Contabili sunt pe forum?

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns gabitzica spune:

Marius, dar are si aplicatia pentru bilant 2004(cea de la MF) optiunea de preluare a soldurilor din balanta si a rulajelor la venituri si cheltuieli. Eu asa am facut bilanturile.
Voi le-ati facut cu alte aplicatii?

www.stoc-studio.ro/tudor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adi2003 spune:

Marius, e interesanta aplicatia ta, da eu am terminat cu bilanturile.
Oricum, probabil imi va fi de folos la urmatoarea tura de bilanturi.
Merci!

P.S. Si eu am implementat balanta cu noul program de la Finante si mi-a generat bilantul. A fost mai usor ca anul trecut.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adi2003 spune:

Statele de salarii de la orice firma,indiferent de nr. sau de salariati, se pot depune trimestrial?
Eu pana acum am depus luna de luna statele si n-a comentat nimeni nimic. (doar daca nu aveam la ele copii dupa OP)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aissa spune:

Si la noi tot lunar se depun statele.


Cristina si Alexandra (30.09.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns FELIS spune:

quote:
Originally posted by gabitzica

Mie imi vine sa imi iau campii cateodata, mai ales din cauza clientilor de la care trebuie sa trag cu clestele actele. Acum la sfarsit de trimestru m-am trezit cu juma de metru cub de acte de la o librarie , nu mi le-a dat pe toate pana acum, i-a foat jena ca sunt prea multe. Va dati seama ce explicatie!!!! Felicitari celor care au terminat cu bilanturile si cu declaratiile
Eu mai am un bilant pentru care inca mai astept niste acte!


www.stoc-studio.ro/tudor



Cunosc problema... Si eu aveam la servici clienti care imi aduceau actele pe 22 sau 23 si unul chiar pe 25 mi le dicta la telefon si mi le aducea pe 30 si inplus fata de ce imi dictase Va place in stilul acesta contabilitatea?... Ca eu imi faceam 1000 de nervi cu 17 firme, jumate cu datorii de miliarde, cu garzi financiare, controale de la CAS, politie economica, mai dadeam si consultantza la firma in alt colt al Buc... care avea luna de luna TVA de rambursat... LA chestiile astea vreau raspuns de la cei care zic ca le place contab... Ca eu de atata stres nu mai aveam timp sa-mi dau seama daca imi mai si place... Ma mai suna si sotul pe la ora 22.15 la tel iar eu eram in capatul opus al Buc la calculator, sa ma intrebe daca eu mai am de gand sa vin acasa...
N-am terminat... ca firmele cu datorii aveau dosare de esalonare... deci punctaje de fise la AF...
Doar eu si sefa salariati...


Felis si Mihai-Cristian (06.12.04)
Albumul lui Mihai

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns FELIS spune:

quote:
Originally posted by marius

Hai sa va ajut. Va dau o adresa la mine pe site cu un fisier conceput de mine care ar trebui sa va ajute la bilant. Este suficient sa intoduceti balanta de verificare (soldurile clasa 1-5 si rulajele clasa 6-7) pt decembrie si in celelalte sheeturi veti avea ghiciti ce?
Probabilitatea de a gresi este sub 1%.

www.romleas.ro/bilant/bilant.xls

Sa imi spuneti daca v-a fost de folos, eu asa cred. Daca da ramaneti datoare cu o bere.

Marius Pernes
home page - www.marius.rdsor.ro



Multumesc Marius... ma voi folosi de oferta ta cand voi avea o balantza la decembrie... sper sa pot lucra noptile astea... ca ziua nu ma lasa bb...

Felis si Mihai-Cristian (06.12.04)
Albumul lui Mihai

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adi2003 spune:

Incepe sa-mi "placa" tot mai mult meseria asta si e doar inceputul.
Chiar ma intrebam, oare merita sa dau examenul de acces la CECCAR si apoi cel de expert contabil sau mai bine stau blanda?
Totusi, eu am avantajul ca lucrez de la inceput la o firma de contabilitate, deci stagiul de 3 ani, e oarecum rezolvat (daca mai raman inca 2 ani, bineinteles).
Spor la treaba!

P.S. Am incaruntit in ultima luna....si e totusi prea devreme.
Voi cum va laudati?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Puteti sa aplicati pt orice luna nu numai pt decembrie. Cat despre aplicatia din bilant este o mica deosebire aceea ca trebuie sa introduceti conturile si valorile, dincoace doar valorile. Practic copiati in mii lei valorile apoi preluati din celelalte sheeturi si copiati in aplicatia bilant. Eu o folosesc de cand am proiectat-o pe cand lucram la (o) banca. Daca va este de folos ok, daca nu...tot ok.
As putea desigur sa o cosmetizez si daca ma pun bine cred ca se poate si implementa (altfel desigur) direct in aplicatia bilant. Mai nou m-au apucat pandaliile sa fac direct din Ciel in aplicatia bilant.... dar imi trece mie..repede

Marius Pernes
home page - www.marius.rdsor.ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aissa spune:

Felis, nu-mi spune de punctat fisa pe platitor la AF ca o iau razna. In iunie se fac 2 ani de cand am facut o cerere de compensare TVA cu impozit pe profit si de atunci ne tot trimit adrese ca avem 900 milioane de plata TVA. A fost controlul si a constatat, s-a reglat fisa de mii de ori, ne stie aia pe de rost, nici nu mai zic CF cand intru in birou. Si periodic, mai ales cand cerem noi certificat fiscal pentru o licitatie apare "datoria" asta . Ca sa nu mai spun ca am avut chiar o faza de tot rasul/plansul. Puctand fisa la un moment dat am observat niste bani virati de altcineva in contul nostru. Am descoperit ca era vorba de un beneficiar care ne ceruse contul in care se vireaza TVA, noi i-am dat un OP sa copieze, nu stiu ce a copiat el, cert e ca ce a virat el a virta astfel de banii au parut ca vin de la noi. Am anuntat Trezoreria, pe tipul asta si AF ne-a reglat contul astfel: ne-a luat banii din cont dar cumva de parea ca eu nu am achitat TVA la timp. E greu sa explic acum, el virase la 12 za zic, iar ei i-au luat la 25 anterior, ca si cum eu am virat mai putin cu sumele respective. Si ne-a calculat majorari. De aia si zic ca unul din motivele pentru care nu imi place (si inca nici nu imi vine sa dau examen la CECCAR) este relatia cu AF. Frate, am si asa destula raspundere, daca mai si semnez eu....nu vreau batai de cap. Noroc ca am sefa!


Cristina si Alexandra (30.09.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LauraFlo spune:

Buna ziua !

Sunt de formatie inginer ( asa scrie pe diploma) am terminat sectia inginerie economica la Fac de Nave, lucrez ca economist din 2001, fac tot felul de rapoarte si analize, dar si contabilitate. Noi avem Light 2003 si pentru mine e super.
Nici eu n-as da examenul de contabil autorizat cu studii medii ( am facut liceul economic ) din acelasi motiv: am si asa destule responsabilitati, dar daca as si semna ...... Am un sef da 67 de ani care nu acepta " modernismele " dar m-am obisnuit si de obicei il pun in fata faptului implinit .
Am facut vreo 11 bilanturi, am terminat declaratiile trimestriale, lunare si de care or mai fi ....
Rutina mie imi place, nu -mi place proasta informare, necomunicarea dintre AJOFm, CJPAS si ministerul de finante, si mai ales faptul ca se spune ca muncim putin, de vreo doua ori pe an chiar, ca suntem inventati de stat ca sa luam banii oamenilor care se chinuie sa-i faca si cozile.
Am nascut in martie anul trecut si n-am putut sa stau acasa decat patru luni ( in care ma duceam totusi 3-4 zile pentru balante si declaratii) dar n-as fi stat oricum doi ani acasa pentru ca asa cum spunea una dintre voi as fi pierdut cu totul firul la cum se schimba legislatia .
Mie imi place ceea ce fac, sunt bine platita, programul mi-l fac in general cum vreau eu.
Cam atat deocamdata, e super ideea voastra de a ne intalni aici si de a ne consulta.( deja m-ati pus pe ganduri cu contractul de comodat, am si eu un caz )

Va pup si spor la treaba !


bebelusa DARIA si mamica LAURA
Album MARTIE-APRILIE 2004

Mergi la inceput