CERVICITA

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns nemessis24 spune:

eu am un gel de la avon pt igiena intima,si iau 15 zile pe luna vit a si vit e..i sa imi cumpar si celelalte atunci..tu te-ai tratat cu astea lorna?si cum a fost?alina,stii k trebuie sa facem din 3 in 3 luni papanicolau,da?eu luna asta trebuie sa ma duc,k au trecut 3 luni..nici nu imi vine sa cred..
da,anticoncaptionale nu avem voie,stiam si eu asta lorna,de la doctorita mea...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Loma spune:

Nemessis eu, personal nu am facut acel tratament, l-am scris pt. cine doreste sa stie sau chiar are nevoie, insa asa cum am mai spus, l-am gasit intr-o carte scrisa de o echipa de doctori americani si norvegieni, ce au facut multe studii si cercetari in domeniu, recomandarile facute de ei nu sunt pur teoretice ci au fost urmate de multe femei, iar ei le-au urmarit evolutia, si majoritatea femeilor, sunt si marturiile lor, s-au vindecat in cateva luni, ma refer la displazia cervicala.

Loma

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nemessis24 spune:

aha am priceput...pai cum ziceam unele le folosesc deja mai ramane sa le iau pe celelalte..ai putea sa te mai uiti prin cartea aia sa vezi dak zice ceva si de vreun tratament dupa conizatie?mersic mult..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinaxeni spune:

A inceput sa se aseze linistea peste subiectul nostru. Intr-un fel ma bucur....inseamna ca toate ne simtim bine ,pe de alta parte stiu ca mai sunt multe femei care au aceeasi problema si nu stiu.
La un moment dat ma gandeam ce as putea face sa informez cat mai multe femei despre aceasta boala care se poate trata asa usor dar poate duce la ceva atat de grav.
Voi ce parere aveti?

alina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Loma spune:

scuze Nemessis , dar nu prea stiu ce inseamna conizatie, poate procedura imi este cunoscuta dar termenul nu-l stiu.

Loma

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinaxeni spune:

Buna fetelor.
Loma,la cauterizare doar arde zona afectata.Conizatia se mai numeste si rezectie pt.ca pur si simplu se rezeca toata zona afectata sub forma de trunchi de con.Toata bucata care se scoate se da la biopsie ca sa vada daca a mai ramas tesut afectat.
La momentul asta am inteles ca e o procedura f. des utilizata pt. ca elimina orice posibilitate de evolutie a boli.Am inteles ca in cazul cauterizarii mai exista ceva riscuri.

alina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Loma spune:

Alinaxeni merci de info.
fetele, Nemessis, am sa ma uit si daca vad ceva va spun.

Loma

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nemessis24 spune:

si eu m-am gandit de multe ori cum as putea face sa informez cat mai multa lume despre subiectul asta,desi cred k am facut foarte bine k l-am inceput aici si ca atat de multe am avut ceva de spus..eu maine ma duc sa imi dac primul test papanicolau de dupa conizatie,o sa fie bine...LORNA,multumesc si sper sa nu fiu prea cicalitoare,dar kiar ma intereseaza,si nu numai pe mine...
pe mine personal m-a ajutat foarte mult acest forum..sper ca acelasi efect sa il aiba si pt alte femei si fete...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns verak spune:

quote:
Originally posted by nemessis24

si eu m-am gandit de multe ori cum as putea face sa informez cat mai multa lume despre subiectul asta,desi cred k am facut foarte bine k l-am inceput aici si ca atat de multe am avut ceva de spus..eu maine ma duc sa imi dac primul test papanicolau de dupa conizatie,o sa fie bine...LORNA,multumesc si sper sa nu fiu prea cicalitoare,dar kiar ma intereseaza,si nu numai pe mine...
pe mine personal m-a ajutat foarte mult acest forum..sper ca acelasi efect sa il aiba si pt alte femei si fete...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns verak spune:

Buna Fetelor,

Va Felicit pentru tot ce ati scris aici pe acest forum!
M-a ajutat sa inteleg foarte multe.

Eu am fost la o Dr. Ginecolog, dar nu prea merita sa fie numita Ginecolog pentru ca nu are nici cea mai simpla notiune de asa ceva.
Imaginati-va ce voia sa-mi faca: fara nici o analiza Papa Nicolau, doar control clasic (la care m-a chinuit pana am sangerat) dupa care ma trimite imediat la colposcopie, imi recomanda imediat internare de 2 zile pentru a-mi face conizatie.
Norocul meu este ca am decis impreuna cu sotul meu sa merg sa cer si a doua opinie. La al doilea Dr. mi s-a spus ca ceea ce imi propunea "d-na dr. ginecolog" era pur si simplu o aberatie, s-a luat cu mainile de cap si a spus "e usor sa tai, mai greu sa pui la loc"
Mentionez ca o asemenea recomandare era fatala pentru mine, ca femeie, am doar o singura trompa, ambele ovare si chiar si asa putin complicat sa fac copii (ceea ce imi doresc foarte mult de 2 ani), dar dupa o asemenea interventie riscam sa nu fac copii niciodata.
Acum sunt sub tratament pentru anexita bilaterala stanga si astept rezultatul Pana Nicolau, care vine joi, de care Dr.-ul este sigur ca nu va fi atat de grav cum il vedea "d-na".
Acum imi vine sa merg peste ea la cabinet sa ii fac un scandal monstruos, cand ma gandesc ca putea sa ma nenoroceasca pe viata.
Aviz celor care merg la ea, se numeste Constantinescu Camelia, lucreaza in maternitatea Bucur si are cabinetul la Sincai, in Bucuresti.
Va pup fetelor si tineti-o tot asa!
Mult succes si MULTA SANATATE!!!

Mergi la inceput