Contract Colectiv de munca 2005-2006

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Rozi spune:

quote:
Originally posted by mandyksch

Buna,
Am si eu o intrebare ca m-am zapacit de tot cu indemnizatia asta de maternitate si CIC. Deci eu sunt insarcinata in trei luni, voi naste undeva pe la inceputul lunii noiembrie, vreau sa stiu cat va fi indemnizatia de maternitate in conditiile in care am 20 milioane brut pe luna. CIC va fi apoi de 85% din salariul mediu brut pe economie?


Indemnizatia de maternitate = 85% din 20 mil brut
Indemizatia CIC = 85% din salariul mediu brut pe economie

Daca raman legile asa!

Victoras (24.08.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crissi spune:

"Indemnizatia de maternitate = 85% din 20 mil brut
Indemizatia CIC = 85% din salariul mediu brut pe economie

Daca raman legile asa!

Victoras (24.08.2004)"
AHAm , adika alea 42 de zile obligatorii fac parte din categoria "indemnizatie de maternitate" este?
Crissi

crissi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rozi spune:

quote:
Originally posted by crissi

[...] daca exista vreo portitza legala sa pot sa ma intorc la munca inainte de trecerea celor 42 de zile de post-natal , obligatorii??
Cele 42 de zile sint zile calendaristice sau lucratoare??

Ma mai intereseaza daca in decursul acestui concediu postnatal am voie sa particip si implicit sa mi incasez prima pentru sedintele membrilor Consiliului de Administratie..?
Daca dupa intoarcerea la munca pot sa benefeciez de un program redus , ca ore de munca, adika 4 ore/zi, sau asha ceva?


Cele 42 zile CALENDARISTICE dupa nastere pot fi:
- concediu post natal (maternitate);
- concediu fara plata;
- timp lucrat la serviciu (pontaj, salariu);
- concediu medical obisnuit etc.
Ce nu pot fi: concediu de crestere si ingrijire copil!
Daca te intorci la munca dupa nastere, poti obtine program redus cu 2 ore zilnic.

Victoras (24.08.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rozi spune:

quote:
Originally posted by crissi
AHAm , adika alea 42 de zile obligatorii fac parte din categoria "indemnizatie de maternitate" este?


Este! Dar nu sunt obligatorii, repet! Atata ca CIC nu-ti poti lua mai devreme de a 43-a zi dupa nastere!!

Victoras (24.08.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crissi spune:

Adika, CLAR, ca parca tot nu pricep esentialu'... Pot sa ma intorc la lucru cit vreau io de repede?
Crissi, 34+

crissi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mandyksch spune:

Multumesc mult Rozi, dar tot mai am o intrebare.Ce este cu acea "compensare" de minimum 6 saptamani pentru CM care apare in noul contract colectiv de munca pe 2005-2006. Inseamna ca minimum 6 saptamani voi lua brutul 100% si apoi 85% din brut?

Mersi anticipat

Mandy

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rozi spune:

quote:
Originally posted by crissi

Adika, CLAR, ca parca tot nu pricep esentialu'... Pot sa ma intorc la lucru cit vreau io de repede?
Crissi, 34+

crissi


Ieczat, si la 2 ore dupa ce nasti! Dar concediu de crestere copil nupoti sa-ti iei mai repede de alea 42 dupa nastere.

Victoras (24.08.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rozi spune:

quote:
Originally posted by mandyksch

Multumesc mult Rozi, dar tot mai am o intrebare.Ce este cu acea "compensare" de minimum 6 saptamani pentru CM care apare in noul contract colectiv de munca pe 2005-2006. Inseamna ca minimum 6 saptamani voi lua brutul 100% si apoi 85% din brut?

Mersi anticipat

Mandy


Da, exact asa inseamna.

Victoras (24.08.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crissi spune:

Multumesc Mult Roxi... e chiar la 2 ore de la nastere, n o sa merg la munca, 'mi trag si io sufletu'... dar e bine de stiut ca pot sa ma intorc cit vreau io de repede!
Crissi, 34+

crissi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mercedes spune:

Deci in cele 42 de zile de dupa nastere este strict interzis revenirea la locul de munca deci nici macar pentru o ora platita. Din a 43 a zi se intra in cic sau se revine la lucru.

Mergi la inceput