Perle d`ale socrilor

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Giova spune:

ma bag si eu in discutie.
bine macar ca va da ceva de ziua voastra.anul trecut ne-a dat cate 100 euro la fiecare. anul asta i-am luat cadou, dar noi nu am primit nimic.zilele noastre au fost in februarie, am fost de 2 ori in Alba, unde sunt parintii, dar nimic.am primit de la toti, dar de la ea nimic.

http://community.webshots.com/user/ioananemes

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kokolina spune:

salut !!
fetelor, mor de ras cand citesc...
adevarul e ca sunt nistemarea lor majoritate !
adevarul e ca rar am vazut o fata desteapta, inteligenta si frumoasa sa se inteleaga ea cu soacra.
de unde am tras concluzia ca ele nu suporta decat nurorile mai proaste si mai ...asa...
de multe ori am auzit mame de baieti care spun de pritenele fiilor sau de nurori:"nu am nimik cu ea, saraca, e fata buuuna, ma ajuta la bucatarie, nu e vreo frumusete, nu are ea facultate, dar...e de casa...e la locul ei"
va dati seama ca o fata cu cariera,aranjata, bine imbracata, care merege la soacra, isi aprinde o tigara, si vorbeste la mobil mai mult de 15 minute...NU ARE NICI O SANSA!!

dar de cumnate, saracutele, amarate si mai fara noroc, ce ziceti?

va pup,
Kokolina


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristiama spune:

Carmen,

Macar socrii tai isi cumpara din banii lor, a mea e la pensie.
Si ne luam noi hota, isi schimba si ea hota. Ca hota ei nu mai trage.
Frigider noi, frigider nou ea.
Masina de spalat a ei desi destul de noua nu stoarce bine si isi ia alta.
Si acu perla: vrea alt aer conditonat ca ala al ei face zgomot!
Da asta a pus capac, si chiar fisu care-i face toate mofturile, a zis: vinde si tu masina de spalat veche, frigiderul vechi si cumpara-ti!

Fetelor, isi cumpara haine noi mereu. Vine acu ultima data cu lucruri noi din cap pana in picioare, ghete noi si haina nou. Si-mi aduce si mie o porcarie de pulovar sintetic.
Stai linistita, Carmen ca nu l-am primit.
Si asta dupa ce asta vara mi-am luat o fusta de in lunga, mi-a placut si i-am luat si maicamii. Si ma pune dracu sa o intreb daca vrea, ce-mi raspunde: eu nu port lucruri asa urate!
Porma cand ma vazut vara cu fusta aia racorosa parca ar fi vrut!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns petra spune:

Primul lucru ce n-i l-am cumparat dupa ce ne-am mutat la casuta noastra , dupa casatorie, a fost o masina de spalat automata. Asta se intampla cu aprox. 10 ani in urma. incantati de ea, vine si socrela mea sa o vada, si zice asa oftand: Uite ce noroc pe tine ca nu speli de mana nimic....! si in secunda doi a inceput ca si ea vrea o masina ca asta> Neavand destui bani, dar nu putea sa ramana fara masina de spalat automata, si-a luat una second-hand, care a mers doar atunci cand a montat-o si dupa aia nu a mai spalat un ciorap in ea niciodata!

Si una de-a socrului: am ales restauranatul pentru nunta, eu si sotul meu. Au vrut si parintii sa-l vada si i-a dus bineinteles. Reastaurantul era nou facut, foarte eleganti si avea peretii cu oglinzi. Incantati si noi, si ei, se trezeste socul meu sa ne intrebe: dar nu or sparge nuntasii oglinzile astea cand s-or imbata??? LA care l-am intrebat: Asa invitati aveti dvs.?
Am ramas masca, deoarece am avut nuntasi numai oameni calmi, nu s-a imbatat nimeni sa iasa scandal. Si a fost o nunta relativ restansa. Asta nu o sa o uit , mai ales ca aveam impresia (si totusi nu m-am inselat) ca socrul meu este un om calculat si educat. DAr l-a luat gura pe dinainte.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Stefana spune:

Cand am facut cununia civila, am cautat un restaurant la care sa mergem dupa cu cativa prieteni si familiile. Soacra ne-a recomandat un restaurant la care fusesera colegele ei si le-a placut. Dar ea nu-l vazuse. Am mers impreuna sa-l vedem. Noua ne-a placut. Era intr-o casa f. veche (in care a avut Creanga tutungerie), la subsol, cu scarile si peretii facuti din pietre de mare, discret luminat si foarte retras. Ea a inceput imediat cu scandalul. Ca sa nu facem acolo, in groapa. Ca asa ne incepem noi casnicia? saub pamant . Si tot asa pana la cununie, cand, evident, tot acolo am mers. Si ea tot suparata ca fecm acolo. Nu spun ca i-a placut atat de mult, ca l-a tot laudat dupa aia la toti, uitand ca e "in groapa". Si drept dovada, anul asta ne-a invitat tot acolo sa sarbatorim primul an de casatorie...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Stefana spune:

Si daca vreti sa mai cititi si de-ale altora:
http://www.motherinlawstories.com/

Apropo de sectiunea "Worst gift" de pe site-ul de mai sus. Stiti ce am primit de ziua mea: 6 scaune din lemn. Ca nu aveam in casa scaune.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monicutza3 spune:


Of, of unele dintre voi au soacre/socru de pomina! Amuzant pt noi din exterior dar sa-ti vina sa plangi daca ti se intampla tie!

Cu un singur lucru nu prea sunt de acord: cei care se plang ca nu ii ajuta socrii financiar chiar daca au bani. Nu ma refer la nimeni de pe forum in particular, mentalitatea asta e foarte raspandita si ma intristeaza.

Mie mi se pare ca o data ce esti casatorit, gata, esti adult, misiunea lor de ajutor financiar s-a incheiat, destul s-au chinuit mai mult de 20 de ani! Inteleg ca e greu - dar si ei au dreptul sa cheltuiasca banii lor asa cum cred - si de ce sa nu-si cumpere ce au nevoie, pt ca tinerii casatoriti se descurca greu? Poate si lor le-a fost greu cu bebe si s-au zbatut, poate parintii lor i-au ajutat pt ca au vrut - nu conteaza, ci dupa 20 de ani au si ei dreptul la un respiro, nu ne mai datoreaza nimic (chiar daca au) ci noi le datoram lor! Mi se pare foarte nedrept sa gandim asa (si nu sunt soacra ci nora). Dupa cat suflet, efort si bani au pus in noi, eu n-as indrazni sa-i judec ca de ce nu imi dau si mai mult dupa ce sunt adult la casa mea. O sa ziceti ca mi-e usor sa vorbesc fara bebe care cere multe cheltuieli, dar eu tot cred ca oricit de scump ar fi nu as spune socrilor (chiar si in minte) "de ce v-ati luat cuptor cu microunde, nu vedeti ca eu cumpar scutece de firma proasta?"

Pe de alta parte, sugestia sa vinda nora apartmentul ca sa dea la ceilalti frati si sa traiasca toti la gramada, dupa ce ani si ani tinerii nu au fost ajutati, e de-a dreptul revoltatoare! Oameni si oameni...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bic spune:

Eu ma ingrozesc de multe dintre povestile voastre si imi dau seama din nou de ce soacra buna am eu (am eu alte probleme cu ea... educatia sotului... dar asta e alta poveste)

Dar sint de acord cu monicutza3 ca fiecare are dreptul sa faca ce vrea cu banii lui si nu are nimeni dreptul sa-i ceara socoteala. Nici eu nu cred ca parintii ne sint cu ceva datori, ba dimpotriva cred ca noi le sintem lor.
Sigur, daca e o situatie disperata cred ca parintii doresc sa-si ajute copiii, fara sa li se ceara.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmensilva spune:

Da, poate ca fiecare are dreptul sa faca ce vrea cu banii lui,sunt de acord,dar cand vezi ca stau cu banii la ciorap si vine si cere sa-i dai ca "n-are" ,nu ti se urca sangele in cap?Pai nu-mi dai ,lasa-ma sa traiesc!.Sincera sa fiu ,eu decat sa primesc toate prostiile prefer sa nu imi ia nimic,sau sa fie o ciocolata ,dar sa stiu ca e din inima,si s-a gandit la mine cand a luat-o,nu asa hai sa vad ce mai am de aruncat ca sa fac cadouri.Si problema e ca mai si zice "ia-le ca mie nu-mi trebuie,oricum le aruncam".
Voi cum v-ati simtzi la asa o afirmatzie?Cat despre sacrificii ......no comment.Sotzul meu e plecat de la 14 ani de acasa si isi aduc aminte de el cand au nevoie ,daca el are nevoie de ceva, chiar si numai un imprumut, sunt suparatzi si nu vorbesc.Problema e alta ,ei se lauda si la sfarsit te lasa balta,mai mult incurca treburile!Noi nu vorbim aici de bietzii parintzi care fac sacrificii intr-adevar ,ca doar nu suntem nici noi chiar asa de rele si pretentzioase!Dar ce zicetzi daca vi s-ar cere bani ca ati primit un mic pachetzel cu mincare la drum?Asta fara
sa-l ceretzi!
Dar fetelor suntetzi sigure ca nu suntetzi soacre?
Eu sper sa nu ajung o socrosenie ca ....!
I-as ajuta cu mare drag daca as vedea ca au nevoie ,dar asa..si te mai si trezesti cu tot felu de comentarii...scuze !Nu e crestinesc ,dar cred eu ca s-a ajuns la subiectul acesta dupa lungi peripetzii,nu doar dupa o singura intamplare cu socrii!
Si eu am mai trecut cu vederea pina am avut copilul,dar acum gata,totul pina la bb!
P.S.Cristiama inca nu i-am intors cadoul dar nu am fost acasa in ziua cu pricina,asa ca am evitat sa mai primesc ceva!astept si eu ocazii sa ambalez frumos "cadoul" si o sa adaug si un comentariu!




Carmen& Anda
http://www.babiesonline.com/babies/a/andaioana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns clauditzadennis spune:

Eu am o soacra de aur, sa-mi traiasca! Perle mai emite si ea, dar pe ton de gluma si ne amuzam...De exemplu, trebuia sa nasc si am chemat-o sa ne ajute sa facem curat, ca montase omul niste chestii de iluminat in camera la bebe .Muncesc ei ca nebunii toata ziua (eu dadeam directive din varful patului!), iar cand termina si se pregatea ea sa plece o comite: "Auzi, sa nu nasti in noaptea asta ca e fii-miu obosit!". Am ras cu lacrimi si m-am gandit ca daca aveam un pic de ambitie puteam s-o fac si s-o chem si pe ea ca si ea era obosita!
Lasand gluma la o parte, eu am parte de mai multe rautati din partea parintilor decat a socrilor.Nu stiu cum suna, dar e realitate...si e mult mai trist cand mama ta spune rautati la adresa sotului si uneori a ta!

Claudia,soacra frumoasei Oti

Mergi la inceput