CERVICITA

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns catalinamirela spune:

Am facut Erad-ul joi. Vineri si sambata m-am simtit perfect.Duminica am inceput sa sangerez, ca la ciclu.Nici acum nu s-a oprit.Mie doctora mi-a spus ca pot sa fac spalaturi de vineri si mi-a prescris si niste ovule pt. unele bacterii. Ma doare si burta, am aceleasi simptome ca la menstruatie. Imi este teama ca m-am ranit cu irigatorul. Sincer nu stiu ce sa mai fac.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Loma spune:

quote:
Originally posted by acd2you

quote:
Originally posted by Loma

Salutare la toate fetele,

am citit ce ati scris si nu-mi vine sa cred ce diagnostice pun medicii aia. Eu zic sa nu va lasati si consultati mai multi medici si mergeti la cei despre care ati auzit numai bine, si eu am patit-o odata cu o nebuna de la Parhon, care m-a umplut de groaza... in fine nu vreau sa intru in amanunte.

Am avut si eu o mica rana acum 3 ani, am facut un tratament medicamentos si cica nu mai era cazul de nimic. Pap mi-a iesit bine mereu, dar nici nu am urmarit f. atent ce s-a mai intamplat. Desi de cand sunt in Canada (3 ani) am fost la niste controale ginec. si doctorii nu mi-au zis nimic, insa nici nu s-au uitat ca in Romania, sa-mi examineze colul uterin. Ar trebui sa cer mai insistent sa fie examinata special ptr. asta.

Insa anul asta nu l-am facut trebuie sa ajung sa-l fac, si o sa cer sa-mi faca si un examen de secretie vaginala.
Cum se descopera daca este purtator de virus?, ca eu nu stiu

Nemessis am tot citit ca tie ti-a recomandat doctorita spalaturi cu niste ceaiuri si supozitoare cu propolis. Cand am fost in Ro. mi-am cumparat niste supozitoare cu propolis "Carpicon" astea sunt cele de care zici tu. Si inca ceva, le introduci in vagin?, am inteles eu bine, sau in poponet.

va doresc sanatate la toate

de la Loma



Smerenia este regina virtutilor.


draga mea, scuze ca ma bag si eu ca musca in lapte, fac doar o precizare> supozitoarele carpicon sunt cu rasina de brad, pot fi folosite si in loc de ovule, dar mai rar< supozitoarele cu propolis, care pot fi folosite si ca ovule, se numesc MIPROSEPT.



da draga mea, ai dreptate asa este, carpicon sunt cu rasina de brad, stiam asta si chiar nu inteleg cum le-am confuzat asa de tare, se mai intampla sa ma gandesc la multe si apoi spun prostii... oricum multumesc ca mi-ai atras atentia.

Loma

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinaxeni spune:

Catalina-nu stiu ce fel de doctor ar recomanda spalaturi imediat dupa operatie,in conditiile in care tu ai acolo o rana.
dupa ERAD,acolo e o carne arsa care trebuie sa se vindece si asta timp de 6-8 saptamani.
Mie mi-a facut tratament timp de 8 sapt. cu un spray pt. arsuri si cu ovule facute de ea.Spalaturile mi le-a recomanat abia dupa ce am terminat cu ovulele.
In toata perioada de tratament tu trebuie sa elimini toata crusta arsa,asa ca sa nu te sperii daca vei vedea ca elimini niste cheaguri maronii,urate.In conditiile in care tu faci spalaturi,fortezi eliminarea acelei cruste si implicit vindecarea poate fi de mai lunga durata.
Durerile sunt normale,in conditiile in care,cred ca ti-a facut un chiuretaj biopsic si mai esti si la ciclu.Chiar daca te-ai ranit nu ai cum sa simti dureri, ai trait niste ani cu o rana si nu ai avut dureri.Incearca sa iei un calmant.

alina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nemessis24 spune:

CATALINA,e normal ,asa am avut toate,mai mult sau mai putin...si nu face spalaturi deocamdata,lasa asa cum e,trebuie ceva timp pana se prinde cat de cat,mai ales k abia e facuta si acolo e mereu umed,se prinde mai greu decat in mod normal....ai grija

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramyy spune:

Buna!
Am citit tot ce ati scris voi in aceste 8pagini si nu imi vine sa cred cate femei au aceasta problema.
Am 26 de ani si de aproape 2 ani incerc sa am un copil , dupa multe analize si tratamente inutile medicul mi-a descoperit o rana pe col mi-a facut o colposcopie, biopsie(PAP III/CIN III)medicul mi-a zis in fata ca e carcinom in situ dupa care a cauterizat rana dar binenteles ca nu s-a inchis, asa ca am fcut o conizatie operatie care ma ingrozit si ma socat in asa hal incat nu mai vreau sa aud de medici si de spitale in viata mea vreau sa va spun ca am si renuntat la ideea de a mai avea vreodata copii, psihicul meu respinge acum aceasta idee(dupa ce am iesit din spital mi-am cumparat instant catel :) ), ideea este ca dupa conizatie din partea scoasa din col s-a facut iar analize si rezultatul vreau sa va zic ca nu ma lamurit deloc, dupa frica pe care o aveam speram si eu macar la un rezultat cat de cat clar, mi s-a spus ca trebuie sa merg din 3 in 3 luni la control si daca cumva apare iat PAP III/CIN III vom vedea ce este de facut daca in decurs de un an nu mai apre este ok "va declaram femeie normala" asta au fost cuvintele medicului.
in dec o sa am trei luni si o sa merg la primul control.
dar totusi daca mai stau asa un an sa vad daca e ok daca nu e ok, eu o sa innebunesc. nici nu stiu ce sa fac , tratament nu mi-a dat absolut nimic dupa conizatie.ce sa fac, sa ma apuc de un tratament naturist?
chiar nu stiu ce as mai putea face.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Si bv spune:

Buna! am parcurs si eu cele opt pagini scrise de voi... Asta pentru ca am facut si eu testul Papanicolau si mi-a iesit intre II-III. atat am retinut eu, caci m-am pierdut cu totul cand am auzit dr. vorbind de posibilitatea de a face cancer de col in viitor. Mai rau este ca am aflat acest lucru fiind insarcinata in saptamana a 10-a. Dr. mi-a recomandat sa repetam testul si spune ca ar fi sanse mari sa nu fie vorba de ceva grav... eu insa sunt f. ingrijorata si nu stiu ce sa mai cred... daca bebelusul meu ar avea de suferit? azi am tot citit despre problemele acestea si am plans de numa', parca nu-mi vine sa cred ca fiind atat de tinere putem avea atatea probleme... nici nu stiu daca am vreo intrebare, dupa cat am citit... eventual daca stiti ce se poate face in caz de sarcina in eventualitatea unui nou test papanicolau cu rezultate proaste?
Nemessis te admir pentru puterea cu care ai trecut peste toate la numai 24 de ani! povestea ta m-a emotionat foarte tare!

Va pup si va doresc multa sanatate!

Simona 10+

http://community.webshots.com/user/simonarotaru

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catalinamirela spune:

Buna, fetelor.Ieri nu am reusit sa postez nici un mesaj, de aceea urez astazi LA MULTI, MULTI ANI SANATOSI SARBATORITELOR! Eu am continuat cu spalaturile si cu ovulele, daca medicul asa mi-a prescris eu m-am conformat. Vineri voi merge la control.Dupa ERAD mi-a spus ca ne vedem peste 10 zile, deci nu m-a chemat pt. pansat sau dezinfect la cabinet, poate de aceea mi-a spus sa-mi fac singura spalaturi a doua zi dupa interventie.Oricum, am mai avut sangerari si pana acum nu am eliminat nici o cojita, dar eu sper ca totul sa fie in regula. Va pup.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Oana Itu spune:

Am sa incep acest mesaj multumind tuturor fetelor care ne-au impartasit experientele lor legate de acest subiect . Ma numesc Oana , am 26 de ani si la primul control dupa nastere ( care a fost facut dupa 1 an spre rusinea mea ) am fost diagnosticata cu cervicita . Tare nasol! Mai ales ca a fost un control de rutina , inainte sa emigrez ; am urmat o saptamana tratament cu Betadin , apoi am facut cauterizarea si in aceeasi zi am plecat cu avionul in Canada . Aici am urmat cu strictete sfaturile medicului din tara - am avut un unguent care se numeste Actovegin si apoi iar am facut tratamentul cu iod - Betadin . Aici este tare nasol cu medicii -mi-am facut o programare in luna sept pentru 30 noiembrie. Sunt disperata ! Am auzit ca medicii nu te trateaza cu seriozitate decat in cazuri grave . Am uitat sa va spun ca Pap mi-a iesit III . Oare ce sa fac pana atunci ? Spalaturi cu ceai de galbenele ? Sa-mi cumpar ovule ? Intrebarea este de care? Mergeti fetelor la doctor cat mai des ! Am vazut cat de rau este sa vrei sa mergi si sa nu ai unde ! In tara nu mergeam de frica si uite unde am ajuns ! Ma simt tare vinovata si nu ma gandesc decat la rau ! Va multumesc mult petru tot !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nemessis24 spune:

eu va sfatuiesc pe toate sa va axati f mult pe terapia naturista...irigatie cu galbenele,cu pelin,cu musetel...ovule sau supozitoare cu propolis,in fiecare seara....luati-va si voi furmula as,k gasesti o groaza de informatii acolo,poate nu in fiecare numar,dar oricum...si cautati si pe net,k aveti ce gasi...dar mai ales fiti tari si nu va lasati batute asa usor,k doctorii astia nici nu stiu pe ce lume sunt...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luli spune:

Buna seara fetelor,

Am citit si eu tot subiectul si m-am ingrozit.
Nemessis tu la ce medici ai fost in Galati?


Luli

Mergi la inceput