A mai construit cineva casa?! (3)

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns aquariusrpro spune:

Servus contructoritzelor

Voi ati luat in calcul ideea de instalatie de apa incalzita cu panouri solare ( alternativa pentru perioada insorita la centrala de gaze ) ? stiti furnizori ceva ?

Anul acesta turnam si noi fundatia si in primavara urmatoare terminam si restul de constructie.

Super interesante postarile! Ca un ghid !




Roxana&Ruxandra

http://community.webshots.com/user/aquariusrpro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns for2nity spune:

Buna, eu caut arhitect sa-mi faca un proiect complet pentru constructia asta, sau ceva asemanator. http://www.geocities.com/p2saup3/casamartie2005.html
Scrieti cu detalii despre pret si tot tacimul la p2saup3@yahoo.com
multumesc

eu si printesa mea Alexia Cristina (6.11.2004) http://photos.yahoo.com/for2nity

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rodica spune:

Fetelor, ce ma sfatuiti sa fac?

Am mostenit impreuna cu fratele meu casa in care locuiesc cu sotul si copiii
Zona este buna, aproape de metrou, de scoala si gradinita, eu am pus centrala, are apa curenta; este vorba de pivnita, parter, etaj, pod nemansardat si curte, mai precis gradina. Ca valoare, aproximativ 140 000 euro, poate mai mult, daaar, de unde fac rost de bani sa-i dau fratelui meu jumatate? Casa are nevoie de imbunatatiri, de ex. schimbarea instalatiei electrice, tevilor de apa.... e construita in 1928.
Ce e mai rentabil sa o vand si sa incerc sa-mi construiesc altceva, sau, cum, si de unde sa fac rost de bani sa o cumpar.

(Mi-e tare frica de viitor, am doi copii de 5 si 6 ani care se duc la gradi si la scoala -are o invatatoare buna- ma leaga toata viata de casa aceasta, nu m-am mutat niciodata din ea de cand n-am nascut.... Chiar in primavara trecuta am plantat impreuna cu mama 5 pomi fructiferi. Cine isi putea inchipui ce nenorociri aveam sa infrunt peste doar cateva luni..(Din pacate mama mea si bunica s-au prapadit una dupa alta, in mai putin de 6 luni, lasandu-ma foarte socata)

Fetelor, ce sa fac????

Iertati-mi incoerenta, bunica ne-a parasit saptamana trecuta....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aquariusrpro spune:

quote:
Originally posted by tata lu Toma

Probabil ca exista si un sambure de adevar in folclorul asta cu "asezatul" casei.
Cred, insa, ca, la ora asta, daca o casa se face pe baza unui proiect corect si daca se si respecta, pe durata executiei, toate datele problemei (studii geo, calcule de rezistenta, materiale si tehnologii corespunzatoare), nu exista motive de ingrijorare.

vlad



Al meu sot este convins de povestea asta cu trecutul 1 an peste fundatie, de fapt sa treaca o iarna. Pot sa spun ca are ceva experienta in ale constructiei ( sediu de firma s+p+4) , o alta constructie in tulcea etc. Cu toti cei cu care a vorbit ( firme de constructii dar si prieteni sau persoane mai apropiate ) toti i-au spus acelasi lucru: e bine sa treacao iarna peste fundatie. Dar daca pentru toti clientii s-ar astepta atunci profitabilitatea ar fi .... Hmm... nu stiu daca este adevarat sau nu "folclorul' dar din aceasta cauza anul acesta facem doar fundatia si abia anul urmator erstul constructiei.

Roxana&Ruxandra

http://community.webshots.com/user/aquariusrpro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aquariusrpro spune:

Sa va spun de ce intrebam mai sus de sistemele neconventionale. Nu departe de locuinta unei prietene este o astfel de casa construita cu sistem dublu de incalzire / apa calda. Am avut ocazia sa vorbesc cu cineva care a lucrat la ei ( bona copilului) si povestea ca dupa montarea instalatiei costurile aferente lunilor cu soare ( de prin aprilie pana aproape de sfarsitul lui octombrie) a scazut dramatic si respectivii posesori ai casei se ciondaneau ca nu au pus instalatia din start, de la constructia casei.

Revin cu intrebarea: a vazut cineva un astfel de proiect ? Intreb pentru ca ma intereseaza, am vorbit cu arhitecta, va include o astfel de instalatie din start DAR voiam sa stiu daca mai are cineva asa ceva, ce instalatie are etc. Altfel ... o sa ma duc peste familia respectiva sa-i iau la intrebari desi mi-e jena sa le bat la poarta si sa-i interoghez!

Roxana&Ruxandra

http://community.webshots.com/user/aquariusrpro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deborah77 spune:

Rodica, linisteste-te si discuta, mai tarziu, problema asta cu fratele tau. Probabil ca acum e si el la fel de bulversat ca si tine si fix de mosteniri nu-i arde. O sa gasiti solutia impreuna...pana la urma , daca casa este valoroasa, poate e mai bine s-o vindeti si sa va luati fiecare cate un apartament...sau sa va construiti altceva, de ce nu impreuna, la marginea orasului. Si eu am mostenit un apartament de la mama mea....si crede-ma ca l-am vandut cat am putut de repede pt ca nu suportam sa stau acolo fara ea. Actualii proprietari mi-au propus sa vin sa vad cum au reamanajat...nu ma intereseaza, nu pot nici macar sa mai trec pe strada respectiva fara sa-mi dea lacrimile. La-m vandut , si de banii respectivi am cumparat terenul si ne construim casutza (plus un credit de la banca, bineinteles). Vreau sa ma rup de trecut si sa incep o viata noua...psihologii vor spune ca de trecut nu trebuie sa te rupi, ci sa te impaci cu el. Ei bine, nu-mi iese..nu vreau decat sa uit. Oricum , calmeaza-te, ai impreuna cu fratele tau o casa valoroasa, e un mare avantaj fata de altii care nu au nimic. O sa se rezolve...si nu cred ca el va impune rezolvarea imediata a situatiei.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CRIXIA spune:

Rodica, te inteleg ce suflet amar ai acum, dar cred ca nu ar trebui sa vinzi casa! Chiar daca necesita imbunatatiri, nu renunta la ea! Vorbeste cu fratele tau si vezi ce doreste el! Nu se face prea usor o casa, dar daca nu iesi la liman cu fratele tau.... atunci trebuie sa faci un efort ca sa fiti ambii impacati.
Nici eu nu o am pe mama, sunt la fel ca si tine, doar ca timpul scurs de la eveniment parca m-a mai temperat. Oricum de la acest necaz parca iubesc mai mult casa parinteasca si cred ca n-as da-o pe nimic, chiar daca nu ar mai locui nimeni.

Racushoarele Cristina& Alexia
crixia@gmail.com

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rodica spune:

Fetelor, va multumesc pentru raspunsuri!
Deborah, eu le simt pe mama si pe bunica mai aproape si n-as pleca din casa, m-am simtit foarte bine cu ele, sotul si copiii, ca intr-o corabie a lui Noe. Patru generatii in aceeasi casa traind in buna intelegere...mai rar!
Crixia, eu nu vreau sa renunt, dar ii trebuie si fratelui meu partea lui, ca sa-si faca credit ipotecar in Toronto unde sta. Astfel sotia lui ar putea supraveghea acasa si alti copii, pe langa cei doi ai lor si ar avea si ea un venit. Ii inteleg si pe ei, si vreau sa fac cum e mai bine pentru toti. Ideea e cum sa fac, ce modalitati practice am ca sa-i multumesc pe toti ?!?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maggda spune:

Fetelor cum stati cu constructiile?Vremea e favorabila!

Magda si Bianca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dia_codat spune:

De cind cu santierul va citesc tot pe fuga.
Crixia, fetele sunt bine , merci, le-am dus la bunici pentru 2 saptamini. E prima data de cind le-am nascut cind sunt fara ele, e un pic ciudat, casa e goala dar ne putem ocupa mult mai bine de santier si de restul treburilor pe care le avem.

Primul nivel al casei este deja ridicat, abia astept sa ma plimb si la etaj

Dia & printesele : Caroline Iulia (14 iulie 2002), Stephanie Daria (09 martie 2004)

Mergi la inceput