalitice din Glicyrriza Glabra - Radix, asa numitul \"lemn dulce\") are o puternica actiune de inhibare a replicarii Herpesului simplex I si II, virusului varicelo-zosterian si a papilomavirusului. El se combina selectiv cu proteinkinaza P, reducānd marcant activitatea acesteia, ceea ce duce la oprirea producerii proteinelor necesare replicarii virale si totodata inhibarea sintezei AND-ului si ARN-ului viral. Totodata stimuleaza producerea locala de interferon si are efect antiinflamator prin inhibarea producerii de PGE.

Administrare:
Este foarte bine daca īncepeti tratamentul imediat dupa aparitia primelor simptome prevestitoare (furnicaturi, durere, īntepaturi, usturimi). Astfel, facāndu-se 3-4 aplicatii zilnice se poate īmpiedica aparitia veziculelor de herpes. Īn cazul īn care eruptia este deja constituita se fac 3-5 aplicatii zilnice pāna la remiterea simptomatologiei si a leziunii, apoi īnca 3-4 zile cāte 2-3 aplicatii pe zi. Se poate administra profilactic īn 1-2 aplicatii zilnice pe toata suprafata buzelor īn perioadele care creeaza conditii optime aparitiei eruptiei herpetice. Pentru marirea efectului medicamentului, īn timpul tratamentului si īnca 10 zile dupa aceasta, se recomanda imunostimularea nespecifica cu Viusid, preparat oral ce contine si acid glicirizinic.

Oana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luxor spune:

multumesc pentru recomandari.o sa incerc sa ajung la plafar in cat mai scurt timp.m-am saturat de atatea medicamente si ceaiuri dar n-am incotro si viata merge mai departe.pupici.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns indora spune:

Multumesc Oana! Am inteles totusi si eu din materialul in limba engleza utilitatea si modul de folosire a acestui produs. Alta era intrebarea mea: la noi se poate gasi acest produs? Daca da, de unde il putem achizitiona si sub ce denumire? La Plafar nu am gasit acest produs. Exista in farmacii sau trebuie obtinut din afara tarii?
Iar Viusid se gaseste in farmacii? Se elibereaza pe baza de reteta?
Ce parere aveti si despre produsele pe baza de aloe ( Aloe First, Aloe Propolis Creme, Forever Lycium Plus)in lupta impotriva HPV?

Multumesc pentru promptitudinea voastra!

ela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Iovita spune:

Buna tuturor,

Am si eu o rugaminte, daca ma poate ajuta cineva cu niste raspunsuri. Am observat acum cateva luni o excrescenta in zona vulvara. Nu prea i-am dat importanta, crezand ca va disparea cum a aparut. Insa am intrat si am citit pe net despre aceasta si m-am ingrozit. Am avut o rana pe col acum 6 ani, am cauterizat-o, dar pentru ca am facut hemoragie, mi-a fost suturat colul (nu prea mi s-au dat multe explicatii). In 2003 am fost operata de un chist paravaginal si evolutia postoperatorie a fost buna. Am fost la control o data la 6 luni, timp in care mi s-a spus ca aveam colul in regula si operatia deasemenea. Am luat analizele din 2000 cand aveam rana pe col si am inceput sa le studiez. In prima era CII spre CIII - displazie simpla pana la moderata pe fond de metaplazie, infectie cu HPV. Peste inca o luna, alta analiza rezultat CII. Mi s-a recomandat conizatie, dar pentru ca mi-a fost frica sinu mi s-a explicat nimic despre virus (habar nu aveam ce este HPV),m-am dus la alt medic, care mi-a recomandat cauterizare. Dupa cauterizare s-a intamplat ce v-am descris mai sus, acest al doilea medic mi-a dat o medicatie foarte slaba si aveam dureri groaznice de burta, asa ca am ajuns din nou la medicul care mi-a recomandat conizatia si la care imi facusem PAP-ul (este renumit in orasul nostru - Timisoara). Mi-a dat tratament (scump) si in cateva zile nu ma ma durea nimic. Urmatoarele PAP-uri facute (4 la numar) nu mai indicau prezenta HPV. Intrebarile mele sunt urmatoarele:
De ce la primele 2 PAP-uri mi-a iesit HPV prezent, iar la urmatoarele 4 nu,
Am fost de atunci la control si tot CII, nici un HPV.
Acum o luna am fost la alt medic (era in concediu celalat)si mi-a spus ca este in regula colul.
La cate zile de la CM este bine sa se faca bine PAP-ul?
Stie cineva un dr. ginecolog bun in Timisoara?
Se putea sa dispara HPV-ul sau se fac teste de mantuiala?
In speranta unor raspunsuri, va multumesc tuturor si va doresc multa sanatate.
Iovi


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luxor spune:

draga iovita,nu stiu ce sa-ti spun e o intreaga istorie in ceea ce zici.eu am avut c3 si dupa ce mi-au facut si colposcopia m-au bagat direct in operatie.mi-au spus ca nu este recomandata cicatrizarea ranii dupa col odata ce analizele sunt cum sunt.m-am operat la bucuresti.diagnosticul final a fost;displazie col moderat-sever H-SIL.parerea mea este sa mergi din nou la medic si sa-l rogi sa-ti repete toate analizele inclusiv sa-ti faca colposcopia.nu astepta prea mult pentru ca mie mi-au spus ca daca mai stateam celputin cateva luni deja era prea tarziu si celulele canceroase isi facuse simtita prezenta.iti doresc sanatate si ai grija de tine.luxor.

Mergi la inceput