Mihaitza al lui Felis...un bb al comunitatii DC(2)

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns FELIS spune:

Sa vad daca reusesc sa spun repede vestile...

Mihai are de ceva timp febra... care creste si scade cu sau fara nurofen (ex: duminica dimineatza 38, dupa-masa 37.4, seara 38.4, luni dimineatza 37.9... variatii ale temperaturii fara sa ii dau nimic de temperatura)
Ca de obicei saptamana trecuta am fost de 2 ori la dr pediatra si o data la ORL. Vineri am fost tot pt temperatura. L-a consultat, dar nu a vazut nici un motiv pt temperatura lui (la dr nu mai avea temperatura) asa ca mi-a dat trimitere pt analize de sange, exudat faringian, urocultura si coprocultura.
Duminica spre luni noaptea am stat cu eprubeta sa faca si el un pisu, mai mult de 2.30 ore. Eram rupta de oboseala ca fusesem la cursuri cateva zile la rand, inclusin sambata ~10 ore ( 8 de curs si pauze) si duminica 4 ore..Curgeau apele de pe mine ca la dus de atata stat cu el in brate sa tin eprubeta bine sa faca in ea, el era -normal- lipit de mine... la un moment dat urla (era cam 2 noaptea) asa ca am renuntzat la urocultura.
Luni dimineatza trebuia sa merg la analize si la 11.30 la dr de inima italian.
Am plecat la analize, am stat si am asteptat ceva timp dupa care am fost la asistenta sa imi fac programare pt joi cand erau gata rezultatele. Tot atunci a aparut si d-na dr pediatru si cand i-am zis ca iar a facut temp si cum mi-a zis sa raman sa il vada... Aveam 4 persoane in fatza mea asa ca stateam ca pe ghimpi... Am intrat, l-a consultat, i s-a parut ca vede ceva in gat, drept pt care m-a trmis si la ORL sa il consulte tot atunci. La ORL inca 2 persoane fatza mea... Am intrat, l-a consultat- gat, nas, urechi: nu avea nimic. Mentiune: la dr de azi (ORL) am mai fost si acum o luna (saptamana trecuta am fost la alta dr... deoarece dr pediatra ma trimite "acum mergeti la ORL") si atunci a fost f acra si expeditiva- nu stiam ca ajung si la ORL asa ca nu aveam sa ii dau nimic. Azi in schimb i-am dat 100.000 lei si a fost f atenta si dragutza cu baiatul meu, l-a consultata cu mai multa blandete... si a vorbit mult mai frumos, fara sa fie expeditiva...
De acolo am plecat in cea mai mare graba acasa sa ii dau sa manance si la 11.20 coboram la taxi sa fug la programarea de la 11.30 care era la distantza destul de mare. Am ajuns, am asteptat si am intrat pe la 12 si 10 la consult la dr italian de inima...
Parerea dr cardiolog italian: trebuie operat cat mai curand... Cum procedam: peste o luna mai merg la un consult sa vada cat e viteza sangelui. Azi era 3 si ceva, cand normal ar fi sa fie peste 4. Daca pesteo luna viteza nu e de peste 4, va trebui urgent operat. Daca e de peste 4 , tot va trebui operat, dar mai putem astepta cateva luni.
In cazul in care peste o luna viteza e sub 4, daca nu il accepta la operatie cei de la Cluj, va fi operat in Italia. Le-am zis ca nu am 10.000 euro, am insa in jur de 2.000. Dr italian a zis ca suporta ei cheltuielile operatiei si cazarea si masa mea (in spital) iar mie imi vor trebui bani doar de drum si eventual de vreo cartela telefonica (asa s-a exprimat d-na dr la care era venit dr italian)
Am plecat de acolo si am mers pe jos pana la Piatza Romana sa imi cumpar o carte de la ASE. A mers pe la umbra si dormea puiul meu tare bine... De la ASE am zis sa mai merg pe jos sa caut un ING sa verific cardul, daca a mai intrat ceva si sa trec la "floricica galbena". Am intrat la al 2-lea ING (la primul erau cateva persoane care asteptau), am vazut ca intrasera 10.000.000 lei de la o firma cu denumire italiana si cum eu nu am gasit nimic de scris mi-am sunat sotul sa noteze el denumirea. I-am dictat, mi-am luat cardul si am plecat. La 2 min distantza la o trecere de pietoni, mi s-a furat mobilul pe care aveam si numere de la doctori, care nu le aveam decat in telefon Am fost la un sediu Orange, am blocat numarul si am plecat spre casa. In cea mai mare graba i-am dat sa manance si l-am dus la soacra pe Mihai, iar eu am plecat la curs (16.30-20.30) Ne-a dat drumu mai devreme cu vreo 40 min, asa ca m-am dus direct in Cora sa ii cumpar Libero, ca de 2 zile nu am avut timp sa cumpar. Cu tot cu drum si cat am stat la cumparaturi, am ajuns acasa la 21.30 : i-am luat temperatura lui Mihai (37.7), i-am dat sa manace, i-am facut baie, l-am cantarit (6 kg) si am trecut la problema cu eprubeta (am scapat mai repede-30 min, dar a si facut pisu) Ce fericiti eram si eu si taica-su cand am vazut ca a facut Am vrut sa scriu aseara aici, dar nu am mai putut, asa ca m-am culcat la 24.30 si la 3 m-am trezit ca nu mai aveam biberoane spalate... eventual, poate mai si invatz...
Multumesc mult la toate fetele de pe DC care cand au auzit ca vineri trebuie sa merg la curs si nu am cu cine sa il las pe Mihai, au fost nenumarate care s-u oferit sa ma ajute. L-am lasat cu 2 din ele (Paxela si Onitza)... Au stat 2 mame cu 3 copii, iar in lipsa mea Mihai a zis TATA... Mi-au confirmat amandoua...

Uf... am obosit... Am povestit ce era mai nou si mai important...
Sper sa nu fie ceva grav cu temperatura. In dimineatza asta ma duc sa duc si urocltura. Sper sa fie totul bine, sa termin si cursul si sper sa iau examenul ( saptamana viitoare)... Multe sperantze!...

Felis si Mihai-Cristian (06.12.04)
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=46477&whichpage=4" target="_blank">Ce mai face Mihai!...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cip cirip spune:

Felis te rog frumos, sa-mi trimiti un mesaj pe PM sa pot lua legatura direct cu tine.


Am incercat si nu se poate sa-ti trimit inca sunt noua! Astept din tot sufletul meu.
Rog moderatori sa se faca vazut mesajul meu!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica-elizabet spune:

felis, sa dea Dumnezeu sa fie totul bine si tie si lui mihaitza

monica

http://pg.photos.yahoo.com/ph/hapciu18/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cip cirip spune:


Felis astept, raspunsul tau cu cea mai mare placere!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns FELIS spune:

In legatura cu febra, ce informatii am mai primit:
Din experienta iti spun ca febra poate fi de la caldura sau de la boala de inima. Dupa virsta de 6 luni B. mi-a facut febra aproape non-stop pina cind a fost operat. Am facut toate investigatiile posibile ( inclusiv tomograf ) si nu s-a aflat nici un motiv pentru febra. Atunci medicii mi-au bagat textul " copii cu SD fac febra la nivel central - adica de la creier ". Nu a fost adevarat pentru ca dupa operatie nu am mai avut nici un fel de probleme cu febra.
Fetita de care iti spuneam ca are nevoie de operatie tot de pe la 6 luni a inceput cu febra.
Cred ca boala de inima este de vina dar nu sunt medic sa stiu mai multe. Poate si la Mihai se petrece acelasi fenomen

Felis si Mihai-Cristian (06.12.04)
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=46477&whichpage=5" target="_blank">Ce mai face Mihai!...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adrianangi spune:

A fost odata… un copil ce trebuia sa se nasca.
Intr-o zi, copilul l-a intrebat pe Dumnezeu :
“ Mi s-a spus ca vrei sa ma trimiti pe Pamint miine, dar cum am sa reusesc sa traiesc acolo, asa de mic si neajutorat?”
Dumnezeu a raspuns:
“ Din multi Ingeri, am ales unul pentru Tine. Te va astepta si va avea grija de tine”
 
“Dar – spuse copilul – Aici in Rai nu fac altceva decit sa zimbesc si sa cint. De atit am nevoie ca sa fiu fericit!”
Dumnezeu spuse:
“ Ingerul tau va cinta pentru tine in fiecare zi. Si vei simti Iubirea Ingerului pentru tine si vei fi fericit”.
 
“ Si, - spuse copilul- cum am sa pot fi capabil sa inteleg cind oamenii vor vorbi cu mine, daca nu cunosc limba oamenilor?”
“ E foarte simplu – spuse Dumnezeu- Ingerul tau iti va spune  cele mai frumoase si dulci cuvinte pe care le vei auzi vreodata, si cu multa rabdare si grija, Ingerul tau te va invata cum sa vorbesti”.
 
Copilul privi in sus catre Dumnezeu spunind:
“ Si ce voi face cind voi vrea sa vorbesc cu tine?”
Dumnezeu zimbind catre copil spuse:
“Ingerul iti va impreuna miinile si te va invata cum sa te rogi”
 
Copilul spuse:
“ Am auzit ca pe Pamint sint oameni rai, cine ma va proteja?”
Dumnezeu isi puse bratul sau in jurul copilului si spuse:
“ Ingerul tau te va apara, chiar daca va trebui sa-si riste viata pentru asta”.
 
Copilul trist:
“ Dar voi fi intotdeauna suparat, pentru ca nu te voi mai vedea”
Dumnezeu imbratisindu-l pe copil:
“ Ingerul tau iti va vorbi mereu despre mine, te va invata drumul inapoi catre mine, chiar daca eu voi fi mereu linga tine”
 
In acel moment, era multa Pace in Rai, dar deja vocile de pe Pamint se faceau auzite.
 
In graba, copilul il intreba incet pe Dumnezeu:
“ Oh, Doamne, daca tot trebuie sa plec acum, te rog spune-mi numele Ingerului meu”
Dumnezeu raspunse:
“ Numele Ingerului tau nu are importanta… ii vei spune simplu MAMA !”
 
Aceasta este o poveste reala despre tine, Felis, si despre toate mamele care iti seamana...
Sa fiti sanatosi si Dumnezeu sa va ocroteasca!


http://adriana.freewebspace.com/photo.html

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Moss spune:

Felis, daca trebuie sa mergi in Italia, neaparat sa ma contactezi pentru transport.
Cred ca te pot ajuta !!
Ma cauti pe mine !

Sanatate multa, multa pentru Mihaita.

Scuza-ma dar nu am timp nici sa mor !

Pupici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Moss spune:

Felis, daca trebuie sa ajungi in Italia, cauta-ma neaparat ! Cred ca te pot ajuta cu transportul !
Sa te interesezi daca este OK sa meraga cu avionul !

Scuza-ma, dar nu am timp nici sa mor !!!

Multa , multa sanatate !!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns FELIS spune:

ADRIANANGI... f frumos... mi-au dat lacrimile!...

MOSS... multumesc!...

Multumesc la toate fetele pt suport si sprijin de toate felurile, si in primul rand pt sprijinul MORAL... (de aici si de la alte subiecte)...

Nu am timp absolut deloc... Si acum ma grabesc sa plec la curs... M-am trezit mai de dimineatza sa spal niste biberoane, si sa scriu ceva aici!...

Am fost ieri la dr pediatra cu el- erau gata analizele. Analizele nu au iesit tocmai bine!... Are o infectie in gat (candida) si o mica lipsa de fier. Ne-a dat antibiotic, un sprei verde, fier...

Am terminat saptamana aceasta cele 10 zile de encephabol si vitaminB, am sa incep azi sau maine cu nutrivene, iar saptamana viitoare parca se termina cele 20 zile de pauza de la tonotil....

Zilnic ii dau medicamentul de inima si siropul de constipatie... Ieri mi-a iesit pt prima data cu kk fara sa planga si fara supozitor...

Avem o jucarie de care suntm interesati dar care mami nu s-a gandit sa ne-o dea pana acum, ca era mare cat noi. Cum suntem interesati de ea?... O papam!...

Revenind ... sunt destul de multumita eu personal de evolutia lui. La ochisori nu mai are aproape nimic... A inceput sa urmareasca cu privirea (multumesc ILEANA ACHIM- se pare ca a fost asa cum ai zis tu), e mult mai vioi si mai atent pe zi ce trece...

De 2 zile doarme si in casa (de cand am terminat encephabol) radem mai nou in hohote amandoi cand manacam piureitz...

Pe scurt cam acestea sunt vestile despre noi!...

Sanatate la toata lumea!... Sunteti minunati... Ieri cat am fost la curs a stat cu el mama PAXELA... Daca eu sunt ingerul lui Mihai, asa cum scrie ADRANANGI, PAXELA este ingerul nostru!...

Felis si Mihai-Cristian (06.12.04)
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=46477&whichpage=5" target="_blank">Ce mai face Mihai!...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns casandra spune:

Draga Felis, pentru analize de urina, sunt niste pungute sterile care se pun in pampers, se aplica direct pe piele, si bebe face pipi acolo.
Noi i-am facut urocultura lui Calin cand inca nu implinise 1 luna, la "Grigore Alexandrescu". Asistenta de la urologie mi-a dat punguta.

Mergi la inceput