Mananca putin si des. Pana cand?

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns adriana spune:

Am intrat doar sa-ti spun ca e tare dragut Albert
Daca iesi la plimbare, ia un termos cu apa fiarta si cand e ora de papa doar adauga masura de lapte si gata

Sanatate la pui,

----------------------------------------------------------------------------------
Adriana, mamica lui www.earpower.com/bebei/copii" target="_blank">Codrin(19 aprilie 2002) si a www.earpower.com/bebei/olguta" target="_blank">Olgutei(6 decembrie 2003)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Carmen_So spune:

Rici, si a mea manca la 2 ore, chiar si la o ora jumate. Pe atunci ii dadeam san, iar pediatra mi-a zis sa-i completez cu lapte praf, ca nu se satura. Nu cred ca a fost bine, fiindca de la 5 luni n-a mai vrut deloc san, si a trebuit sa trecem numai pe lapte praf. I-am dat mereu Humana, noi am inceput cu Humana 0, fiindca am fost foarte mici. Iar masurile de lapte de pe cutii sunt intr-adevar facute sa streseze mamele, a mea nici acum, la 7 luni jumate nu mananca cum scrie pe cutie.

Eu zic sa-i dai cand i-e foame, o sa-si faca el singur programul. Cand iesi la plimbare, ia cu tine termosul cu apa fierbinte (ti-as recomanda unul de inox, nu de sticla, e mai rezistent) si separat laptele masurat. Vezi ca exista la farmaciile Sensiblu sau Helpnet niste recipiente speciale pentru pastrat laptele praf - marca Farlin, din ce stiu eu, singurii care au asa ceva. Sunt trei cutiute rotunde insurubate una peste alta si costa in jur de 100,000.

Carmen si Mara (12.08.04)
poze cu Mara

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rachel owen spune:

quote:
Originally posted by Carmen_So

Eu zic sa-i dai cand i-e foame, o sa-si faca el singur programul.



Eu sunt pt hranitul la cerere, e normal. Doar ca e cam deasa "cererea", si pana si-o face singur program... Sau si-o fi facut si asta o fi?
0,15`-80ml
1,30`-100ml
3,30`-90ml
5,10`-30ml (de ce o fi facut atat scandal pt o gurita de lapte?)
7,00`-100ml
9,10`-50ml
11,00`-90ml
12,45`-70ml (iesim la plimbare si doarme mai mult)
15,00`-90ml
16,45`-80ml
18,30`-80ml
20,40`-90ml (face baita si masaj si doarme mai mult)
23,30`-90ml
Poate vi se pare penibil ca l-am scris ca exemplu. Pe noi asa ne-a invatat la Municipal, iar daca bebe plange, prima data ma uit pe carnetel. Tot aici notez daca i-am dat Vigantolul, Calciul si cand a facut ultima data cacut.
Nu vreau sa vi se para ca ma plang atata. E normal sa manance des, pentru ca mananca putin. Asta e problema. Nu as vrea sa manance mai rar si prea putin, pentru ca nu ar mai creste cum trebuie. Iar problema asta o am pentru ca mi-am dorit un bebelus atat de mult, si nu am decat sa ii raspund la nevoile lui. Sper ca in timp sa se regleze. Sotul meu deja a clacat, dupa o noapte si o zi de baby-sitter. Azi-noapte s-a culcat in camera copilului, singur :)

Carmen, eu am cutie ("Milupa Box"), dar am vazut ca daca il scot la plimbare (eu il duc in marsupiu in pozitie orizontala) doarme mai mult si m-am intors de cate ori cu ceiucul neatins acasa.

Roxana, eu ii mai fac 120 ml, in speranta ca poate-poate, dar dupa maxim 100 ml impinge cu limbuta biberonul afara sau scuipa laptele si se stramba.

I-am spus lui bebe ca il pupati si a ras cu gurita pana la urechi. L-am si filmat.
Va pupam si noi


POZICI:
Omuletul_meu_drag


Rici, cea mai fericita mamica si omuletul ei drag

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pfekete spune:

poate vrea doar sa suga ceva...ai incercat sa-i dai o suzeta?...
a mea sugea titi doar ca sa suga de multe ori...cind vena laptele o scuipa afara pe titi...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

wow mama da chiar ca e program de ocna asta...mincat de 13 ori pe zi
Rachel, uite ca Patricia a zis una buna, pe doamna suzi ati incercat-o, poate se pacaleste?
dar e ff ciudat ca nu maninca mai mult de 100 ml...ai intrebat medicul, ce zice? e normal ca daca maninca asa putin sa nu astepte 2 ore...ca are soricei la burtik!
bafta!!!!

Roxana si Patrick (29.07.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rozi spune:

quote:
Originally posted by rachel owen
[...] Iar despre Bebelac mi-a spus ca e si mai slab ca Milumilul.


Al meu bea numai Bebelac si are, la 7 luni, peste 9 kg! (nu l-am mai cantarit de la 6 luni). I-am inceput diversificarea nitel mai tarziu, deci a crescut asa cu Bebelac! Fiecare copil cu metabolismul lui :)

Bb al meu are ceas in burtica :) cum trec 2,5 ore de la masa precedenta incepe sa-ti atraga atentia. Pe un ton crescendo, pana se implinesc fix 3 ore. Asa nu poti sa zici ca n-ai avut timp sa-i pregatesti :) Noaptea nu mananca, doar plange sa-i bagi suzeta in gura si sa-l intorci pe partea cealalta. Rezonabil, zic eu :)

Nu am reusit nicicum sa-l fac sa mance la 4 ore. E drept ca la mesele de lapte (3 mese pe zi) mananca doar 180 ml lapte. Eu il las cum vrea el, dondonelu' :)

Victoras (24.08.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Siminna spune:

Mai, Rici, nu cumva il doare burtica si tu zici ca-i e foame? Ce scrii tu aicea imi aminteste de Mariuca mea pe la 2-3 luni, pe bune. Eu o imbuibam cu sin, iar pe ea de fapt o durea burtica de colici.....Ea simtea nevoia si de confort, si astfel si-a facut aparitia in viata ei suzetica. Ii dadeam si sin, precum spuneam mai sus, cit de des se putea....Are gazutze? de unde stii ca-i e foame? plinge rau?

Siminna si Maria (1 noiembrie 2004)
http://pg.photos.yahoo.com/ph/siminna123/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Inger alb spune:

Al meu, din 3 in 3 ore si i-mi statea o ora. Acuma, din 2 in 2 ore si sta 15 min + la 1 jumatate un pic de mancarica.

Jesus said, "Let the little children come to me" We love Jesus because He first love us.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rachel owen spune:

Sa va spun: sotul meu a fost putin racit, si a dormit in camera lui bebe (bebe doarme cu noi in camera, in patutul lui, dar i-am amenajat camera lui). Mi-a fost tare greu sa dorm singura in pat, asa ca, cu riscul de rigoare l-am luat pe bebitza cu mine. Si a dormit, mey fetelor, 3 ore jumate. Bineinteles ca a fost doar o noapte, de teama sa nu devina obicei. Acu` ce ma fac? Il culc cu mine ca sa doarme mai mult, dar risc sa il obisnuiesc sau ii dau papa tot asa? Pentru ca, sa nu uit ce e mai important: bebe meu are 6 kg (ieri l-a cantarit dr), la 2 luni si 2 saptamani. Deci, nu mi-am pierdut noptile degeaba.


POZICI:
Omuletul_meu_drag


Rici, cea mai fericita mamica si omuletul ei drag

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ancade spune:

Rachel,aceeasi problema o am si eu;fetita mea de 7 saptamani mananca f putin, dar nu chiar asa des ca al tau.Insa al tau bea enorm(ca si cant totala pe zi)peste 1litru lapte; am citit peste tot ca nici la 5 luni nu trebuie un copil sa bea peste 1l lapte.Fetita mea bea max 700ml/zi;de obicei intre 500-600ml.Si are 5800g (la nastere 4550g).Ii dau Nutrilon (la noi sunt doar 3 feluri de lapte si asta i l-au dat la spital si continui cu el; la fel a avut si baiatul meu acum 3 ani;atunci am gasit si in Rom(la Mega Image) Nutrilon.Insa a mea bea cam de 9-10 ori/zi cate 40 ml pana la uneori 100-120ml, dar asta e rar;noaptea din fericire doar 1-2 ori si e taica-su mereu "de garda" desi mai si lucreaza,ca profesor, nu ca mine care stau acasa cu copiii.
Anca si Miruna(7 sapt)

Mergi la inceput