Despre gradinarit (10)

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns khristin spune:

Fetelor,

Voua v-au infrunzit trandafirii? Mie mi-e teama ca ai mei sa nu fi inghetat peste iarna asta friguroasa.

Cristina

noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabbriela spune:

quote:
Originally posted by petra

quote:
Originally posted by Gabbriela
....
Aici exista la magazinele speciale de plantutze ceva "somnifier"pt melci. il pui de jur imprejur la tulpina plantei, melcul cand e racoare iese si papa acel "somnifer" si adoarme... dimineata te duci repede si ii culeci pe "frumosii adormiti" si gata...
Cel putin asa procedez eu.




Gabriela,
Esti tare de fire, sa aduni melcii aia adormiti!!!

La toti numai bine!



Petra, folosesc o lopatica mica, confiscata de la jucariile de nisip a lui Julian.. si ce crezi manusi de menaj in mana.. ca mi o sila de ei de numa, avem asa de mult.. si foarte variati, poate vi pozez intr-o zi si vi arat ... iuuu
scarmanus, la tine m-am gandit cu acel mesaj, pt ca nu mai aveam timp sa specific nume.. speram ca vei gasi mesajul. Eu i-am pus in pamn, si de cand sunt in pamnt plantati le merge mult mai bine lamailor.

O zi buna!



Gabbriela & www.babiesonline.com/babies/j/julianleonardo/" target="_blank">Julian
0 - 2 years 2 - 3 years
Opere de arte

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ppisic spune:

Va multumesc pentru raspunsuri!!
Am sa incerc cu borcanele cu bere...nu cred ca ma tine sa adun melci adormiti...( cel putin aia fara cochilie..brrrr)

Anul trecut nu am avut asa multi..nush de unde au aparut acum...

Voi aplica metoda in weekend...

Pupici,
D.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mik spune:

quote:
Originally posted by khristin

Fetelor,

Voua v-au infrunzit trandafirii? Mie mi-e teama ca ai mei sa nu fi inghetat peste iarna asta friguroasa.

Cristina

noi



Dupa foarte multe zapezi si friguri toti trandafirii mei (3 mini-trandafiri si o varietate parfumata cu un singur rind de petale) au facut frunze si nu prea au avut ramuri uscate.
Insa, acum 4 ani am avut trandafiri "adevarati" care au inghetat si de atunci am renuntat.
Ca sa verifici care e treaba cu ei, uita-te bine la cum arata ramurile si daca sunt suple si reci ca o planta vie. Daca arata mai teapan si ramurile sunt calde la soare, e semn rau.

Eu abia acum am ciresii in floare, chiar si cei plantati acum o luna. A mai inflorit si un prunisor roz decorativ, insa e cam frig afara si bate vintul, din care pricina nu stiu daca ciresii vor fi polenizati.

Ginduri bune la gradinarese.


Mik.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns petra spune:

Gabriela,
Chiar si asa inarmata ca tine, nu m-as apuca sa fac chestia asta! Oricat as iubi eu gradina nu cred ca as putea face de astea. Si eu am avut anul trecut scarbosenii de astea de melci, pentru ca in primavara trecuta am scos multe plante de astea care se intind pe pamant, fel de fel de plante cu frunze mari care tineau umbra si acolo erau formate colonii intregi de melci care au devorat toate floricelele de la cap la coada, dar am folosit solutii extreme si am scapat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabbriela spune:

quote:
Originally posted by petra

Gabriela,
Chiar si asa inarmata ca tine, nu m-as apuca sa fac chestia asta! Oricat as iubi eu gradina nu cred ca as putea face de astea. Si eu am avut anul trecut scarbosenii de astea de melci, pentru ca in primavara trecuta am scos multe plante de astea care se intind pe pamant, fel de fel de plante cu frunze mari care tineau umbra si acolo erau formate colonii intregi de melci care au devorat toate floricelele de la cap la coada, dar am folosit solutii extreme si am scapat.

La toti numai bine!



Eu am zis ca o sa folosesc chimicale in ultima extrema.. pt ca nu vreau chimicale pe plante, si plus ca daca il prind pe sot acasa face el operatiunea.. acuma nu mai sunt asa de multi, vreo 2 - 3 pe zi mai gasesc numai si sunt micuti.
In rest cu ce sa ma mai laud, piersicutele imis unt aproape copate sa le pot manca, ardei sunt in floare si rosii pe aproape, fasolea creste de m-am minunat si eu de ea.
Intrebare, un loc mai umbros, ce asi putea s apun, ceva plante care stau verde tot timpul anului si daca fac si flori si mai bine, si sa nu creasca innalte.
O zi buna



Gabbriela & www.babiesonline.com/babies/j/julianleonardo/" target="_blank">Julian
0 - 2 years 2 - 3 years
Opere de arte

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns khristin spune:

Mik,

Merci de raspuns si sa stii ca m-ai speriat.....ca sarmanii trandafiri chiar arata cam uscati....ma si intreb daca mai au vreo sansa. Mi-ar parea asa rau sa fi murit , mai ales ca i-am protejat pe timpul iernii. Dar la -35 grade, ce sa te mai miri?. O sa va dau de veste daca vad vreun semn bun,

Cristina

noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mik spune:

quote:
Originally posted by khristin

Mik,

Merci de raspuns si sa stii ca m-ai speriat.....ca sarmanii trandafiri chiar arata cam uscati....ma si intreb daca mai au vreo sansa. Mi-ar parea asa rau sa fi murit , mai ales ca i-am protejat pe timpul iernii. Dar la -35 grade, ce sa te mai miri?. O sa va dau de veste daca vad vreun semn bun,

Cristina

noi



Stai inca nu te speria, daca radacina si o parte din tulpina (mai sus decit unde a fost altoit) nu a inghetat ai toate sansele sa-si revina.
Sa fii atenta ca pot creste si ramuri de trandafir salbatic. Pe acelea sa le tai.

Hai nu fii trista !


Mik.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns conchita spune:

la gradinaresele harnice.

Khristin, v-am mai zis ca si eu am avut trei trandafiri uscati dupa iarna si am incercat trei metode de revitalizare cu ei. va promisesem ca va spun care a mers. ei bine, si-a revenit cel pe care l-am replantat cu pamant proaspat si ingrasaminte, dupa ce l-am curatat bine de uscaciuni si l-am taiat foarte mic. nu stiu ce sa zic, poate merge si la tine?

melcisori am vazut si eu vreo doi, dar erau super mici, i-am transferat in padure. la cat erau de mici, cred ca le ia un an sa ajunga din nou in gradina mea, tarash. :))

de lamai nu stiu decat ca ii merge bine la semi-umbra, sau in soare dar cu lumina filtrata, sa fie udat periodic si din belsug. aerul umed e un plus. la mine creste fara probleme.

altfel, gradinutza mea e in mare verva, ieri am vazut si boboceii de la gladiole desfacandu-se. cel mai mult imi plac trandafirii, sunt plini de flori. si nush ce fel de trandafiri am luat, cred ca hibrizi? pai unul face si flori rosii, si rozalii pe acelasi butas. iar altul e si mai ciudat: cand da bobocul, la inceput e galben, iar cand e floarea spre trecute, se face alba. altul, la fel, incepe portocaliu si se termina rosu. e frumos, nu zic nu, dar mi-a dat de gandit referitor la competenta mea de a cumpara trandafiri :))

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana_a spune:


Ce face-ti fetelor? Nu mai spuneti nimic nou??
Eu nu prea mai am timp de gradina...Stefan imi umple cam tot timpul...
A plouat zilele astea aici de m-am urat de ploaie!Si zilnic grindina...
Lacrimioarele sunt imbobocite, in curand vor inflori, lalelele abia acum au floricele, mici si cam amarate, am sa pun pozici, si cam atat.
Inca nici rasaduri nu mi-am pus... nu am putut iesi in oras de ploaie...si fara Stefan nu pot ca nu am cu cine sa il las acasa...asteptam vremea buna si calda...


Maria Sa Stefan Speculant mic ( 19.08.2004) - POZICI
flori din gradina mea
"Maxima debetur puero reverentia" (Iuvenal) - Copilului i se datoreaza cel mai mare respect

Mergi la inceput