Contract Colectiv de munca 2005-2006

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ella2000 spune:

Mersi ROZI, MARIUS

pacat ca nu are socra-mea laptop la tara...
ca ma doare capul cat mi-a zis de aceste modificari. Culmea ca le-a auzit - zice ea - pe TVR 1 .

Inca una si dau o bere.
Se poate plati pe CNP de catre firma falimentara CAS ptr o angajata care urmeaza sa nasca ? Asa vrea firma sa nu ajunga sa se judece.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmentoot spune:

Am si eu doua intrebari: sint in cinci luni si as dori sa-mi iau un concediu medical. Am unele probleme cu sanatatea si o sa fiu nevoita sa intru in medical. In cazul acesta lunile in care sint in concediu medical se considera ca stagiu de cotizare sau nu? Sau mai bine sa-mi iau concediu fara plata pe perioada care imi este necesara? In cazul acesta lunile de concediu fara plata se considera ca stagiu de cotizare?

Multumesc anticipat pentru raspuns.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

ela2000 : depinde ce numesti falimentara, daca este legal in lichidare judiciara sau doar nu plateste? In cazul al doilea se poate ceea ce spui tu dar e o rezolvare partiala.
carmentoot: concediu fara plata in nici un caz nu intra nimic in calcul e ca si cum nu ai mai lucra.
Concediul medical insa este Ok intra in calcul dezavantajul este doar la maternitate pt ca CM este mai mic decat salariul normal. Dar pt CIC nu mai conteaza nici asta.

Marius Pernes
home page - www.marius.rdsor.ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miflore spune:

Am si eu o problema: se tot vehiculeaza schimbarea CIC-ului! vineri a aparut un articol in ziar cum ca se revine la 85% din salariul angajatei apoi a venit si pietroiul cum ca se discuta acordarea unei "alocatii" de 3 milioane si ceva si nu se mai zice nimic de indemnizatia de 7800000; se taie? ce se-ntampla daca se voteaza noul proiect?
Multumesc anticipat! Totul e atat de neclar!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rozi spune:

quote:
Originally posted by miflore

Am si eu o problema: se tot vehiculeaza schimbarea CIC-ului! vineri a aparut un articol in ziar cum ca se revine la 85% din salariul angajatei apoi a venit si pietroiul cum ca se discuta acordarea unei "alocatii" de 3 milioane si ceva si nu se mai zice nimic de indemnizatia de 7800000; se taie? ce se-ntampla daca se voteaza noul proiect?
Multumesc anticipat! Totul e atat de neclar!


Nu te supara, nu vrei sa citim / scriem despre acest subiect la un topic cu acelasi nume? Adica aici sa ramana doar discutiile despre Contractul Colectiv de Munca? Acolo poate gasesti si raspunsuri la intrebarile tale.
PS Indemnizatia de 7.8 mil se inlocuieste cu alocatia de 3 mil, pe care o va lua toata lumea pt fiecare din primii 3 copii, fara alte conditii. Concediul dispare, nu este prevazut nici un substitut pentru el.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zumike spune:

CCM UNIC la nivel national este obligatoriu pt toti
angajatorii(cel putin asa scrie codul muncii actual,la
art241 lit d ..parca.) o mai scrie si Legea 130/1996(cea cu CCM urile,o mai scrie si in continutul CCm unic la nivel national,,)
Ca nu se respecta clauzele CCM unic
la nivel national..asta este.Unitatile cu peste 21 de salariati
is obligati sa incheie CCM la nivel de unitate,iar clauzele
care se trec in aceste CCm uri sunt cel putin egale cu cele prevazute
in CCM unic la nivel national..nu de alta dar directiile de munca returneaza CCM-ul cu clauze inferioare depus de unitate pt inregistrare.
BUBA ESTE LA UNITATILE MAI MICI (sub 21 de salariati)unde nu este obligatorie incheierea CCm la nivel de unitate.Patronii fac pe prostii,nu recunosc valabilitatea CCM unic la nivel national invocand fel de fel de motive

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rozi spune:

quote:
Originally posted by zumike
[brUnitatile cu peste 21 de salariati
is obligati sa incheie CCM la nivel de unitate [...]


Nici macar! Sunt obligati sa inceapa negocierile pentru incheierea CCM la nivel de unitate, nu sa le si termine!!

Mergi la inceput