Anticonceptionale!?!

Anticonceptionale!?! | Autor: MariaM

Link direct la acest mesaj

Fetelor am si eu o intrebare la voi..
am o prietena plecata din tara, care timp de aproape 6 ani a tot luat anticonceptionale Marvelon. Acum le-a intrerupt..si este foarte mirata ca nu-i mai vine ciclu.
Este normal..si daca da..cat timp dureaza pana la urmatoarea menstruatie.
PS. nu are asigurare medicala, si nu se poate duce la dr. pt ca este f scump...si sigur nu este insarcinata...
va pup si astept

Maria

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Catalina spune:

Parerea mea este ca ar fi indicat sa se duca la doctor. Poate are ceva probleme, chisturi, sau poate o dereglare hormonala. De obicei medicii recomanda o pauza la un anumit interval de administrare de anticonceptionale. Nu sunt sigura ce interval, dar cred ca vreo doi/trei ani ...
Acuma, depinde si de problemele pe care le-a avut inainte de a incepe sa ia pastile. Eu, care le luam pentru ca am ovare polichistice, am revenit la starea initiala (lipsa mentstruatie) imediat ce le-am oprit.
As vrea sa iti mai spun ca am si eu o prietena care a luat, cred, mai mult de 6 ani, cu mici pauze si acum are o fetita de toata frumusetea, deci sa nu asculte de cei care spun ca aceste pastile afecteaza viitorul copil. Bine, trebuie facuta o pauza de vreo 6 luni inainte de a ramane insarcinata ... .
Sper sa te fi ajutat cu ceva .


Catalina, o viitoare mamica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns GabiG spune:

Din experienta mea stiu ca atunci cind am intrerupt anticonceptionalele nu mi-a venit ciclul vreo 3 luni. Poate un alt factor ce a contribuit la intriziere a fost ca tocmai mi-am schimbat tara de domiciliu. Poate stresul unei vieti noi, cine stie. Cert este ca a doua oara cind le-am intrerupt pt a avea un bebe nu am mai avut nici o intirziere de ciclu. Precizez ca acum iau Triodene, dar inainte luam ceva ce mi-a fost prescris in Ro, din pacate nu mai stiu denumirea...
De cit timp nu i-a venit ciclul prietenei tale?
Sanatate!


Pe lumea asta exista un singur bebelas (copil) perfect! Si fiecare mama il are!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ymellda spune:

Eu am luat Marvelon, e adevarat ca nu asa mult timp, dar cand am facut pauza care se recomanda la doi ani (pauza de doua-trei luni) nu am avut nici o problema. Cred ca mai bine vorbeste cu un medic.

Alina si Andra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MariaM spune:

Va multumesc pt raspunsuri..
Eu cred ca in toti acesti ani..ea nici nu a facut vre-o pauza..
dar oricum o sa o sfatuiesc sa se duca la dr...e cel mai bine..oricat ar costa...
Va pup

Maria

Mergi la inceput