Bebelusi de iulie-august 2004 (57)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Inger alb spune:

Mamici frumoase si bb poznasi !

Daca, se poate? Numele baietelui meu este Angel .

Data mea de nastere 2 august 1981 numele Vanessa.

Pupici si multe

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Inger alb spune:

Philip-ma bucur pt. ca fetita ta doreste iaurt. Baietelul meu, nu vrea de loc (sunt asa de suparata)

Doamnabibi-Angel doreste foarte mult nu-mai (tata). Ii dau din trei in trei ore (tata)+ intre mese un pic de cereale , a 2-a masa fructe, a-4-a masa supica putin ceai, apa si suc amestecat cu apa.

In rest nu doreste nimic! Incerc, sa-i dau ce mancam noi si varsa.

Noaptea se trezeste de 2-3-4 ori nu-stiu, daca "foamea sau "setea"?

Am fost la mai multi doc.... cuvantul stai linistita!

Sincer nu pot sa stau linistita, fetita fratelui meu (7 luni )papa orice!

Am ,sunat in tara (la mama) sa stea, de vorba cu doctorul de acolo.

Raspunsul a fost ....dai vitamine! Acum are aproape 2 luni de cand ii dau vitamine (1 ml. pe zi) Si tot nu are pofta de mancare.

Angel este foarte activ si puternic (titirez). Desi mananca putin, restul (tata) este foarte vioi (nu anemic).

Dar, zau ca nu-stiu ce sa fac

Poti sa-l lasi la tv. (cumpara tv. mic) si tinel la distanta (eu, asa fac ii place la nebunie desene)


La toate mamicile







Jesus said, "Let the little children come to me" We love Jesus because He first love us.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andreea_s spune:

Buna dimineata mamici si bebelusi!
Ieri nu am reusit sa intru pe forum, nu stiu de ce.
Matei e din ce in ce mai terorist, vrea numai in picioare, isi da drumul la maini, se duce la prize sa scoata stecherele, deschide toate sertarele din drum, tranteste usi si as putea sa continui asa o zi intreaga. Jucariile nu sunt interesante... vrea doar cu lucruri care nu ii sunt permise. Se catara pe masa de TV si bate cu mainile in ecran, se ridica in picioare langa usa de la balcon si bate cu mainile in geam...
Asa ne distram noi...

Andreea si Matei zambaretzu'

http://community.webshots.com/user/andreea_ciontu
Povestea nasterii: http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=43944

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

buna dimineatza frumoaselor!
ce mai faceti?
hihihii Monique ce m-ai distrat cu pamintu'....tii cupilu nemincat, 'ai???
Olivia mama la viarsta asta ii poti da mai multe...iaurt, branza....ca nu ii reduc deloc ratia de lapte. Patrick bea in continuare 4 biberoane de lapte pe zi....daca i-as da ar bea si 5. mai ales daca Luca e obisnuit cu laptele eu cred ca nu il va refuza indiferent de ce i dai.
noi azi facem variatiuni in meniu, supa de rosii cu 3 boabe de orez, va anuntam cum a fost primita!
Simona R voi ce mai faceti? cam rar pe aici...cum e Mario? tot asa prost doarme?
Andreea ...suntem colege la faza asta, Patrick e identic cu Matei. ieri a primit o borasca testoasa din aia mare, s-a jucat 3 minute cu ea dupa care gata, la catarat cu el. cred ca il fac alpinist.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmenp spune:

Saluti, mi-e greu sa tin pasu` cu voi si la citit dar si la scris...
Vis-a-vis de faza cu tv-ul, si Ilincai ii place sa se uite si a avut o perioada cind minca foarte bine pe muzica, mai ales pe melodia celor de la Impact, Bebi (parca), ii plac si desenele, mama, mama, cind aude vocile alea de la Minimax sta cu gura cascata nu alta! Incerc sa n-o obisnuiesc foarte tare desi, de multe ori, ma "scot" lasind-o sa se uite si nu fac foarte bine... De multe ori adoarme la tv, o pun in patut si in 10 minute-i gata. La mincare e tot mofturoasa, vad ca de la o vreme nici cu somnu` nu se mai omoara, daca inainte dormea de doua ori pe zi cite 2 ore, acum are un somn de vreo 3 ore si pina la unshpe noaptea nu mai doarme... I-am tot facut analizele trimisa de dr, azi este gata coprocultura, probabil ati citit subiectu` cu mucusu` in scaun, sa vedem ce-o fi... tre` sa-i repet singele, are tga-ul cam marisor, dar rindul trecut cind am mers cu ea la laborator, vacile alea de acolo au intepat-o la amindoua minutzele si a urlat fata mea ca din gura de sarpe si pe motivul asta am tot aminat .. parca nu se mai termina povestea asta... I-au mai iesit doi dinti deodata, acum are patru ...
Doamna Bibi, mi-am amintit o faza de cind era Ionut mic, l-am dus la tara si l-am lasat cu socru-miu afara si cind am iesit sa vaz ce face odrasla, era tot la gura murdar de pamint, io eram foc si para, dar au sarit ceilalti cu gura pe mine zicindu-mi sa las copilul in pace, ca toti au crescut cu putza-n in tzarina si n-a murit niciunu`... te mai pui la un ghiveci cu flori? Pupici!

Carmen,Ilinca&Ionut
tzucureii mei

Toti pentru unul!...Iata-ma-s !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioana_Filipescu spune:

Buna dimineata si de la noi!Va multumesc din suflet pentru sfaturi!.Am inceput sa ii dau cu crema si astazi merg sa cumpar si ulei de ricin. Oricum, parca este mult mai bine.
Alexandru are un program bine stabilit de mancare. Dimineata8.30-9 in functie de trezire - lapte formula, la 13-13.30 mancarica plus un fruct( cateodata), la 17-17.30 iaurt cu fruct( fructele i le pasez eu) si cereale ia la 22-22.30 lapte formula. Sunt foarte incantata ca am reusit sa ii fac un program. Si are acest program de ceva vreme...
ce ma bucur sa vad poze cu bebici. Am vrea sa ajungem si noi la Baby Expo. Ati decis cand va intalniti? Ne-ar face mare placere sa va cunoastem.
Pupici pentru bebici si mamici!

Ioana si Bubu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corianai spune:

Neata, neata
Avem o zi superba noi si in loc sa iesim la plimbare stam in casa ca mami are de invatat. Poate mergem spre pranz in parc unde invat eu cel mai bine. Cred ca i-am speriat pe astia, sunt putini oameni care invata aici si aia sunt mai intregi la minte, stau zile intregi in biblioteca...
Monica nu iti face probleme cu pamantul, o sa vezi ca nu se intampla nimic. Eu tocmai culesesem niste pietre superbe de pe plaja si vroiam sa le pun in ghivece sa se vada mai frumos. Dar imi dau seama ca nu e cazul, cel putin pamantul e sfaramicios si nu se ineaca cu el.
Si referitor la masa de lactate, tu procedezi corect, ele trebuie servite separat de mancare. Calciul impiedica absorbtia fierului din alimente, aici se pune mare accent pe treaba asta, mai cu seama ca solul in nord e deficitar in fier iar ei au prostul obicei sa bea lapte la masa.
Vreau si eu sa slabesc!!!!!! Nu am decat vreo 4 kg in plus dar s-au lipit ca lumea si inca nu ma incap hainele dinainte. M-am hotarat pt dieta asa-zisa de schimbare a metabolismului (sau daneza, cum o numesc unii mai nou, ca tot suntem aici in vecini) Eu am mai tinut-o si dupa ce am nascut-o pe Mara si a avut exact efectul dorit, adica am dat jos ultimele 3-4 kg si nu le-am mai pus la loc. Acum mai trag de timp ca vine pastele, inainte tin post o saptamana, etc... Pretexte, rusine sa-mi fie!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

Cori care e dieta aia? is tot curiosa ca ma tot auzit de ea. cand ai test azi?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corianai spune:

Rox vezi ca o gasesti pe undeva pe la subiectele de slabit. Sau da cautare cu google, eu nu am timp din pacate sa o caut acum. Am test diseara la 6, si tocmai ce am pacalit maimuta si s-a culcat, fug la lectii!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BLUE ANGEL spune:

salutare !!!
am citit repede ce-ati scris ...
Olivia , sunt super pozele .. iar de Luca cel frumos nu mai vorbesc..
mamaaa, cat lapte beau bb-ii vostri ..Luca are doua mese de lapte , dimi si seara , in total vreo 500 ml ...la pranz masa de legume si carnitza (galbenus , ficatel, in curand peste ) la 15 masa de fruct , la 18 masa de iaurt , barnzica , lactate si seara cum ziceam lapte formula .. fara cereale ca e deja gabarit depasit !!!

nu mai stiu ce-am citit .. neuron obosit !!!

Cori , bafta multa la test !!!iti tinem pumnii !!!

Cu TV -ul ..of mare si la noi .. adca-l vedeti cat de atent se uiat si mai casca si gura de parca ar fi super concentrat .. daca trec prin fata lui .. este tragedie sa vezi cum se foieste de parca nu ar dori sa piarda nici o imagine ... eu il pun departe (ma rog , cat de departe poate fi in apt noastre) si il mai las cu jucarelele lui si cu .. TV -ul !!!

Ramona si pe Sara cea dulce

Monica , super faza cu pamantul !!!

Nicole , Adina .. mergeti in parc azi ? sper sa vin si eu .. va sun ..am o cumnatica bolnava -nu stiu cum s-a pricopsit cu o tromboflebita (sper ca am scris bine )-si trebuie sa mergem s ao vizitam ...
pupici mii si o zi buna

Simona si bb Luca
http://photos.yahoo.com/ionel_dinu

Mergi la inceput