Mihaitza al lui Felis...un bb al comunitatii DC(2)

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Anuc spune:

Hip Hip Uraaa!!! pentru Mihaita!!!
....si pentru mamica lui ca e isteata si perseverenta!

Anuc si BB Ioana (4 luni)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns FELIS spune:

Una calda, una rece!...
Sa va dau un copy la ce am scris ieri noapte la noi la bebei de nov-dec 04:

"Da tocmai am trecut prin niste clipe de cosmar... Puiul meu s-a constipat (am inceput cu sucul de morcov preventiv , tocmai pt constipatie) si cand sa ii dau sa manace nu stiam de ce tot plange ... II bagasem inainte supozitor, dar dupa 5 min l-a scos (l-am gasit in scutec...). I-am mai bagat unul... la fel, asa ca am zis sa-i dau sa pape. Nu ma intzelegeam deloc cu el. Nu puteam sa-i dau papa. L-am luat in bratze, il plimbam si ii cantam... Mi-am inchipuit eu ca ar putea face kk, asa ca am zis sa-i desfac putin scutecu sa vad. Nu l-am pus bine pe pat ca a inceput sa urle rau... da rau de tot, s-a invinetzit tot la fatza si nu va pot explica ce expresie de durere avea pe fatza ... M-am speriat f tare! L-am luat in bratze speriata si plangand (ma gandeam ca i se opreste inima, ca se intampla vreo nenorocire). Taica-su care adormise, dar se trezise de la urlatul lui, vazandu-ma asa speriata si plangand s-a ridicat si l-a luat in bratze. Dupa vreo 10 min , cand s-a calmat si Mihai si eu, hai sa ne uitam daca a facut kk. Facuse, dar cand am vazut, sa mi se faca rau!...kk era de diametru de ~1.5 cm si ... sange...Avea sange si pe funduletz, si pe scutec... Plans si cand l-am sters... L-am dat cu o crema si l-am mai tinut cu funduletzul la aer...
Abia dupa vreo 7-8 min i-am dat papa, dar dupa 40 ml era deja adormit (la ultima masa din zi, eu nu-i mai dau cereale, ca doarme mai linistit)...

Am sa ii dau de maine un sirop pt constipatie LASS BABY... Am o mostra la mine, sa vad daca merge... Eu am crezut ca va merge cu sucul de morcov... Mi-a mai zis pediatra ca si sucul de portocala e bun... Dinainte de a-i baga cereale el se cam constipa... Si pe milumil scrie ca va avea scaunele precum cele ale bebelusilor alimentati la san"


Felis si Mihai-Cristian (06.12.04)
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=46477&whichpage=3" target="_blank">Ce mai face Mihai!...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina023 spune:

Draga mea Felis,
Din cate stiu eu sucul de morcov constipa foarte tare, in nici un caz nu este un remediu al constipatiei. Mierea, prunele (proaspete, uscate sau compot) stiu ca sunt bune in tratamentul constipatiei.
Multi pupici lui Mihaita si mamicii lui curajoase.

Salvati viata lui Mihaita!
http://www.site.neogen.ro/mihaita.hogas
http://www.hogas.go.ro

Alina si puiul Luca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns papadie spune:

Felis incearca eventual cu ceiulet sau cu zeama de la prune fierte...in nici un caz miere!
Pina la un an copiii nu au voie miere. (poate contine spori de botulism).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adrianangi spune:

Felis, incearca sa gasesti Fresubin. Are aceleasi calitati ca si Frebini dar, din cite stiu eu, este tolerat mai bine de bebeii mici, cum este Mihaita. Din cite stiu eu, se gaseste si in farmaciile din Romania.

Impotriva constipatie: la noi a fost intotdeauna eficient sucul de pere de la Gerber. Se gaseste in super-marketuri. Poti incerca o ligurita-doua...

http://adriana.freewebspace.com/photo.html

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Freia spune:

postat initial de rosalinda


Draga Felis! Sunt o membra noua a forumului DC si azi am citit povestea ta care ma impresionat foarte mult. Sunt la servici acum si abia m-am abtinut sa nu plang. Sa va dea DUMNEZEU si MAICA DOMNULUI sanatate si putere sa invingeti toate piedicile.Suntem alaturi de voi eu si fetita mea Diana.Va tinem pumnii la operatie.





Freia si Alexa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pufymic spune:

Felis cum mai e Mihaita?A mai crescut in greutate?Mai e constipat?
Pupici si multa sanatate!


Ioana& Alesio, bāzucu lu' mami si bebelacu lu' tati(08.10.2004) cu bazucu'

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns frosa spune:

Buna Felis, si noi avem probleme cu constipatia, s-a intimplat de citeva ori sa plinga de durere, imi venea sa fac eu in locul lui ... nu stiam ce sa-i mai fac.
Incercam tot cu sucuri de portocala, pere ....
Succes sa scape cit mai repede

Monica Robert (09.01.01) si Razvan (10.09.05)
http://community.webshots.com/user/frosa2003


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns FELIS spune:

Mai venim cu vesti... de toate felurile...
In legatura cu constipatia merge spre bine. Facem tare, dar facem singuri (fara supozitor). Pana azi i-am dat suc de portocale, iar azi am inlocuit cu piure de pere... Sa vedem cum va fi. Am mai aflat ca si ceaiul de musetel ar ajuta, asa ca de maine, in loc de apa ii dau ceai de musetel...

Alta veste... Mihaitza a fost in week-end la munte!... Si cu el si mama lui a fost pt prima oara la munte (in 31 de ani de viatza). Exceptand faptul ca sunt de la munte (jud Bacau), mai mult decat ACASA nu am fost niciodata plecata la munte (Predeal, Sinaia etc... doar din povesti si poze)
Am tot auzit ca pt copiii cu SD e f bine sa mergi la munte, la mare , asa ca pt Mihai am fost si la munte... Aceasta iesire i-o datorez tot prietenei mele de aici de pe forum, Paxela, care joi a zis “Hai sa mergem la Sinaia” si am plecat sambata dimineatza (are ea masina) si ne-am intors duminica seara. Am luat si bebelusii cu noi, bineintzeles!...
A fost superb, Mihai a papat ca niciodata... Manca la 3 ore de parca nu mancase de 3 zile, si termina tot ce-i puneam in biberon...
O singura problema am intampinat. Tocmai ne pregateam sa urcam cu telecabina la 2.000 m, cand ma intreaba sotul meu daca Mihai are voie sa urce la acea inaltime. In acel moment cred ca m-am albit: nici o clipa nu m-am gandit la aceasta problema. Fusesem atat de incantata ca il adusesem la munte, ca manca f bine, ca dormea f bine... ca pur si simplu acest aspect ... Nu am scuze... Am luat imediat telefonul si l-am sunat pe dr de inima, dar nu mi-a raspuns... Am luat atunci mobilul sotului Paxelei si am sunat pe dr pediatra (avem aceeasi dr pediatra- eu nu aveam nr). Imi raspunde la telefon si bineinteles ca raspunsul a fost ca NU are voie decat la max 1.400 m..., la 2000 m e riscant, aerul fiind rarefiat si el deja avand probleme cu oxigenarea, dar ca pot sa incerc si daca se invinetzeste sa cobor repede... Atat de nebuna nu am fost. Mi-a parut cumplit de rau ca le stricasem planurile Paxelei si sotului ei, dar ea ca de obicei, o mama de nota 10 si prietena asemenea, a zis ca nu e o problema si ca putem merge la fel de bine in orice alta parte... Asa ca escapada noastra la munte a fost in final fara peripetii (doar ca la plecare, pe Stefan cel Mare s-a rupt planetara la masina si am intarziat pana a pus alta sotul Paxelei)...
Cam pe joi vin si pozele...

Avem aprope 6 kg si 64 cm.


Felis si Mihai-Cristian (06.12.04)
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=46477&whichpage=3" target="_blank">Ce mai face Mihai!...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pufymic spune:

Felis ma bucur din suflet pentru Mihaita ca e mai bine acum cu kk!
Sa ai grija sa nu-i dai ceai de menta ca acela constipa.
Bravo voua ca ati fost la munte...ma bucur ca a fost bine......si la cat mai multe iesiri!

Pupici!


Ioana& Alesio, bāzucu lu' mami si bebelacu lu' tati(08.10.2004) cu bazucu'

Mergi la inceput