Despre gradinarit (10)

Raspunsuri - Pagina 15

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns conchita spune:

Ardit, ai mare dreptate, asta este cea mai buna solutie si exact asta este ceea ce vreau sa fac in gradina. in spatele casei asa este, am tufe inalte de ierburi aromate si multe flori salbatice care isi revin imediat dupa vant puternic. in fata casei e diferit. am inspectat eu mai indeaproape si am descoperit ca nu am chiar asa mari ravagii, gradina arata infiorator dupa furtuna, dar florile doar au fost culcate la pamant, vad ca sunt pe cale sa-si revina. doar gladiolele au fost rupte, ca astea eram mai inalte ca mine. trandafirii au pierdut crengute, dar nu au murit.

legat de incercarea ta de a multiplica muscatele, ai incercat sa folosesti o solutie care stimuleaza formarea de noi radacini cand vrei sa multiplici prin lastari?

cu bulbii care nu fac flori: nu exista posibilitatea sa returnati marfa daca nu a fost okay?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ardit spune:

conchita gladiole mai inalte decat tine?!?! moooama! am mai vazut eu pe unul care avea o floarea soarelui pana la etajul unu inclusiv al casei!

cat despre solutie de stimulat... stii, aici inca nu cred ca stiu despre asa ceva, eu nu am vazut, o sa intreb insa

iar cu returnatul bulbilor... nu cred, aici sunt tentati sa-ti spuna imediat ca n-a mers pt ca nu ai respectat instructiunile, deh, drumul catre civilizatie, cum era vorba?, e pavat cu erori!

iti urez succes cu gradina!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adi2003 spune:

Cine stie cum se ingrijeste acest trandafiras pitic?
http://community.webshots.com/photo/268575429/354291942gKpFoM

L-am primit aseara si n-am nici cea mai mica idee daca ii place mai mult soare sau mai multa umbra sau mai multa umezeala in sol.
Poate ati mai avut asa ceva si vreau sa invat din experienta voastra.

Simina
Fotografii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iulia grosman spune:


Daca nu-mi vine sa sparg toate capetele si toti peretii caci mi-am adus un fir de leustean si iar incepe sa se usuce........
Mi-am mai adus acu din Rom. si niste crini mirositori si o tulpinita firava de lacramioara.Ma rog de ea sa se prinda ca-i tare dragutza.....si-o iubesc tare mult.Visez sa am un colt plin cu lacramioare.
In leg. cu muscatele am adus o bucatica de muscata englezeasca mov cu visiniu de la mama din ghiveci si vad ca-i merge.
Eu toate muscatele care in urma cu vreo 2 ani le-am shutit de pe la vecini (bineinteles bucatele mici) le-am pus direct in pamint si s-au facut mari si frumoase.
Am o intrebare:florile de la amarilis dupa ce se trec le ramin casa de seminte.Ma gindesc sa incerc sa le pun in pamint dar nu stiu sigur ce sa fac sa astept sa se usuce tija de tot sau sa tai casuta si sa le plantez asa verzi?voi ati incercat?Mersi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns conchita spune:

Adi, trandafirii au nevoie de cel putin 6 ore de soare direct pe zi si apa din belsug. indeparteaza permanent frunzulitele uscate sau atacate de paraziti si taie mereu florile dupa ce se usuca, in felul asta nu se salbaticeste planta.

Iulia, amarilis se inmulteste prin bulbi dupa cate stiu. poate dezgropi floarea cand se trece si separi bulbisorii aia care se dezvolta in jurul bulbului principal? stiu ca asta e metoda clasica la orice floare cu bulb, despre amarilis in special nu stiu. am si eu una, dar e de anul asta, n-am ajuns inca la faza in care am nevoie sa o multiplic.

uichend placut gradinaresele, eu am inceput inca de cu zori sa trebaluiesc prin gradina. au inceput sa infloreasca crocosmiliile, sunt superbe, seamana cu trandafirii batuti.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iulia grosman spune:

Stiu mai conchi ca se inmulteste prin bulbi insa ma gindeam sa profit de seminte........

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns conchita spune:

quote:
Originally posted by iulia grosman

Stiu mai conchi ca se inmulteste prin bulbi insa ma gindeam sa profit de seminte........



pai, hai sa incercam atunci! daca iti iese tie, aplic si eu :))

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Otilia spune:

Fetelor, am deschis un nou capitol www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=49973" target="_blank">aici



~Otilia&LaAdelita~www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=Otilia" target="_blank">

Mergi la inceput