Prietenii omului (9)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ramonika spune:

nu mi-a raspuns nimeni la email...
cred ca asa zisii doctori veterinari au ajuns sa nu mai iubeasca animalele.
am cautat si pe net si peste tot denumirea de veterinar nu se asociaza cu grija fata de animale, ci mai degraba cu consumul de carne. trist


Ramonika si pisicile Vladutz Tigrutz Alina Bubulina Fetitza Maritza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Danna spune:

Ramonika, eu zic sa mai ai rabdare, poate ca ti se va raspunde la mesaj. Domnul profesor este o persoana extrem de ocupata si nu cred ca sta toata ziua in fata computerului.

Nu trebuie sa generalizam acum. Exista intr-adevar si medici precum cei descrisi de tine, dar si medici care profeseaza aceste meserie cu mare pasiune. Eu cunosc cativa din ultima categorie si au parte de tot respectul meu.

Sanatate multa Maritzei.

www.mioriticromanesc.home.ro" target="_blank">Azara

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns louisea spune:

la fete si animalute

vad ca multe din animalute s-au apucat de ros prin casa .. Bandit inca nu dar sper sa nu-l apuce

carmita - multumim .. sederea placuta daca pot sa-i spun asa. dupa un an am fost socata de cele vazute si patite.. o gramada de aventuri.. ca in filmele cu prostii

ramonika - uf uf.. imi pare rau sa aud.. multi din veterinari nuŽs in totalitate dedicati meseriei.. mai astepta putin poate apare

Sanca - impresiile sunt proaste si din pacate nu s-a schimbat mai nimic de cand am fost ultima data (acum un an) ; dar mi-a lipsit bandit sa ma trezesc cu el la ora 6 dimineata dar a fost inlocuit cu succes de cei 2 caini ai mamei mele care incepeau cu spectacolulul cand sa mergem noi la culcare sau dimineata devreme




revin....

------------------------
Banditin actiune

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Primel spune:

,

fetele, am o rugaminte mare de tot... a calatorit cineva cu avionul si a luat si animalutul cu ea? nu stiu cum se procedeaza in cazul in care vreau sa merg in Ro cu avionul... As avea nevoie de cateva informatii:
1. cum e la vama? ( ca n-am habar cu ... avionul)
2. ai voie cu pisica?
3. daca da, cum se procedeaza? stiam ceva de genul ca trebuie sa fie anesteziata...etc.
4. cu cat bagaj e voie (in Kg.)?
5. astept si alte amanunte legate de o calatorie cu avionul...
sau cum altfel (tren, autocar)pot sa merg in Romania astfel incat sa fie cat mai sigur si fara probleme cu pisica. E posibil sa ne intoarcem in tara si ma ingrozesc numai la gandul ca drumul e lung si imi pare rau de pisi...

multi si tuturor

www.craiova.ro/argos

"A gresi e omenesc; a ierta este divin." Alexander Pope

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sinzi_ana spune:

Slakje si Sanca multam pt laude
Cora e intradevar frumoasa, si asta nu o spun sa ma laud...dar a fost un catel deosebit si crescut cu multa dragoste. Adica pentru un catel luat din targ dintr-un portbagaj...nu avea nici un vaccin, nici nume, nici pete, nici ochii (mijiti asa...) nu stiam ce parinti are...
S-a dezvoltat f bine...si petele maro sunt asa interesante...serios...ne opreste lumea pe strada...
Ce modesta sunt!!!
Destul cu laudele...
Primel noi am plecat cu catelul in uk.
I-am platit la (british) 85% din valoarea biletului, ne-au pus la dispozitie o cusca speciala (in functie de marimea animalului) unde a calatorit. Iti trebuie la tine actele animalului (carnet de sanatate si carnet de vaccinari). Nu trebuie sa il anesteziezi (nu stiu la pisici cum este), dar poti sa ii dai niste calmante pentru drum (noi i-am dat romergam parca...)
Cand am intrat in tara a stat 4 luni in carantina la un "adapost" ii spun ei...
In orice caz, drumul e traumatizant pentru ei, nu prea il tolereaza bine, si eu te-as sfatui sa nu o iei cu tine decat daca e neaparat nevoie...
Si alea 4 luni au fost groaznice...

"O coardă prea întinsă se rupe, o coardă prea slabă nu vibrează așa cum trebuie. ."


Sinzi si David
David pe tractoras

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramonika spune:

Primel - sorry, nu am mers in viata mea cu avionul , daramite si cu pisica asa ca nu prea stiu ce sa zic. am vazut totusi la TV ca pisica trebuie pusa intr-o cusca din aia speciala, nu mentiona ca ar trebui anesteziata, si dusa la bagaje. mai mult nu stiu


Ramonika si pisicile Vladutz Tigrutz Alina Bubulina Fetitza Maritza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sinzi_ana spune:

A! Acum mi-am adus aminte, am impreia ca daca ai animale mici poti sa le iei cu tine in timpul calatoriei in custi speciale...dar nu la toate companiile de zbor, trebuie sa te interesezi...


"O coardă prea întinsă se rupe, o coardă prea slabă nu vibrează așa cum trebuie. ."


Sinzi si David
David pe tractoras

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nicoll spune:

Auuuaaa!!!
M-a muscat catelusa mea de deget. Am certat-o ca scormonea in straturile de flori si rodea radacinile si cand am vrut sa o i-au sa o duc in casa m-a muscat de deget de mi-a curs si sange. Am crezut ca o strang de gat Si pe voi va musca? Cum sa o dezvat de asta?
Nicoll

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramonika spune:

nicol, nu trebuia sa o iei in brate, ci sa o mustri acolo, la locul faptei. cand o prinzi ca scurma ii spuii NU pe un ton ferm si eventual o tragi de zgarda (daca are). ce varsta are catelusa?
te rog sa te calmezi si sa nu strangi catelul de gat...


Ramonika si pisicile Vladutz Tigrutz Alina Bubulina Fetitza Maritza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Primel spune:

Saru'mana mult de tot pt. info!
am inceput sa caut de zor pe google, forumuri etc. Sper sa nu fie nevoie sa-mi supun pisica la un asemenea chin ca mi se rupe inima de ea! stiu cum a suferit mititica si asta-toamna cand am adus-o aici si am tinut-o ascunsa in masina, pe sub paturi ca sa nu ne-o descopere la vama, ca eram in regula cu actele... microcip, sterilizare,cutie transport speciala, tot ce trebuia, numai ca nu avea si acele analize de antirabic si ne era ca nu ne lasa sa intram cu ea in Austria, asa ca am ascuns-o si saracutza n-a scos nici un miau! am scapat atunci si nu ne gandeam ca ne mai intoarcem in Ro, dar acum nu mai suntem asa siguri si e mai bine sa stim in avans cum stau lucrurile, decat sa fim nepregatiti si sa avem cine stie ce probleme...
Multumiri inca odata si

www.craiova.ro/argos

"A gresi e omenesc; a ierta este divin." Alexander Pope

Mergi la inceput