Despre gradinarit (10)

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Gabbriela spune:

Iulia, condoliante si din partea mea pt tatal tau.


Gabbriela & www.babiesonline.com/babies/j/julianleonardo/" target="_blank">Julian
0 - 2 years 2 - 3 years
Opere de arte

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ciuf spune:

Sincere condoleante pentru tatal tau, Iulia.

Ciuf si Luca
http://community.webshots.com/user/ciufa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana_a spune:

Salut!

Am pus pozici noi in albumul "flori din gradina mea 2005" cu o floricica galbena de care va povesteam zilele trecute, dar nu stiu cum se numeste...Mie tare mi-a placut!Eu sunt topita dupa floricele cu petale multe si punct galben in mijloc
Trandafiri cresc frumos, deja sunt mari, astept bobocii! Am si un boboc de narcisa, nu mai stiu daca v-am spus...ca s-au pierdut mesajele saptamana trecuta si am scris atunci unul
Am facut si curat in curte, mie tare drag sa stau afara acum!Mai ales ca a iesit si soarele!Doamne ajuta!Sa nu mai ploua ca ma ia groaza cand ma gandesc la oamenii din Timisoara si din alte parti.


Maria Sa Stefan Speculant mic ( 19.08.2004) - POZICI
flori din gradina mea
"Maxima debetur puero reverentia" (Iuvenal) - Copilului i se datoreaza cel mai mare respect

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns khristin spune:

Sincere condoleante, Iulia. Dumnezeu sa-l odihneasca pe tatal tau, iar tie sa-ti dea putere sa mergi mai departe.

Am mai adaugat cateva pozici cu gradinita mea. Am doi trandafiri superbi (unul alb, altul rosu) plantati de mine acum un an, mi-au inflorit vara trecuta pana-n octombrie foarte frumos. Acum sint curioasa daca au rezistat gerurilor de minus 30 grade din Canada, pt. ca deocamdata par tare uscati, si n-a dat nimic din ei. E adevarat ca aici vine primavara mai greu ...o sa le fac o poza sa va dati si voi cu parerea. Voua v-au infrunzit deja trandafirii? Eu inca mai sper sa fi supravietuit iernii teribile, sarmanii .

Cristina

noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns scarmanus spune:

Dumnezeu sa-l ohihneasca pe tatal tau, Iulia. Iti doresc sa-ti dea Dumnezeu putere sa poti duce durerea...

Am si eu o suparare postata pe larg in zilele care s-au pierdut in gaura neagra a DC-ului. Reiau pe scurt: am un lamai pitic care mi se usuca vazand cu ochii. Beneficiaza de lumina directa a soarelui cam pana la pranz, caci balconul meu e in umbra si nici nu am unde sa-l mut la soare. Cheleste saracu pana la ultima floare de fiecare data cand infloreste, nici frunze nu are, de fructe nu mai vorbesc. Ba mai rau, vad ca incep sa se usuce si crengutele la varfuri. Nu stiu ce sa-i fac, de udat il ud cam la doua zile si tot nefericit e. Si si eu din cauza lui. Ma ajutat cu un sfat, va rog?

pisici si flori

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns petra spune:

Iulia , condoleante si D-zeu sa-l ierte pe tatal tau.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ppisic spune:

Chiar daca sunt mai noua in DC, sper sa ma primiti in club!

Am o mica ( dar enervanta) problema! M-au invadat melcii...(gradina mea, dar intelegeti voi...) Melci 'normali' dar si uratenii de alea fara cochilie!
Cu exceptia fatului ca sunt foarte..dizgratiosi, imi manaca si frunzele de la unele flori..( de exemplu lalele mele par sa fie foarte... gustoase)
Stiti vre-un remediu? Mie imi vine sa-i...
Multam'
D.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ciuf spune:

Buna, dragi gradinarese harnicute
Ca bag de seama ca lucrati prin gradinile voastre pline de flori si zarzavaturi si de aia nu mai aveti timp sa postati pe aici.
Dar cand aveti un minutel liber, scrieti-mi si mie cum se ingrijeste o amarata de azalee. Am primit-o acum o saptamana, era superba, plina de flori si acum este palita. Chiar si boboceii. Oare am udat-o prea mult sau ce naiba i-am facut? Ca tare imi era draga.
Va multumesc anticipat,
Ciuf si Luca
http://community.webshots.com/user/ciufa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns scarmanus spune:

quote:
Originally posted by ciuf
Dar cand aveti un minutel liber, scrieti-mi si mie cum se ingrijeste o amarata de azalee. Am primit-o acum o saptamana, era superba, plina de flori si acum este palita. Chiar si boboceii. Oare am udat-o prea mult sau ce naiba i-am facut? Ca tare imi era draga.




E-hei, Ciufule draga, azaleea ii floare cu mot, nicicum nu e bine cu ea. DAR, nu ii place caldura si aerul uscat, cu udatul cre ca tre s-o lasi mai moale. Altele nu stiu sa te-nvat.
De lamai nu zice nime nimica? Hai, va rog, ca ne uscam de-a-mpicioarelea de suparare.

pisici si flori

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns scarmanus spune:

quote:
Originally posted by ppisic

Chiar daca sunt mai noua in DC, sper sa ma primiti in club!

Am o mica ( dar enervanta) problema! M-au invadat melcii...(gradina mea, dar intelegeti voi...) Melci 'normali' dar si uratenii de alea fara cochilie!
Cu exceptia fatului ca sunt foarte..dizgratiosi, imi manaca si frunzele de la unele flori..( de exemplu lalele mele par sa fie foarte... gustoase)
Stiti vre-un remediu? Mie imi vine sa-i...
Multam'
D.





Scumpa ppisic, bine-ai venit la noi. Din pacate eu nu te pot sfatui nimic, fiindca-s pretina si cu melcii si cu florile. Daca io as fi in locul tau si ca sa nu fac melcocid cre ca i-as culege pe toti pe rand si i-as decarta pe pasuni mai verzi si mai departe de lalele mele.

pisici si flori

Mergi la inceput