Neintelegeri in privinta copiilor

Neintelegeri in privinta copiilor | Autor: oanaruth

Link direct la acest mesaj

V-ati certat (sau ... mai blind... ati avut discutii in contradictoriu) vreodata cu sotul (sau cu sotia) din prea mare dragoste pentru copil?

Eu, de exemplu, nu stiu ce sa mai fac cu sotul meu, care o iubeste asa de tare pe fetita noastra, ca se supara pe mine daca ma aude ca ridic vocea la ea.

Si alta boacana pe care o face: nu pot sa-i las singuri acasa, ca atunci cind ma intorc gasesc (datorita intuitiei feminine) tot felul de semne care imi arata ca Ruthie a cam mincat dulciuri... Ceea ce e mai grav e faptul ca ea are doar 1 an si 3 luni, deci intrebarea e: oare cine i-o fi dat sa manince ciocolata si nu recunoaste???

Dana si Iubirea ei, Oana-Ruth

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Andreea spune:

Noi am avut o disputa pe tema "ce facem cand plange copilul" cand Vladut avea pana intr-o luna. Acum mi se pare amuzant dar atunci ne-am incontrat destul de tare. Eu saream ca arsa sa-l iau in brate iar sotul meu se temea ca-l invat rasfatat si ca va deveni un mic speculant. Degeaba ii spuneam eu ca nu se pune problema de rasfat la varsta asta, nu-l convingeam si pace. Pana intr-o zi cand a intrat si el pe "Despre copii" de la serviciu si a citit ca nici vorba de rasfat si ca nu-i bine sa fie lasat sa planga. Si de atunci, ghici cine sare in sus la primul scancet al lui Vladut...

Andreea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mama spune:

Adevaratul spirit al unei contraziceri nu trebuie sa fie acela de a-l convinge pe cineva ca a inteles rau, ci acela de a-l ajuta sa inteleaga mai bine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rodica spune:

Andreea : sa traiasca !!!!

oanaruth: de ce nu-i iei si pe ei cu tine cand mergi la dentist, si acolo s-o intrebi asa...(bate saua sa priceapa...tati) cum e cu dulciurile si cu dintii.
Cand spune un doctor ceva are mai multa credibilitate decat noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanaruth spune:

quote:
Originally posted by Rodica

Andreea : sa traiasca !!!!

oanaruth: de ce nu-i iei si pe ei cu tine cand mergi la dentist, si acolo s-o intrebi asa...(bate saua sa priceapa...tati) cum e cu dulciurile si cu dintii.
Cand spune un doctor ceva are mai multa credibilitate decat noi



Multumesc foarte mult pentru sfat!

Dana si Iubirea ei, Oana-Ruth

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana nitoi spune:

da... si la noi se mai intampla incontrari pe tema plansului copilului. sotul meu impartaseste si el parerea altor soti cum ca daca-l iau in brate atunci cand plange il rasfat. tudor nu are nici cinci luni si chiar daca ar avea mai mult nu pot sa-l las sa urle. stiu ca nu o face fara motiv. cel putin deocamdata:)!

dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioana spune:

Din pacate, avem neintelegeri legate de cresterea si educarea lui Tudor. Pentru ca sotul meu a fost crescut de o mama severa, pentru care singura pedeapsa ce poate fi aplicata copilului este bataia, el continua acum, ca parinte, sa persiste in acelasi model al severitatii (nici vorba de bataie, ce-i drept). Chiar as putea spune ca singurele neintelegeri pe care le avem sunt in aceasta privinta, a severitatii excesive. Pacat...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns karlla spune:

Draga Dana,

Sper sa nu fiu prea aspra...scuze.

Barbatii in general au tendinta sa faca ce le place lor. Dar aici este vorba de un copilash. Sotul tau, si te rog sa nu te superi, se comporta ca un copil care ofera altuia a No No, doar pt. faptul ca este interzis de tine. Insa eu cred ca el nu cunoaste riscul de a da unui copil anumite alimente la virsta respectiva. Cred ca e cel mai bine daca sotul va merge impreuna cu voi la pediatru, o lectie nu strica nimanui. Dintii mai au un remdiu dar diabetul nu.
In cel mai rau caz ce ii va spune copilului ca e bolnav din cauza ca taticul iubeste mai mult si mamica mai putin?

Good luck

Karlla

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanaruth spune:

quote:
Originally posted by karlla

Draga Dana,

Sper sa nu fiu prea aspra...scuze.

Barbatii in general au tendinta sa faca ce le place lor. Dar aici este vorba de un copilash. Sotul tau, si te rog sa nu te superi, se comporta ca un copil care ofera altuia a No No, doar pt. faptul ca este interzis de tine. Insa eu cred ca el nu cunoaste riscul de a da unui copil anumite alimente la virsta respectiva. Cred ca e cel mai bine daca sotul va merge impreuna cu voi la pediatru, o lectie nu strica nimanui. Dintii mai au un remdiu dar diabetul nu.
In cel mai rau caz ce ii va spune copilului ca e bolnav din cauza ca taticul iubeste mai mult si mamica mai putin?

Good luck

Karlla



Karlla draga,

Iti multumesc pentru interventie. Cum sa ma supar, ca doar ai dreptate! Intre timp, Slava Domnului, ne-am mai dat pe brazda si am reusit sa-l fac pe "copilul cel mare" sa inteleaga consecintele grave pe termen mai lung ale gesturilor lui de... dragoste pe ascuns!

Totul se poate rezolva, mai ales in familie, daca exista comunicare!

Dana si Iubirea ei, Oana-Ruth

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cl spune:

Si eu am avut astfel de probleme cu sotul meu. Facea prea cald in casa de frica sa nu raceasca copilul, nu vroia sa-l lase fara caciulita sau ma punea sa-l imbrac prea gros. Tot timpul aveam dispute, insa nu cedam. Acum recunasre ca a gresit si ca am procedat bine. Avem un copil care nu se imbolnaveste si care are o alimentatie sanatoasa. Desi Alex are 4 ani nu mananca dulciuri. Foarte rar cere un cubulet de ciocolata, iar prajituri nu vrea deloc. Ofera-i insa un castravete murat!
Claudia

Mergi la inceput