CERVICITA

Raspunsuri - Pagina 13

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns nemessis24 spune:

LULI,eu am fost la DRAGHINCESCU ,iar pt biopsie,CEAUSU MARIA,de la judetean,e singura care face asa ceva in galati la noi...amandoi sunt idioti si din cauza lor era cat pe ce sa raman fara uter si asa mai departe...am auzit k botezatu e bun,si cei de la romar ,care lucreaza direct cu bucurestiul...dar sincera sa fiu,dupa toate pe care le-am patit,nu mai las pe nimeni sa imi faca nimic,inainte ma documentez eu,k stiu mai multe decat ei...iar pt planning familial merg la policlinica de pe primaverii,la d-na dr.CARMEN NICOLAE...mi se pare o tipa bine informata...are program numai de dimineata...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Giulia_N spune:

Buna,
Sunt noua pe aici si v-am descoperit tot datorita faptului ca am o problema comuna cu a voastra.Sunt din Galati.Saptamana trecuta am fost la medic datorita unei sangerari si se pare ca e o minune ca mai misc.Mi-au gasit Pap3 cu cin1,lsil,frotiu cu aspect de hpv,o rana mica pe uter , metroanexita,candida si microchisti pe ovare.D-zeu stie de unde am toate astea pt. ca nu am nici un avort la activ, am 26 ani, si un singur partener de cand mi-am inceput viata sexuala.In fine, mie mi s-a dat un tratament cu multe antibiotice si mi s-a spus ca nu pot fi cauterizata decat daca ajung la pap2.Spuneti-mi si mie daca stiti ceva despre toate astea, ce as putea sa fac, cred ca sunt putin panicata...Am voie sa fac spalaturi vaginale in perioada tratamentului?Ma refer la ceai de pelin si galbenele?M-ar ajuta mult sa vb cu voi, sa stiu ca nu sunt singura careia doctorita i-a zis pe un ton calm ca este foarte grav.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CristinnaP spune:

Draga Giulia, nu te speria asa de tare! Iti spun eu, o speriata de profesie. Si au am probleme asemanatoare, doar ca la PAP a iesit 2-inflamator, mai am micropolichisturi, anexita+ mica ectopie col...o cauterizez peste 2 zile si se pare ca va fi OK. Mai rau cu inflamatia care nu trece...
Sa stii ca f. multe femei tinere de varsta noastra (26)au asa aceva, doar ca nu stiu si starea lor se agraveaza. E bine ca ai descoperit din timp si poti trata.

Curaj si multa sanatate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luli spune:

Nemessis -TOTI (cel putin din Galati) sunt niste nemernici - nu numai Draghincescu sau Ceausu. Nici Botezatu nu e departe, mie mi-a inventat afectiuni numai ca sa ma prinda de "clienta" - nu stia (pentru ca nu i-am spus) ca eu am mai fost si pe la Bucuresti. Imi spunea "pasarica" NEMERNICUL.Cat despre faimoasa Nechita - cand am fost la control - sa-mi urmareasca sarcina (oprita intre timp in evolutie) m-a invinetit de tare ce mi-a apasat pe burtica. Aveam degetele ei drept amprenta. Sotul meu s-a enervat atat de tare incat voia sa se duca la ea sa-i faca scandal.
Concluzia? NUMAI LA DOCTOR SA NU AJUNGI!

Luli

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria_N spune:

Fetelor, va rog mult sa-mi recomandati si mie un doctor bun, am cervicita de ani buni, intre timp s-a agravat, a devenit deja cronica, toate tratamentele pe care le-am facut nu m-au ajutat cu mare lucru. Am trecut prin mainile a cinci dr., unii au spus ca nu am nici o cervicita, altii ca o am…cert e ca de 2 ani leziunile (sunt 2 mari) sunt foarte vizibile, acum toata lumea e de acord ca trebuie intervenit cumva. Problema ca eu nu mai am incredere in doctori, mi s-au dat prea multe diagnostice aiurea, prea multe tratamente ineficiente, vreau sa ma duc la cineva care stie ce face, nu vreau sa raman cu probleme si mai mari. Imi e atat de ciuda ca am ajuns in situatia asta, mereu m-am dus de 2 ori pe an la control, mereu am facut testele prescrise, nu stiu cum avand grija de mine am putut sa ajung in halul asta. Am 31 de ani, nu am copii, acelasi partener de 13 ani. Se pare ca cervicita o am de la o aciditate a vaginului mai mare decat ar fi normal, cel putin asa mi s-a spus.
Am incercat tot felul de tratamente, chiar si pe cel cu ovulele Miprosept si crema Propoderm, dar din pacate sunt alergica la propolis aplicat extern, intern am luat si picaturi si pastile. Nimic nu a avut rezultat, singurul lucru care m-a ajutat cat de cat au fost ovulele trofice facute de cei de la Giulesti. Pana acum leziunile mele nu erau operabile din cauza pozitie, in plus aveam o secretie ingrozitoare, foarte abundenta, fara miros, de culoare alba, care nu imi dadea nici mancarimi, nici senzatie de discomfort la urinare. Acumj, dupa cura de 3 luni cu ovule trofice, la ultimul control facut saptamana trecuta dr. mi-a spus ca (citez): “epiteliul s-a mai ridicat putin, acum pot umbla la rana, asa ca vino dupa ultimul ciclu pentru excizia cu ansa”. Toate bune si frumoase, de dus m-as duce eu, stiu ca e SINGURA solutie, dar nu mi-a placut de loc modul cum s-a desfasurat ultimul consult. Dupa colposcopie mi-a spus ca resturile de tesut necauterizat bine trebuie scoase, cand i-am amintit ca nu am facut nici o cauterizare s-a uitat pe fisa mea si a spus :aaa…da…asa e”; a fost grabita, stresata, nu mi-a dat nici un sfat, nici o lamurire. Singura lucru pe care l-a precizat este ca pot sa fac sex fara griji – ei bine, 4 zile mai tarziu cand am incercat, (ca de putut nu s-a putut) am avut niste dureri ingrozitoare, parca nu aveam vagin, parca eram toata o carne vie.. De atunci am o scurgere galben inchis, am dureri mari, pur si simplu simt locul acela tot timpul. Eu folosesc prezervativul de mai mult de 4 ani, asa ca nu poate fi vorba despre ceva ce am luat de la sotul meu, presupun ca s-au redeschis leziunile Din cate stiu eu nu se trece la excizie sau cauterizare atata timp cat mai exista infectie, din cauza asta ezit foarte mult in a ma duce sa o fac acum, nu vreau sa ma trezesc cu complicatii si mai mari.
Va rog din suflet, recomandati-mi un doctor la care ati fost si care a reusit sa va insanatoseasca. Vreau pe cineva care stie ce face, nu ma priveste doar ca pe un portofel cu doua picioare si nici nu e stresat de faptul ca intreb ceva , ca vreau amanunte.
Inca ceva: din punctual meu de vedere nu mai vreau sa aud in viata mea de Medicover si nici de analizele facute la ei, sunt superficiali in tot ce fac.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinaxeni spune:

Eu am fost la Polizu si am fost tare multumita de dr Maior.O mai poti gasi miercuri si sambata la pol. cu plata nr. 1 ,pe calea victoriei.Maine are program de la ora 14,te poti duce la ea linistita.Acolo mi-am dus si prietena si i-a rezolvat tot o cervicita,foarte rapid prin conizatie si nu cauterizare,care este cam invechita

alina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Giulia_N spune:

Un an bun tuturor.Am revenit asupra subiectului dat fiind faptul ca acum am aflat rezultatul la cea de doua analiza Pap.Surpriza cea mare a fost ca acum mi-a iesit tip 1.Este super ciudat numai ca acum am incredere in test dat fiind faptul ca a fost trimis la Bucresti de catre clinica Romar si analizata la Spitalul Colentina(am inteles ca au un cabinet performant acolo).Astia de la Galati te imbolnavesc.Va dati seama ca era sa ma nenoroceasca?Mi-a spus idioata de Sfintes ca sunt grav bolnava si m-a uscat de bani.Va sfatuiesc sa nu va duceti sa va faceti analize la Vitalmed.Sunt niste sugative de bani si sunt in stare sa te nenoroceasca pt. asta.Va doresc si voua multa sanatate!Eu sunt f. fericita! Si nu va bazati doar pe un singur test, incercati pana aflati adevarul.Va pup!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinaxeni spune:

La multi ani.
Giulia ma bucur ca ai aflat un rezultat sigur.Ai grija pe viitor la ce medici mergi.Sa dea D-zeu sa nu mai ai nevoie de ei prea curand.
Multa sanatate.

alina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mist spune:

Nemessis, Giulia si Luli, eu nu sunt din Galati, dar stiam de la o colega despre un doctor ginecolog de acolo, Iuschievici. Spunea ca e destul de cunoscut in orasul vostru. Poate o fi mai bun ca ceilalti?
Multa sanatate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tusferi spune:

Buna fetelor!
Am descoperit subiectul cautand mai multe date despre rezultatul testului PAP pe care l-am facut si care mi-a iesit tip.2. Cauza? F. frecvente PMN. Inca nu am fost cu el la doctor, dar din cate am mai citit, frecventa PMN-urilor indica o infectie in organism. Ciudat este ca in rezultatul PAP la infectii nu este nici una bifata si nici inflamatii nu exista. Am facut testul si acum un an si a iesit exact acelasi rezultat. Dr mi-a zis atunci ca nu sunt motive de ingrijorare si nici nu mi-a dat nici un tratament sau sa imi mai faca si alte investigatii. Dupa 1 an se vede ca in continuare PMN-urile sunt f frecvente. Am schimbat dr, o sa vad ce zice si asta. In fine, sa nu fiu offtopic: Am facut si eu 2 cauterizari pana acum, cu ani de zile in urma, dar am aflat ca acum nu prea mai sunt indicate cauterizarile pentru ca in spatele cicatricilor se poate dezvolta un cancer (imi cer scuze ca nu stiu termenii medicali si scriu mai din topor) care e posibil sa nu fie detectat. Pe de alta parte, am intrebat-o pe doctorita daca e adevarat si am inteles ca da, dar PAP-ul facut periodic inlatura acest neajuns. Am o prietena care are o rana pe col de vreo 2-3 ani si doctorii la care a fost i-au zis sa nu isi faca cauterizare. A urmat niste tratamente doar. S-a dus de curand la alt doctor care i-a racait rana de s-a urcat pe pereti de durere si i-a si sangerat si i-a zis ca are o rana foarte foarte urata si ca trebuie facuta rezectie de col. Dr respectiv a speriat-o foarte tare si era disperata. S-a dus la alt dr pt o a doua opinie si respectivul dr i-a zis ca nici vorba de rezectie de col sau cauterizare... Ce D-zeului sa facem? Sa mergem de fiecare data la 2-3 doctori? Am citit si aici cate diagnostice gresite au fost puse si cate interventii inutile au fost recomandate de acesti doctori. Sunt foarte indignata!
In fine, sa nu ma mai lungesc mult. Am citit tot aici si despre HPV. Eu am avut acest virus, am facut condilomatoza. La vremea respectiva nici o doctorita (am avut 2) nu mi-a zis ca HPV-ul e vinovat in cele mai multe cazuri de cancerul de col si nici nu mi-au recomandat o tipizare virala. Am citit aici ca HPV-ul ramane in organism, nu dispare. Eu am facut acum si un test HPV, la Centrul Medical Unirea, a costat vreo 2 mil si mi-a iesit negativ... Sa inteleg ca totusi virusul a disparut? La comentarii scrie ca "Nu s-a detectat prezenta tulpinilor HPV cu risc crescut oncogen". Rezultatul testului HPV este negativ. Se pare ca totusi am scapat de acest virus...

Va pup si va doresc din toata inima multa sanatate!

Mergi la inceput