Contabili sunt pe forum?

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns aissa spune:

Uite vezi, asta nu-mi place! Stau si eu de 3 luni acasa si daca ma duc acum habar n-am sa mai completez un OP. Nici nu stiam ca iar s-a modificat ceva. Aveam eu o vorba, cand nu ma plateau suficient (acu' m-a satura statul - acasa ce credeati!): cum vine un MO nou, cum am o raspundere noua. Cred ca o sa imi fie foarte greu sa ma tin la curent cat stau acasa cu toate modificarile.


Cristina si Alexandra (30.09.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabitzica spune:

Subscriu si eu in breasla voastra!

quote:
Am dat in noiembrie 2004 examenul de acces la prof de expert contabil si in iunie dau definitivatul la exam de expert contabil... Sunt disperata sa iau acest examen... da nu am timp deloc...


Felis , cum iti dai asa repede definitivatul pentru expert?? Lucrezi la o firma de conta?

www.stoc-studio.ro/tudor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns FELIS spune:

quote:
Originally posted by gabitzica

Subscriu si eu in breasla voastra!
quote:
Am dat in noiembrie 2004 examenul de acces la prof de expert contabil si in iunie dau definitivatul la exam de expert contabil... Sunt disperata sa iau acest examen... da nu am timp deloc...


Felis , cum iti dai asa repede definitivatul pentru expert?? Lucrezi la o firma de conta?

www.stoc-studio.ro/tudor



Da... 6 ani la firma de expertiza contabila, un an contabil autorizat pe bursa de valori (da asta a fost de mult, cred ca am si uitat)

Eu nu am mai scris ca 3 zile nu mi-a mers netul

Felis si Mihai-Cristian (06.12.04)
Albumul lui Mihai

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns FELIS spune:

quote:
Originally posted by marius

1. Cheltuieli deductibile sau nu, cele cu combustibilul sau reparatiile aferente unui autovehicul proprietate a unei terte persoane si care are contract de comodat pentru autovehicul, neautentificat la notariat, cu societatea care suporta costul combustibilului si/sau a reparatiilor aferente utlizarii?
2. Contractele de comodat trebuie sau nu autentificate?

3. Pentru oricare dintre intrebari, care este baza legala?

Marius Pernes
home page - www.marius.rdsor.ro



Contractul de comodat trebuie inregistrat neaparat la notar si la finante, numai asa cheltuielile cu combustibilul si cu piesele sunt deductibile d.p.d.v. fiscal

Asociatul poate sa-si inchirieze autoturismul personal firmei la care este asociat.
Potrivit art. 81, alin. 2 din O.U.G. 138/2004 pentru modificarea si completarea Codului fiscal, contribuabilii care obtin venituri din cedarea folosintei bunurilor din patrimoniul personal au obligatia sa depuna o declaratie privind venitul estimat, in termen de 15 zile de la incheierea contractului intre parti. Declaratia privind venitul estimat se depune o data cu inregistrarea la organul fiscal a contractului incheiat intre parti.
Legislatia nu prevede un plafon maxim pentru chirie, aceasta o stabilesc partile, de comun acord.
Veniturile din cedarea folosintei bunurilor se impun conform prevederilor art. 62 alin. 2 din ordonanta mai sus mentionata

Sunt cu bb in brate, asa ca am copiat din alta parte cam ce te interesa... Stiu ca mai trebuie lamuriri, dar revin.


Felis si Mihai-Cristian (06.12.04)
Albumul lui Mihai

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns FELIS spune:

Desi nu scrie nicaieri, contractul de comodat se recomanda a se incheia la notariat pentru a fi opozabil fata de terti(in special masinile care pot fi implicate in accidente etc). In plus, cheltuielile aferente masinilor pt care sunt incheiate contracte de comodat autentificate la notar sunt mai bine (total) digerate de fisc

Felis si Mihai-Cristian (06.12.04)
Albumul lui Mihai

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anda141 spune:

Si eu tot pe-aici, nu pot zice ca nu-mi place, doar ca uneori as vrea sa mai fac si altceva.Prea e meserie de soarice de biblioteca.

Monica si ALBERT EDUARD
(19 ianuarie 2004 )
Album Albert
www.freewebs.com/bbianfeb2004" target="_blank"> Bebelusi de ianuarie-februarie 2004

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns FELIS spune:

quote:
Originally posted by anda141

Si eu tot pe-aici, nu pot zice ca nu-mi place, doar ca uneori as vrea sa mai fac si altceva.Prea e meserie de soarice de biblioteca.

Monica si ALBERT EDUARD
(19 ianuarie 2004 )
Album Albert
www.freewebs.com/bbianfeb2004" target="_blank"> Bebelusi de ianuarie-februarie 2004





Eu dupa o zi nebuna de la servici, in caz ca ieseam la o ora rezonabila (adica 18-19), daca aveam o meditatie la matematica (pasiunea mea), ieseam fresh..., parca ziua de lucru era undeva ... departe...

Felis si Mihai-Cristian (06.12.04)
Albumul lui Mihai

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana_a spune:

Salut!
Hop si eu!
Lucrez de 7 ani ca si contabil, ... dar nu am terminat facultate, am doar studii postliceale si nici nu cred ca as mai vrea sa fac acum studii superioare pe asemenea profil!
Acum sunt acasa slava domnului 2 ani nici nu ma misc de langa copil!Si ma bucur tare ca am scapat de job!Da... am acasa o firmulitza la care eu ii lucrez actele...si inca nu am depus bilantul...zilele astea musai sa il fac...ca nu o sa mi-l mai ia nimeni....
nici nu stiam ca s-au modificat OP-urile.... si tre sa-mi platesc TVA plus impozit luna asta....


Maria Sa Stefan Speculant mic ( 19.08.2004) - POZICI
flori din gradina mea
"Maxima debetur puero reverentia" (Iuvenal) - Copilului i se datoreaza cel mai mare respect

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns FELIS spune:

quote:
Originally posted by ana_a

Salut!
Hop si eu!
Lucrez de 7 ani ca si contabil, ... dar nu am terminat facultate, am doar studii postliceale si nici nu cred ca as mai vrea sa fac acum studii superioare pe asemenea profil!
Acum sunt acasa slava domnului 2 ani nici nu ma misc de langa copil!Si ma bucur tare ca am scapat de job!Da... am acasa o firmulitza la care eu ii lucrez actele...si inca nu am depus bilantul...zilele astea musai sa il fac...ca nu o sa mi-l mai ia nimeni....
nici nu stiam ca s-au modificat OP-urile.... si tre sa-mi platesc TVA plus impozit luna asta....


Maria Sa Stefan Speculant mic ( 19.08.2004) - POZICI
flori din gradina mea
"Maxima debetur puero reverentia" (Iuvenal) - Copilului i se datoreaza cel mai mare respect



Si eu tot acasa stau in CIC... Piticul meu are abia 4 luni... Pot sta 3 ani in CIC, dar trebuie sa fac CEVA... serios... Nu pot sta la infinit in banii de pe CIC si cu niste 3 firmulitze acasa pe care nu pot semna deocamdata (fiind in CIC) nimic...

Felis si Mihai-Cristian (06.12.04)
Albumul lui Mihai

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adi2003 spune:

Salut contabililor!
Tocmai azi...duminica...am descoperit si eu acest subiect, cand e singura zi din saptamana in care incerc sa uit de hartii, declaratii, conturi, legislatie etc...
Lucrez si eu de 1 an de zile in domeniul acesta si recunosc ca e o munca migaloasa, care cere timp, rabdare, dar nu ma plang, ca am invatat multe de cand am avut tangenta cu tot felul de firme.
Lucrul nu se termina niciodata. Tot timpul vin acte noi, nu pot sa zic ca ma plictisesc. Tot timpul e ceva de facut.
Dezavantaj- ar fi sedentarismul...toata ziua pe scaun, in fata calculatorului, cu ochii in acte si pe calculator.

Mergi la inceput