Contract Colectiv de munca 2005-2006

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Amaya spune:

Rozi, multumesc pentru raspuns...eu sunt in concediu de maternitate din decembrie 2004 si mai am pana la jumatatea lui aprilie si niciodata nu am primit 100%. Cel mai probabil persoana care se ocupa de salarii nu cunoaste aceasta prevedere sau a omis intentionat. Ce pot sa fac acum?

Oana si bebe Andrei (18.02.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rozi spune:

Din pacate, contractul colectiv de munca la nivel national este un fel de frate vitreg cu legile pe care le da Guvernul. Un frate pe care autoritatile il cam reneaga, nu prea vor sa-l recunoasca, il ignora. De aceea angajatorii isi permit si ei sa-l ignore.

Poti insa face o solicitare scrisa la firma, cu nr de inregistrare, cu mentionarea articolelor in cauza. In principiu, ar putea sa-ti dea, chiar si acum, macar pt 6 saptamani si tot ar fi ceva.

Si sa stii ca e valabil in 2004, pt 2005 doar s-a preluat.

Bafta multa iti doresc!

Victoras (24.08.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Amaya spune:

multumesc mult Rozi...o sa incerc sa vad ce reusesc, fiindca este o suma considerabila...

Oana si bebe Andrei (18.02.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Amaya spune:

Rozi, te rog, inca o lamurire, aceasta prevedere se refera la media venitului brut, cel inscris in cartea de munca, corect? si aceasta diferenta de 15% are acelasi statut cu indemnizatia? adica nu se platesc impozit si celelalte taxe!?!

Oana si bebe Andrei (18.02.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabrielama spune:

Doamnelor,

cateva precizari - poate ajuta - din practica:

- indemizatia de crestere a copilului nu se da in functie de salariul individual, ci 85% din salariul mediu pe economie;
- CCM la nivel national mentioneaza ca unitatea va compensa intre aceasta suma platita si salariul individual, "pentru o perioada", fara a mentiona perioada; exista companii care au ca politica interna aceasta practica;
- CCM la nivel national se aplica teoretic la toate nivelurile inferioare unde exista CC de munca la nivel de unitate;
- acest contract la nivel de unitate ar trebui sa existe in orice societate unde sunt peste 21 de angajati; oricum ideea este ca patronatul trebuie sa dovedeasca ca a lansat invitatia la negociere a CC la nivel de unitate si nu ca a incheiat CCM;
- asa cum mai spunea cineva, CCM la nivel national nu este chiar aplicat peste tot; unul dintre motive este acela ca are prevederi diferite de cele ale legilor in domeniu; intr-un asemenea caz trebuie sa prevaleze legea.

Daca mai pot ajuta, cu placere.


Gabi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rozi spune:

quote:
Originally posted by Gabrielama
- indemizatia de crestere a copilului nu se da in functie de salariul individual, ci 85% din salariul mediu pe economie;


Doamna Gabitza :), aici vorbim despre indemnizatia de maternitate, nu despre cea de crestere a copilului. In rest ai dreptate :)
quote:

- CCM la nivel national mentioneaza ca unitatea va compensa intre aceasta suma platita si salariul individual, "pentru o perioada", fara a mentiona perioada; exista companii care au ca politica interna aceasta practica;


In CCM se mentioneaza un minim al perioadei, de cel putin 6 saptamani. Asta ar trebui sa fie obligatoriu.
quote:

- CCM la nivel national se aplica teoretic la toate nivelurile inferioare unde exista CC de munca la nivel de unitate;


Nu, nu se specifica "unde exista CC de munca la nivel de unitate". O firma cu mai putin de 21 de angajati nu are obligatia de a avea CC la nivel de unitate - totusi si la aceasta firma ar trebui sa se aplice CCM national.
quote:

- asa cum mai spunea cineva, CCM la nivel national nu este chiar aplicat peste tot; unul dintre motive este acela ca are prevederi diferite de cele ale legilor in domeniu; intr-un asemenea caz trebuie sa prevaleze legea.


Sa stiti ca CCM este recunoscut ca lege! Exista un act normativ (nu-l am acum la indemana) prin care CCM national este investit cu putere de lege! Aici e conflictul, ca acelasi aspect este "legiferat" de doua entitati diferite, dintre care nici una nu-i mai presus de cealalta. Sau poate un jurist ar putea sa ne clarifice (ex: o lege este "mai presus" de o hotarare de Guvern sau decat o ordonanta simpla sau decat o ordonanta de urgenta, niciodata n-am reusit sa retin subordonarea asta :) )

Victoras (24.08.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rozi spune:

quote:
Originally posted by Amaya

Rozi, te rog, inca o lamurire, aceasta prevedere se refera la media venitului brut, cel inscris in cartea de munca, corect? si aceasta diferenta de 15% are acelasi statut cu indemnizatia? adica nu se platesc impozit si celelalte taxe!?!

Oana si bebe Andrei (18.02.2005)


Oarecum; se refera la media veniturilor brute obtinute in ultimele 6 luni, care pot include salariul brut din cartea de munca, sporuri permanente si/sau prime ocazionale (care nu se trec in cartea de munca).

Nu, diferenta are cu totul alt statut decat indemnizatia, adica, finnd platita din fondul de salarii, la ea se aplica absolut toate taxele datorate unui venit de natura salariala. Deci - un efort financiar din partea angajatorului.

Victoras (24.08.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabrielama spune:

Rozi, scuze de confuzie (indeminzatia de maternitate vs indemnizatia de crestere a copilului) - cea de maternitate se acorda pentru 126 de zile (concediu pre si post natal) si reprezinta 85% din media untimelor sase salarii medii pe economie, daca salariul mamei este mai mare de atat; daca nu, se plafoneaza la media ultimelor salarii (85% din aceasta medie);
- despre aplicabilitatea CCM la nivel national.... e mult de discutat; se specifica totusi (art 3 si art 99) de CCM la nivel inferior, care trebuie sa cuprinda minim conditiile din CCM la nivel national;
- in ceea ce priveste diferentele dintre prevederile CCM la nivel national si lege, din experienta va pot spune ca institutiile statului aplica regulile din lege si nu cele din CCM la nevel national! Teoretic vorbind este corect, caci legea prevaleaza.

Salutari!



Gabi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sofia_misicu spune:

Am si eu o nelamurire. Sunt insarcinata in luna a 3-a. Sunt angajata de pe 1 februarie la o firma. Inainte am lucrat cu acte 2 luni la alta firma. Intre cele doua servicii e o pauza de o luna. Adica nici un fel de contributie la asigurari. In cazul acesta, eu mai pot beneficia de concediu de maternitate platit? Am inteles ca trebuie sa am 10 luni contributii la asigurari, fara pauza. ce pot sa fac ca sa am continuitate si sa beneficiez de concediu.

PS: pot sa ma dea afara de la munca, sau sa refuze sa imi plateasca concediul?

Multumesc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rozi spune:

quote:
Originally posted by Gabrielama
- in ceea ce priveste diferentele dintre prevederile CCM la nivel national si lege, din experienta va pot spune ca institutiile statului aplica regulile din lege si nu cele din CCM la nevel national! Teoretic vorbind este corect, caci legea prevaleaza.


Gabi,

Asta vroiam sa zic, ca si CCM national ESTE lege!

Ia sa vedem cum incepe CCM national: "Contract colectiv de muncă unic la nivel national pe anii 2005-2006, încheiat conform art. 10 si 11 din Legea nr. 130/1996, republicată, înregistrat [...]"

Legea nr. 130 din 16/10/1996, republicat in Monitorul Oficial, Partea I nr. 184 din 19/05/1998, privind contractul colectiv de munca....

Deci si CCM e lege!

Victoras (24.08.2004)

Mergi la inceput