Contabili sunt pe forum?

Contabili sunt pe forum? | Autor: Rodica P

Link direct la acest mesaj


Ma gindeam ca suntem mai multi contabili pe forum si ca n-ar fi rau sa stam de vorba.



Rodica si Stefan-Daniel
poze o-1 an , www.babiesonline.com/babies/s/stefandaniel10" target="_blank">poze , Poze noi!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ioana_du spune:

Uite, subscriu eu prima! Desi s-ar chema ca sint economist, avand in vedere ca si contabilitatea tot eu o tin pot sa subscriu.
Si pot sa spun si ca nu-mi place. Voua va place ce faceti, dragelor? Pe mine ma omoara atatea hartii si hartiute, rapoarte si tabelase....

Ioana si Bianca pui (22. dec. 2004)

http://photos.yahoo.com/ioana_du

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aissa spune:

Ioana du, sora mea!
Eu acum macar am luat pauza de hartii, de cand asteptam sa scap.
Eu tot economist (REI) dar ce folos. Conta ma cheama. Si o urasc!


Cristina si Alexandra (30.09.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioana_du spune:

Da, Aissa, bine ai zis ! Ura e cuvantul cel mai potrivit si pentru mine! Sa nu ma intrebe nimeni de ce fac conta atunci, please !!! Adevarul e ca nu am stiut la ce ma bag! Si o fac de .... 8 ani !?!?!?

Ioana si Bianca pui (22. dec. 2004)

http://photos.yahoo.com/ioana_du

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aissa spune:

Si eu...din 1998, deci de 7 ani....Si nu inchizi o luna ca incepe ailalta. Sa va mai spun ca la noi se face manual? Si ca eu faceam, dactilografiam si imprastiam toate declaratiile? Plus salariile...Ce bine e acasa!


Cristina si Alexandra (30.09.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Vianne spune:

Si eu fac conta de 8 ani... nashpa:-((

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexandrina spune:

E super-incurajator sa va intalnesc. Eu nu sunt contabila, doar urmez acum un curs de contabilitate, si chiar speram ca-mi va ajuta pe viitor la ceva.
Acum ca v-am citit, sunt extrem de optimista.
Totusi, ce parere aveti, cum m-as putea folosi de ceea ce invat, cum sa capat experienta, avand in vedere ca am un servici cu norma intreaga.


"Fiecare copil care se naste sub soare ne vesteste ca Dumnezeu nu si-a pierdut increderea in om" (Rabindranath Tagore)
Alexandrina.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rodica P spune:

Pai si eu tot economist(finante-asigurari) de vreo 3 ani dar oricum fac munca de contabil. Sa modific titlul subiectului?

Mie imi place insa ceea ce fac si chiar vreau sa devin expert contabil.

Nu as putea sa fac ceva ce nu imi place voi cum va descurcati?



Rodica si Stefan-Daniel
poze o-1 an , www.babiesonline.com/babies/s/stefandaniel10" target="_blank">poze , Poze noi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aissa spune:

M-am angajat studenta fiind si atunci era un fel de munca de marketing. Am sperat ca asa va fi si mai departe. Cand am terminat, deh, obisnuinta, am ramas in acelasi loc, unde sunt si acum, si am trecut in Contabilitate. Partea de marketing oricum a disparut. Plecand pe rand oameni am preluat mai multe (pe langa salarii cu tot ce presupun, calcul TVA, amortizarea, o parte din materiale, casieria cand era colega mea in concediu....). Ce nu imi place este ca:
1. Colegele mele nu stiu sa lucreze la calculator si nici nu vor mai invata pentru ca sunt aproape de pensie si nu le arde (le inteleg) - prin urmare marea parte a muncii e facuta cu mana (mai putin salariile si declaratiile).
2. Sunt cea mai mica si prin urmare "du-te tu la arhiva ca esti mai tanara", partea cu carausia declaratiilor in toate partile Bucurestiului nu o mai pun. Si intrebarea "te mai intorci" care ma scotea din minti.
3. Mi se pare mult prea rutina, adica e clar, ai la ce sa te gandesti ca mereu apare o "buba" noua, dar parca nu se termina niciodata munca. Adica muncesti pe ultima suta, inchizi o luna, dar in acelasi timp o ai pe a doua la mijloc, parca nu poti respira. Si de aici si lipsa concediului, de fapt efectuarea lui fractionata. EU nu puteam de exemplu niciodata sa plec la mare la 1 august. Numai dupa 20 ale lunii. Ca era de dat lichidarea, de facut declaratii, de dat avansuri, de facut balanta....dar ce sa va mai spun eu, ca stiti si voi.
Dar, vreau sa aud si parerea unei care iubeste meseria asta. Ca am intalnit o fosta colega de liceu care a zis ca iubeste meseria asta.

PS: sa nu uit: relatia cu Adm.Fin. Trebuie pusa pe locul intai. Am atatea de spus...."mor de placere" sa merg pe la ei.


Cristina si Alexandra (30.09.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns FELIS spune:

Si eu tot contabil de 8 ani... Am terminat ASE Finante,Banci si contabilitate... Habar n-am avut in ce ma bag, nu pot zice ca nu imi place, dar STRESUL si TENSIUNEA (care vin de la raspundere) te omoara... La un moment dat cautam sa-mi schimb profilul, da... nu-i asa de simplu...
Am dat in noiembrie 2004 examenul de acces la prof de expert contabil si in iunie dau definitivatul la exam de expert contabil... Sunt disperata sa iau acest examen... da nu am timp deloc...

ALEXANDRINA ... angajandu-te cu 2 ore/zi la o firma de contabilitate... Daca te rogi sa iau examenul imi fac firma si te angajez eu cu program flexibil

Felis si Mihai-Cristian (06.12.04)
Albumul lui Mihai

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexandrina spune:

Superb, n-am stiut Felis ca-ti deschizi firma in judetul Mures. Te astept cu bratele deschise. M-am apucat de rugaciuni. Sa stii ca sunt dispusa sa fac si ore suplimentare .



"Fiecare copil care se naste sub soare ne vesteste ca Dumnezeu nu si-a pierdut increderea in om" (Rabindranath Tagore)
Alexandrina.

Mergi la inceput