Nu imparte jucariile cu nimeni

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns sinzi_ana spune:

Nu ma deranjeaza prea tare deocamdata ca nu isi imparte jucariile lui...ci ca ii trebuie toate jucariile pe care le vede la orice copil...si daca la un moment dat trebuie sa le dam inapoi plange de mi se rupe inima...
Avem un bun prieten cu care s-a vazut in fiecare zi din viata lor, sunt de aceiasi varsta si i-am crescut ca fratii...mereu le-am luat jucarii asemanatoare sau chiar la fel...nu conteaza ca sunt la fel, lui ii trebuie toate!!! Aveau 4 camioane la fel...2 David, 2 Andrei...pana nu le-a obtinut si pe celelalte 2 nu s-a lasat...
Deocamdata nu prea vrea si ce vede in magazine, dar ii se mai pune piticul si vede ceva ce ii trebuie nu ma uita 3 zile la rand ca vrea de exemplu mingia galbena cu tzepi...nu alta, cea galbena cu tzepi!!!


". A man should treat all creatures in the world as he himself would like to be treated.
Janism"


Sinzi si David
David pe malul marii primavara - noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ciuf spune:

Si noi avem aceeasi problema. Luca foarte rar vrea sa imparta jucariile. Nu pot sa-l numesc egoist, ci mai degraba se comporta potrivit varstei lui.
De fiecare data cand se intalneste cu prietena lui, care este cu 11 luni mai mare ca el, e dezastru. Ea isi aduna toate jucariile langa ea, iti tine ursuletul favorit in brate strigand prin toata casa "mine", iar Luca cand vrea sa-i ia una din jucariile cu care nu se joaca ea in momentul ala, se lasa cu tipete monstruoase.
Asa ca am instaurat educatia. Si anume incerc sa-l invat pe Luca cum sa imparta lucrurile.
De fiecare data cand mancam imi intreb sotul daca vrea sa impartim o bucata de carne sau ce avem noi pe masa, apoi ii spun si copilului:" Uite, Luca, mama vrea sa imparta cu tine strugurele asta".
De cele mai multe ori functioneaza, si atunci cand il vad ca vrea sa imparta ceva cu mine, ii dau ceva bunut, o bombonica sau altceva ce stiu ca-i dau cu mare zgarcenie.
Sunt convinsa ca va dura un pic procesul, dar incerc sa am rabdare.

Numai bine,
Ciuf si Luca
http://community.webshots.com/user/ciufa

Mergi la inceput