Prietenii omului (9)

Prietenii omului (9) | Autor: louisea

Link direct la acest mesaj

annie-xtreme - catelusul Jazz

aysha - papagalul Guevara, 1 an

louisea - motanul Bandit

viorela-hoff - catelusa Smolita

conchita - catelul Kengi

Ramonika - doua minuni de pisici : Vladutz Tigrutz si Alina Bubulina si pisica Maritza

Sanca - pisicile Mishu si Sasha (<1 an) si catelul Oreo

Ciuf - catelul Cezar

Victoria - 3 pisici si 3 catei

Motanik - catelul Pufi si papagalii

missiday - motanelul Benny

maruta - motanul Arristotel Zamisars, catelusa Dolly si papagalul Perusita

orchid - www.desprecopii.com/forum/photo_album_view.asp?cname=Rocco&mid=12622&cid=12991" target="_blank">papagalul Rocco

Danna - www.mioriticromanesc.home.ro/" target="_blank">catelusa Azara, fetitza Ambra si mamica ei Mura

lilanda - catelul Ilie

anamariame - motanelul Sticky, 6 luni

laureta - motanul Pufi

papadie - pisica wilde Marina

scarmanus - pisicile: Suzi si Lili

blue13 - pisica Tzuka si motanul Cookie


flori76 - catelusa Lisa

corneliaa - www.kroko.dan-cornelia.com/" target="_blank">pisoiul Kroko

energy - catelusa Sonia si motanul Oliver


cinta - pisicuta Zuze

firicel - motanelul Tzetze

cafelutza - pisica Tzutzulica


loredanap - motanul Tantza

ionella3003 - pisica Gambuta si motanelul Capone

Jazz - pisoiul Sighi, un beagle - Chomsky, un elkound norvegian - Angel si un Brittney Spaniel - Bently

Giana - chow-chow Sam

Simonitza - [red]motanelul Piki

tumpi - motanul D'artagnian si pisicuta Negruta

Daisy - catelusa Thea - printesa, catelul Pury - Giga - Conte de Savoya si testoasa Mamuc

slakje - catelul corcitura de maltez cu yorkshire terrier Tom

roxy79ro - catelul Nero

carmita_baby - motanelul Mello

gazella - catelul puffo si feciorul felix

sinzi_ana -Cora o dalmatianca nebuna

liana30 - catelusa Hera

------------------------
Banditin actiune

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns louisea spune:

asa..

in primul rand bun regasit.. abia acum cateva ore am ajuns si noi din .ro si sa dau fuga prima data pe la voi.. Bandit nu a fost cu noi, ci a ramas acasa cu baby-sitter

multi pt animalute

la cei noi

slakje - m-am super indragostit de Tom al tau e super superrrrrrr dulce .. se mai intampla cu rasfatatii si lucruri din astea

mai revin dupa ce mai citesc ce s-a mai intamplat..


------------------------
Banditin actiune

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns slakje spune:

louisea multumim fain! ui ce fatza are in poza aia in care sta in cotetz, zici ca cloceste ceva, nu m-as mira sa faca odata vreun ou.
.

fetelor uitasem sa va spun ca tom al meu face MIAU ca o matza.Io asa ceva in viatza mea nu am mai vazut.Cand vrea sa caraie(ca nu mai plange escrocul, or trecut vremurile, acum numai se caraie) face EXACT cotcodat ca o gaina, dar perfect acelasi sunet, si cateodata miauna.

Zilele trecute cand am fosat cu el la medic, am vazut o pisica SUPER faina, fara par, arata EXACT ca un extraterestru. Cu capul mic, urechi ascutite, bot subtire, ochi albastrii...foarte foarte intresant! Ati vazut asa ceva pana acum?

Alina.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns annie_xtreme spune:

Alina,ma bucur ca te-ai mai calmat . Chestia cu nu bate cainele mi-o spun in gand de 10 ori cand vad kk, pishu unde nu trebuie, fire roase, papuci gauriti :D.
Jazz al meu e cam de aceeasi varsta cu Tom deci imi imaginez prea bine turele nebune prin casa, saritul in sus ca mingea, fugitul in jurul cozii/mesei etc. Acuma - cu lasatul singur acasa:
Jim avea o forma foarte puternica de separation anxiety, concretizata prin urlete continui, plans la usha, ros tot ce era la indemana dak ramanea singur acasa. Cum stau la bloc si nu am vrut sa imi terorizez vecinii (care sunt niste oameni normali si toleranti, dar ...e de bun simt pana la urma) am apelat la solutia Os. Osul se da cainelui fix inainte de plecare - preferabil un os mare de vita, fiert sau crud, cu multa maduva. Asta ii dadea o preocupare extrem de interesanta.
Tom e cam mic pentru oase - eu lui Jazz ii dau morcovi (desi nu protesteaza in nici un fel cand ramane singur, ba chiar cred ca ii place :D ca nu il mai pupa nimeni tot timpul).
Si ca sa te "incurajez", dupa puppy childhood vine puppy adolescence - cand creierul lor functioneaza pe principul "NU VREAU SA FAC CE ZICI TU. Decat sa fac sezi mai bine alergalergalergcanebunuinjurultau pana te oftici :D.Nah" . Atunci e si mai amuzant.
Stiu deci cat de plini de energie sunt la varsta asta - de unde si ideea mea cum ca, aceasta energie trebuie canalizata intr-un fel. Prin jocuri, exercitii, etc.
O alta chestie importanta ca sa previi separation anxiety e ignorarea cu 5 minute inainte de a pleca de acasa precum si 5 minute de cand ajungi acasa. Stiu ca e greu, ca iti doresti sa il iei in brate si sa il smotocesti , dar asha momentul e mai putin "emotional" pentru caine si nu se mai simte "Vaaaaaaaaaaai m-au parasiiiiiiiiiiiiiiiiiit si am sa moooooooooooooooooor :(("
Pupici ,
Ana

Don't get mad, get even!
Jazz mic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns slakje spune:

Ana esti o dragutza.Jazz arata asa cuminte...cred ca si e...si timidutz...cred ca e tare dragalas, pe Tom al meu se vede ca-i golan.

Chestia asta cu ignoratul o stiu si eu, e greu dar am facut-o de cand l-am adus acasa, deci de cand era pui mic mic.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sinzi_ana spune:

Cora a fost devastatoare!!!
A ros tot ce se putea roade, covoare, haine, incaltaminte (urcam tot ce puteam pe sus) canapeaua, patul, si chiar si usile!!! Dar trebuia sa o lasam singura, nu aveam cu cine sa o lasam si asta era rezultatul...
Pana pe la 4 ani a ros, apoi s-a potolit...nu am reusit sa o dezvatam cu nimic (ii puneam piper in perne!!)...



am pus poze noi!!! daca vrei sa le vedeti

"O coardă prea întinsă se rupe, o coardă prea slabă nu vibrează așa cum trebuie. ."


Sinzi si David
David pe tractoras

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns slakje spune:

quote:
Originally posted by sinzi_ana

Cora a fost devastatoare!!!
A ros tot ce se putea roade, covoare, haine, incaltaminte (urcam tot ce puteam pe sus) canapeaua, patul, si chiar si usile!!! Dar trebuia sa o lasam singura, nu aveam cu cine sa o lasam si asta era rezultatul...
Pana pe la 4 ani a ros, apoi s-a potolit...nu am reusit sa o dezvatam cu nimic (ii puneam piper in perne!!)...



am pus poze noi!!! daca vrei sa le vedeti

"O coardă prea întinsă se rupe, o coardă prea slabă nu vibrează așa cum trebuie. ."


Sinzi si David
David pe tractoras




Sanzi...cred ca te-a exasperat...mie imi plac foarte mult dalmatienii...mai ales cand sunt pui, io aici NU AM VAZUT nici unul, ma crezi? nu imi amintesc sa fii vazut dalmatieni in Olanda.Aici sunt populari Maltezii, cateii mici in general.Tomi nu roade inca mobile, scaune, mese, etc.L-am surprins intr-o zi atacand covorasul acela visiniu din poze dar am spus tare TOM! si s-a oprit, a sters-o englezeste sa faca alta obraznicie.

Cora trebuie sa fie tare cuminte acum.
Mai sanzi ai o familie tare frumoasa! Nu mai pune si tu toate "tziganiile" la suflet, nu se merita!
Alina.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sanca spune:

quote:
Originally posted by slakje


Zilele trecute cand am fosat cu el la medic, am vazut o pisica SUPER faina, fara par, arata EXACT ca un extraterestru. Cu capul mic, urechi ascutite, bot subtire, ochi albastrii...foarte foarte intresant! Ati vazut asa ceva pana acum?

Alina.



Pisicuta de care ti-a placut tie face parte din rasa Sfynx si asa am vrut eu pisoi. Am fost odata la un show de pisici in Toronto si am pus si eu mana pe o asemenea pisica. Pus mana in sensul de mangaiat, ca nu mi-a permis niciodata buzunarul sa dau 1000 de dollari pe un pui de Sfynx. Am citit multe despre rasa, iarna trebuie sa poarte pulovar, dorm invelite, si trebuie sa li se faca baita saptamanal...

Sa vede-ti ce mi-a facut Mishulica aseara. Discutie cu sotul, pe un ton mai ridicat, dar nu a cearta. Eu in dinning room, el in bucatarie punand vasele la loc. La orice spuneam eu, avea si Mishu ceva de adaugat, dar astepta sa termin eu si pe urma incepea el sa miaune. Era asa de simpatic, ca nici nu puteam vorbi serios cu sotul, ca ma bufnea rasul...

Louisea, asteptam impresii din Romania. Cum dormi noptile fara Bandit?

numai bine la toti si la blanosi

Anca


copii ca ai mei nu are nimeni

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sanca spune:

quote:
Originally posted by annie_xtreme

Osul se da cainelui fix inainte de plecare - preferabil un os mare de vita, fiert sau crud, cu multa maduva. Asta ii dadea o preocupare extrem de interesanta.
Don't get mad, get even!
Jazz mic




Ok, raspund pe rand la fiecare comentariu, ca altfel as face varza si as uita ce am de scris. Chestia cu osul e foarte buna ideea. Dar sa nu patiti si voi ca mine. Ii dadeam lui Oreo un os de vaca cu maduva, si dupa aia imi voma afara tot. Intai am crezut ca e o alergie la carnea de vaca, dar la carnea tocata nu-mi facea asa. Incepusem sa inteleg de unde vine numele de BARF diet .. .
Osul, mai ales cel cu maduva sa nu se dea pe stomacul gol (cum facea subsemnata, ca sa nu-l ingrase pe caine). Pancreasul cand vede atata grasime de la maduva, nu mai face fata si il face pe animal sa vomite.
Asa ca se da mancare cainelui inainte, si apoi se da osul, ca sa nu curatati si voi, cum am curatat si eu . . .

Sanzi, am vazut si eu pozele. Cora e o frumusete. Zau ca si-a meritat bataia de cap, ca din poze pare a fi un specimen foarte bine educat. Si pisoiul e frumos, dar Cora . . . e superba.
Si baiatul tau e un scump, dar santem la subiectul de patrupezi ...


Anca

copii ca ai mei nu are nimeni

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramonika spune:

Alina, lasa-l in pace saracul ca nu isi da seama ca papucii aia erau asa de valorosi. trebuie sa îți feresti lucrurile de el sau il dresezi cand s-a face mai mare sa nu mai roada lucrurile.

Maritza mea e bine, tot cu gulerul, ii e ciuda de moare ca nu se poate linge, ea care se lingea la greu. dar nu am ce-i face, tre sa o țin asa, ca nu mai am chef de probleme. am scărpinat-o ieri peste tot, daca ea nu se poate scarpina si i-a placut mititica, torcea pe mine.


Ramonika si pisicile Vladutz Tigrutz Alina Bubulina Fetitza Maritza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Danna spune:

Fata de ce povestiti voi, eu am scapat usor cu Azara. In afara de pantofii pe care i-a "gustat", la capitolul ros am stat bine.
De cand a intrat in casa noastra, s-a imprietenit cu pompa de desfundat chiuveta de la care a ros capatul de lemn. Si in prezent pompa este cea mai buna prietena a ei.
Jucarii are tone, dar nu o atrag, decat atunci cand Mura sau Ambra vor sa se joace, atunci intervine simtul proprietatii din ea si nu le lasa nici in ruptul capului sa se atinga de jucarelele ei.
Si ei ii plac foarte mult morcovii si ardeiul gras, si nu in ultimul rand branza.

www.mioriticromanesc.home.ro" target="_blank">Azara

Mergi la inceput