Mihaitza al lui Felis...un bb al comunitatii DC(2)

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns adriana spune:

Felis draga,
dar spune-ne, operatia la inimioara o mai face? Sau cand e programat, ii merge bine si fara? Ca stiu ca era bai sa fie facuta pana la 6 luni.. cred ca se apropie termenul, nu?


----------------------------------------------------------------------------------
Adriana, mamica lui Codrin(19 aprilie 2002) si a Olgutei(6 decembrie 2003)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns FELIS spune:

ADRIANA... normal ca mai face operatia la inimioara!... E mai greu sa ii intelegi pe doctori ce au in cap...cand zic "e f urgent... neaparat trebuie operat..." (cu un ton de am impresia ca gata, maine il opereaza, dupa care : "bine, atunci ne vedem peste o luna la control, sa ma anuntzati insa daca apare ceva" "Pai nu ziceati ca e urgen cu operatzia?", "da... dar trebuie sa ia in greutate..."
Miercuri am fost la alt dr cardiolog si apoi la dr pediatra. (programari la 10 si la 12)... Auzisem ca ar veni in tzara in iunie medicii italieni sa opereze la sp. militari. I-am explicat doctorului despre ce e vorba cu Mihai, i-am aratat dosarul cu analizele si vizitele la doctori ( nu le am pe toate, am doar de la cei care mi-au dat un rezultata scris...) A zis sa il vada si discutam apoi cat de urgent e... I-a facut ecografie: "o... da... neaparat trebuie operatcat mai curandposibil, dar nu mai tarziu de sfarsitul anului... Mai ales ca are si sindrom, presiunea pulmonara (nu stiu ce a zis ca se intampla) si ar fi ireversibil...)"

Ce mi-a zis despre dr italieni:
Doctorii italieni pt operatiile de inima vor veni cel mai probabil in luna octombrie!...
Ei ar fi vrut sa vina in iunie, dar nu stiu ce probleme sunt cu spitalul Militari (nu vor cei de la Sp. Militar sau alt motiv)
La inceputul lunii iunie va veni unul din doctorii respectivi, dar nu pt operatii ci pt consultatii!...
Doctorii italieni opereaza in Romania numai cazurile ce se pot opera aici. Cele f dificile, nu le opereaza (ex: cele in care trebuiesc puse proteze etc)Se refera la cele care presupun multe zile de reanimare, o supraveghere indeaproape pe o perioada mare... Ei plecand dupa cateva zile de la operatie nu-si asuma riscul!...

Ce mi-a mai zis un parinte care a fost in situatia mea... (copil cu SD si operat de inima):
Vezi sa nu intirzii prea mult dupa virsta de 6 luni ca este foarte periculos.
Din cauza defectelor de la inimioara in plamin ajunge prea mult singe si se instaleaza o hipertensiune. Cu timpul presiunea pulmonara ridicata provoaca modificari iremediabile in structura pulmonara care fac ca operatia sa nu mai fie indicata ba chiar inutila.
Iti scriu despre asta pentru ca B. a fost operat in ultimul moment posibil dupa multe ezitari din partea medicilor italieni. Au facut operatia spunindu-mi ca oricum va muri curind fara operatie si pentru ca eu am insistat foarte mult crezind intr-o minune.
Ei i-au dat sanse de supravietuire de 10 %.
Ceea ce se spune in legatura cu greutatea pe care copilul ar trebui sa o aiba in momentul operatiei nu este valabil in toate cazurile altfel nu ar mai fi operati copii in primele zile de viata.
Eu nu sunt medic ci doar o mama care a trecut prin ceea ce urmeaza sa treci si tu si as vrea sa nu faci si tu aceleasi greseli pe care le-am facut noi.
Nu am sa stiu niciodata care ar fi fost evolutia fiului meu daca ar fi fost operat la o virsta mai mica.
In general cei care au probleme grave cu inima nu sunt mincaciosi si deci se ingrasa foarte greu.
Trebuie sa te sfatuiesti cu un medic in care ai incredere si sa stabiliti o strategie

Concluzia: la inceputul lui iunie voi merge sa mi-l consulte dr italian care e chirurg-cardiolog si in functie de ce imi zice, hotaram daca astept octombrie, sau o facem mai devreme la Cluj...
O veste buna este ca presiunea pulmonara a scazut. In februarie era de 40-45 si acum era de aproximativ 30 (limita normala maxima fiind de 25)...
Acum, ce sa zic eu: totusi stiu ei dr acestia ce stiu dar cu exprimarea stau mai deficitar. La ceea ce are Mihai, operatia este urgenta, dar trebuie tinut sub observatie si daca evolutia nu e buna am fi facut operatia pana acum indiferent de nr de kg, dar el avand o evolutie buna mai asteptam pt a reduce riscurile legate de anestezia facuta la un nr asa de mic de kg. Dr pediatra mi-a zis de ex ca intr-o zi a fost la dansa la consult un baiat care avea DSA- gaura aortica (Mihai are DSV- gaura ventriculara - sper ca exprimarea in context sa nu fie aiurea). Mi-a zis ca ce are Mihai DSV, e mult mai periculos decat DSA... Si totusi, acel baiat cu DSA din cauza DSA-ului avea cutia toracica deja deformata... Deci Mihai, in ciuda problemelor, are totusi o evolutie buna: nu se invinetzeste, presiunea pulmonara a scazut...

Felis si Mihai-Cristian (06.12.04)
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=46477&whichpage=4" target="_blank">Ce mai face Mihai!...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns FELIS spune:

Scriu mai greu aici, deoarece e mult de povestit, iar eu sunt f ocupata...
Acum mai sunt si racita de abia stau pe scaun, am si mult de lucru, am si enorm de mult de invatzat (am un examen pe 11-12 iunie)... Asa ca voi intra mai rar... Nu-mi doresc decat liniste: sa-mi pot vedea linistita de puiul meu, sa lucrez si sa invatz... Adevarul e ca ma simt cam sfarsita...
Sanatate la toata lumea si va multumesc ca sunteti alaturi de mine!...

PS: va rog sa nu va suparati daca nu va raspund la toate PM-urile, dar abia apuc sa le citesc si unele necesita raspunsuri mai lungi si explicatii...
Stau f prost cu timpul: Mihai e pe primul loc- fac in primul rand totul pt el si daca imi mai ramane ceva timp (cum e acum 3 noaptea, aproape 4) trag de mine sa fac si restul...

Felis si Mihai-Cristian (06.12.04)
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=46477&whichpage=4" target="_blank">Ce mai face Mihai!...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adriana spune:

Multumim de raspuns Felis draga, multa putere si sanatate multa la puiut. Tu esti mamica lui, si stii tu ce sa faci bine pentru el ..
Sa te lumineze Dumnezeu sa iei decizia cea mai buna.

Mihai, ca si fetita mea, s-a nascut de Sf. Nicolae, roaga-te la el sa te ajute, si vezi ca la Universitate sunt moastele lui. Cand simti ca nu mai poti, du-te acolo si stai la moaste, sunt dadatoare de putere si ajutor.

Numai bine


----------------------------------------------------------------------------------
Adriana, mamica lui Codrin(19 aprilie 2002) si a Olgutei(6 decembrie 2003)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns FELIS spune:

Pt ca eram racita si mi s-a parut ca si el are tendintze de tuse, am fost vineri cu el la pediatra, care ne-a trimis mai intai la ORL si apoi ne-a consultat si dansa. Mi-au zis ca nu are nimic.

AM intrat iar in perioada cand nu vrea sa manace, si "atac" pe toate fronturile problema
Eu ii dau acum 2 mese de lapte simplu si 3 cu 1 cupa de cereale la biberon. Duminica nu a vrut nici lapte cu cereale, nici simplu , nici sa suga la san. Manca doar de foame ~60 ml.
Luni a mancat mai bine deoarece dupa acei 60 ml i-am dat laptele (simplu sau cu cereale) cu seringa. Asa a vrut...
Duminica seara am aplicat alta strategie. Cand am vazut ca nu putem nici eu nici taica-su sa il convingem sa manace deloc (si plangea continuu daca voiam sa ii dam sa manace), l-am dezbracat (l-am lasat doar cu scutecul libero) S-a linistit instantaneu si a mai mancat (mancase chinuit 40 ml si a mai mancat apoi asa dezbracat pana la 110 ml)
In traducere: e tare fericit cand il dezbracam ca stie ca urmeaza baia care ii place taaaare mult.

Si ultima problema , dar cea mai dureroasa: constipatia noastra nu vrea sa treaca orice am face... Am ajuns sa mancam la ora 10 o ceasca de piure de pere, in aceeasi zi zeama de portocala, ceai de musetel... NIMIC... Mai mult decat atat, sambata seara din nou a facut cu sange... A facut deoarece i-am bagat supozitor, ca altfel nu facea...I-am dat cu vrema Proctolog in funduletz si am plimbat baiatul prin casa sa il linistim. Azi mergem din nou la pediatra (cred ca s-a saturat de noi de 2 ori pe saptamana)

A... Saptamana trecuta, luni, am terminat de dat o tura de tonotil, duminica am inceput cu encephabol si vitamin B, si la terminarea lor (10 zile) trecem la medicamentul din state (nutrivene)... Iar tonotil... si tot asa...

Nu a mai luat in greutate in ultimele 2 saptamani... De fapt in ultima luna...

Felis si Mihai-Cristian (06.12.04)
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=46477&whichpage=4" target="_blank">Ce mai face Mihai!...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns FELIS spune:

In completare: azi la pediatra mergem pt problema constipatiei- sa vedem ce zice de problema in sine si sa ma sfatuiesc cu dansa despre diversificare... ce alimente sa ii introduc in alimentatie, el avand aceasta problema cu constipatia...

Felis si Mihai-Cristian (06.12.04)
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=46477&whichpage=4" target="_blank">Ce mai face Mihai!...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns try spune:

Felis, te rog incearca si cu prune crude. Paseaza-i-le si da-i-le simplu sau in amestec cu altceva. Incearca initial cu o jumatate de pruna si apoi, daca nu merge nici asa, incearca cu o pruna intreaga. Aici prunele care se gasesc sunt de-alea mari si rotunde ca si caisele. Iar recomandarile celor de aici la astfel de prune se refera, asta ca sa stii cantitativ ce inseamna o jumatate de pruna. Insa nu conteaza ce fel de prune folosesti, pruna are efect purgativ, oricare i-ar fi soiul.
Macar sa fii impacata ca ai incercat si varianta asta.

Alex - 5 Nov. 2004 ......... poze cu noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns FELIS spune:

Am fost azi la pediatra... si sa ma citez pe mine de la subiectul bebelusi:
Fetelor... tuta sunt... Tre sa ma duc la dr sa imi zica de fii-miu ca e cu inima si oboseste la biberon si de aia nu-l mai vrea chiar daca ii e foame??????????? E clar ca sunt Mi-a zis sa-i dau cu seringa sa pape ...

Cred ca deja ati prins ideea de baza...
Pt constipatie mi-a zis sa ii dau zilnic sirop LASS BABY. Am fost sa il cumpar si la primele 6-7 farmacii se uitau ciudat la mine - nici nu auzisera de asa ceva... Am gasit in final. Am intrat fara sperantza intr-o farmacie si intreb daca are lass baby: DA. Am crezut ca nu aud bine. Ma mai intrebat odata, ca prea raspunsese firesc. Am primit acelasi raspuns, la care eu "Vorbiti serios?"
O sticla de 150 ml= 265.000 lei...

De maine intram serios pe piureuri de fructe si legume (incet, dar sigur )

PS : pt ca nu m-am exprimat perea bine - daca refuza biberonul asta nu inseamna ca nu ii mai e foame. Cand vede seringa e tare fericit: imediat intoarce guritza dupa ea...

Felis si Mihai-Cristian (06.12.04)
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=46477&whichpage=4" target="_blank">Ce mai face Mihai!...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns fulguletz spune:

poate nu am prins eu bine ideea..de ce refuza el biberonul si vrea seringa?
ce fel de tetine ai? de silicon sau cauciuc? ca poate are si el prferintze la tetine..zic si io..


lui David voinicelu', tras ca prin inelu' (1 dec. 04)
pozitze
am si motto : "mai binele este dusmanul binelui"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns FELIS spune:

quote:
Originally posted by fulguletz

poate nu am prins eu bine ideea..de ce refuza el biberonul si vrea seringa?
ce fel de tetine ai? de silicon sau cauciuc? ca poate are si el prferintze la tetine..zic si io..


lui David voinicelu', tras ca prin inelu' (1 dec. 04)
pozitze
am si motto : "mai binele este dusmanul binelui"



De toate materialele si toate formele are tetine... Si mananca in aceasi zi cu toate, in functie de masa... Cand nu voia sa manace deloc ii schimbam la aceeasi masa tetina de nu stiu cate ori... Nu voia nici un alt tip de tetina...

Felis si Mihai-Cristian (06.12.04)
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=46477&whichpage=4" target="_blank">Ce mai face Mihai!...

Mergi la inceput