Despre gradinarit (10)

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns petra spune:

Conchita,
Daca tot te-am bagat in ceata, hai sa-ti dau si nitel de lucru!
Poti sa-mi zici cum sunt frunzele? Sunt cumva in forma ovala, dar la pipait sunt nitel mai aspre, mai poroase. Ma refer la faptul ca nu este o frunza lucuioasa ca la par de ex.

PArerea mea despre bulbii tai de lalele, este sa-i lasi unde i-ai plantat, chiar daca anul acesta nu vezi lalele. Nu mai au mult si l-i se usuca frunzele si vor sta in pamant pregatindu-se pentru un nou sezon de inflorire. Imi ve-i zice ca iepurii le vor manca din nou cand or sa iasa, si cam asa este, dar ei mananca lalelele numai cand ies si sunt mici, ca dupa aia l-i se taie pofta. Si ca solutie de protectie pentru o saptamana acolo cat incep sa incolteasca lalelele, poti imprejmui locul unde le ai cu o plasa, ca un gardut si gataiar dupa ce au mai crescut il scoti! Asa au facut si niste prieteni de ai nostrii care tot cu iepurii au de lucru. Nu au tinut plasa decat o sapt. maxim doua, cat au crescut mai mari florile, ca dupa aia nu au mai fost atractive pentru iepurani si au putut scoate protectia din plasa care nici nu se vedea!(problema lor a fost alta, ca dupa ce au scos plasa, lalelele tot nu au rezistat altui soi de iepuroi si anume baietelul lor de 2 ani!! dar asta este cu totul alta poveste!)
Este doar o sugestie!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana_a spune:

petra, acum e deja tarziu sa le mai despart, probabil ca in toamna voi incerca, desi nu sunt tufe mari, sper ca nu s-au salbaticit. Dar e adevarat ca daca anul asta le despart la anul nu mai infloresc?Mie asa mi-a zis cineva.Eu le-am mutat locul acu 3 ani si cica daia nu au inflorit in anul urmator ... Da eu habar nu am...

Maria Sa Stefan Speculant mic ( 19.08.2004) - POZICI
flori din gradina mea
"Maxima debetur puero reverentia" (Iuvenal) - Copilului i se datoreaza cel mai mare respect

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria2mami spune:

Avem pozici caldute de ieri din Herastrau si de sambata de la BABY EXPO.

http://community.webshots.com/user/mihaela2maria (herastrau, pag 2, 3)
Sanatate multa si vizionare placuta!!!

Salvati viata lui Mihaita!
www.site.neogen.ro/mihaita.hogas
www.mihaita.go.ro
Poze cu MIHAITA HOGAS si MARIA
http://community.webshots.com/album/297642359dunFTg

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns petra spune:

[quote]Originally posted by ana_a

petra, acum e deja tarziu sa le mai despart, probabil ca in toamna voi incerca, desi nu sunt tufe mari, sper ca nu s-au salbaticit. Dar e adevarat ca daca anul asta le despart la anul nu mai infloresc?Mie asa mi-a zis cineva.Eu le-am mutat locul acu 3 ani si cica daia nu au inflorit in anul urmator ... Da eu habar nu am...
[quote]

Ana, acum ma bagi tu me mine in ceata. Nu cred ca are vreo legatura mutatul cu infloritul, deoarece eu am plantat in toamna bulbi de narcise si acum sunt inflorite , deci au inflorit din primul an cum s-ar zice.
Oricum tu trebuie sa astepti pana se usuca frunzele tufelor de narcise si apoi sa sapi bulbii, sa-i pui un pic la soare sa se usuce si apoi prin septembrie sa-i plantezi din nou.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns petra spune:

Ana-a,

M-am documentat despre narcisele mutate, si am aflat ca este posibil sa nu infloreasca nasrcisele atunci cand se transplanteaza primavara, cand deja le-au dat frunzele. In cazul in care se sapa bulbii dupa perioada lor de vegetatie si acesti bulbi se replanteaza toamna, acest procedeu este cel mai corect si narcisele ar trebui sa infloreasca.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns conchita spune:

Petra, eu nu am bulbi de lalele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns petra spune:

Conchita draga,

pe cuvant ca nu am baut nimic, dar nu stiu de unde am ramas fixata eu pe lalele! si mai ales ca ar fii ale tale!
Sorry, dar cred ca un bogata ta cultura de plante si flori nu ti-ar stica si niste lalele! Hm, ce zici???

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana_a spune:

Multumesc petra!Deci aici am gresit eu, le-am mutat locul primavara si din cauza asta nu au inflorit.O sa astept sa se usuce frunzele si apoi voi scoate bulbii afara si cum ai zis tu in septembrie ii pun din nouLa mine intre flori nu prea e soare, am o casa in spate si doua mari si urate in fatza...si imi iau tot soarele...si poate si asta e baiul, le place la mai mult soare

Maria Sa Stefan Speculant mic ( 19.08.2004) - POZICI
flori din gradina mea
"Maxima debetur puero reverentia" (Iuvenal) - Copilului i se datoreaza cel mai mare respect

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns SIMONABB spune:

Buna fetelor
Are cineva de vinzare sau stie de unde pot cumpara stoloni de capsuni din soiul "creasta cocosului" ?
Am inteles ca fac fructe foarte mari si parfumate.
multumesc


http://community.webshots.com/user/simonabb

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carola spune:

buna fetelor,

ati auzit ceva despre planta asta "Cycas". am cumparat-o sa o fac cadou cuiva si vreau sa ii si dau si indicatii despre ea.

Bau!

Mergi la inceput